250 років тому розпочалось будівництво Олександрівської фортеці та форштадту

250 років тому розпочалось будівництво Олександрівської фортеці та форштадту

250 років тому розпочалось будівництво Олександрівської фортеці та форштадту

250 років тому 17 серпня (28 серпня за новим стилем) 1770 року під керівництвом військових інженерів та підполковника Фредерздорфа було розпочате будівництво Олександрівської фортеці та форштадту на правому березі річки Мокрої Московки.

Саме цю дату можна вважати днем заснування міста Олександрівська (сучасного міста Запоріжжя) – запевняє історик Руслан Шиханов. Аргументуючи це твердження, історик пояснює, що наприкінці літа та восени 1770 р. була виконана основна частина робіт із зведення першої Олександрівської фортеці та форштадту. "В офіційному листуванні В. Фредерсдорф вказував спочатку місцем свого перебування "табір на Московці" і лише 25 серпня 1770 р. він вперше пише в листі про Олександрівську фортецю,"- пише Руслан Шиханов.

Станом на жовтень фортеця набула наступного вигляду: вздовж зовнішнього контуру фортеці було вирито величезний рів у вигляді 32-х променевої зірки, а також внутрішній рів цитаделі, у фортеці було зведено будинки для офіцерів та казарми для солдат, а у форштадті – землянки для майстрів та робітників. Навесні 1771 року після розлиття річок виявилося, що місце для фортеці вибрали невдало, і її вирішили будувати ближче до річки Сухої Московки. Будівництво другої фортеці розпочали 23 травня 1771 року. На місці, де була закладена перша фортеця заснували поселення, яке спочатку мало статус форштадту, потім посаду, а в 1806 році отримало статус повітового міста. За назвою фортеці населений пункт отримав назву Олександрівськ.

Тим часом, запорізький краєзнавець Роман Акбаш звертає увагу на той факт, що депутати Запорізької міськради роком заснування Запоріжжя затвердили 952-й рік. У своєму дописі на Facebook Роман Акбаш розповідає, що 27 червня 2014 року Запорізька міськрада прийняла рішення №47, в якому датою виникнення Запоріжжя вважається 952- й рік: «на підставі трактату Візантійського імператора Костянтина VII Порфієродного «Про управління імперією» на підставі трактату візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного "Про управління імперією" (складений у 943-953 роках), де є перша письмова згадка про існування городища на обох берегах Дніпра і острові Хортиця (розташований в центрі Запоріжжя). Таким чином, зазначає Роман Акбаш, цілком офіційно у Запоріжжя одразу дві дати народження. 1770 рік відзначився в документах Верховної Ради, Кабміну (Списку історичних населених місць України, затвердженого 26.07.2001) і в Енциклопедії історії України від Національної академії наук України. А 952-й значиться в чинному рішенні Запорізької міськради.

Коментуючи підставу для прийняття такого рішення виданню "Запорозька Січ", головний спеціаліст з історико-культурної спадщини міста Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Павло Кравчук, сказав, що "про жодні городища чи поселення на місці нинішнього Запоріжжя у історичному літописі не йшлося. Він писав лише про острів Хортицю, вікінгів, варягів, які спускаються Дніпром, але ніяк не про городища і поселення."

Позицію Павла Кравчука підтримав і доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ, голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Сергій Білівненко, який запевнив, що 1770 рік – це єдина дата заснування нашого міста, яка доведена істориками.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди