Ліцеїсти з Куликівки зібрали 54 кілограми пластикових кришечок, щоб виплавити з них таблички з адресами для громади. За словами головної спеціалістки сектору економічного розвитку селищної ради Інни Авраменко, вказівники зняли під час повномасштабного вторгнення, щоб дезорієнтувати ворога.
"Для того, щоб ворога дезорієнтувати були зняті вказівники. Але коли в громаду почали заїжджати переселенці або просто приїздити люди, то стало зрозуміло, що цих вказівників не вистачає. Плюс наша громада є дуже туристичною", — каже Авраменко.

Щоб дати пластику друге життя та допомогти людям краще орієнтуватися, ліцеїсти встановили в Куликівці вісім боксів для збору кришечок та пройшли навчання від ГО "Еко місто" у Чернігові.

Учениця Куликівського ліцею Олена Заїка розповіла:
"Вони нам показували, що можна зробити з цього пластику — пластини, мисочки, кришечки і все що завгодно. Показали нам наскільки він функціональний. На цей час ми зібрали приблизно 54 кілограми кришечок".

Цього вистачить, щоб виплавити першу партію пластин. За словами керівника ГО "Еко місто" Сергія Безбородька, для їх виготовлення можна використовувати і інші побутові відходи.
"Це пластик, який ми можемо знайти у побуті у вигляді флакончиків від побутової хімії, шампунів, миючих засобів. Інколи навіть від будівельних сумішей. Також це звичайні кришечки, які ми всі знаємо".

Для виготовлення листа товщиною два міліметри потрібно приблизно 250 кришечок, каже Безбородько. Його вага 500 грамів, а в середньому кришечка важить два грами.

Процес виготовлення розпочинається з подрібнення пластику, далі його розплавляють та формують.
"От наш станок, з яким ми працюємо — це термопрес. Він має дві металеві пластини, які розігріваються до необхідної температури, а потім домкратом під тиском ми пластик пресуємо, щоб він охолонув і отримав фінальну форму у вигляді листа".

"Дуже важливо, що це вторинний матеріал. Тобто для виготовлення цих листів, ми не використали жодного грама нового пластику. Це все те, що люди часто називають сміттям", — каже Безбородько.
Далі за допомогою фрезера на пластині вирізають назву вулиці.
Днями ліцеїсти за допомогою "Спільнокошту" зібрали необхідну суму на придбання фрезеру для своєї громади.

Учениця Олена Заїка каже, що фрезерувальний станок по скану по певному малюнку вирізає на будь-якому предметі з пластику або дерева все, що захочеш.
"Це вклад навіть на майбутнє. І це дає більше можливостей дітям творити або робити щось".
За попередніми підрахунками, в Куликівці необхідно оновити 500 табличок. Це потрібно зробити і в інших 23 населених пунктах громади. Інна Авраменко розповідає, хочуть зібрати повну лінію обладнання у ліцеї, щоб переробляти сміття в громаді.

За словами Сергія Безбородька, такі невеликі лабораторії з перероблення пластику можуть допомогти локально покращити ситуацію із забрудненням.
"Тут дуже важливо, щоб локальний пластик, який збирається в межах громади, в межах міста, одразу ж на місці перероблявся в якісь речі, які потрібні цій громаді".
Детальніше дивіться у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.