Оренда та продаж житла в Україні: експертка пояснила, що змінилося за час повномасштабного вторгнення

Оренда та продаж житла в Україні: експертка пояснила, що змінилося за час повномасштабного вторгнення

Станом на жовтень 2023 року ціни на оренду та купівлю житла у західних регіонах України вищі, ніж в інших областях та у Києві. Зокрема, найпопулярніші регіони, які мають попит на помешкання — Хмельницький, Тернопіль та Івано-Франківськ.

Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак. На її думку, така тенденція зберігатиметься до закінчення повномасштабної війни.

Найпопулярніші регіони

За даними експертки, західні регіони країни мають більший попит на житло, ніж області, які межують з РФ:

"Регіони, які приймають внутрішньо переміщених осіб, наших військових на реабілітацію, вони зараз користуються підвищеним попитом на ринку оренди й купівлі житла. Зокрема, це Хмельницький, Тернопіль, Івано-Франківськ, Дніпро, Кропивницький. Нижчий попит в Житомирі, Чернігові, Сумах, які потерпають від можливих обстрілів".

Житло в столиці

Ринок оренди житла в Києві вперше за три роки повернувся до сезонності пожвавлення і зреагував зростанням цін, зазначила Вікторія Берещак:

"Через COVID-19, а потім через повномасштабне вторгнення, ні студентів, ні заробітчан в столиці не було, і ринок оренди просідав. В серпні цього року ми вперше зіткнулися з тим, що сезонність повернулась та підвищився попит. Це стимулювало зростання цін на оренду житла в Києві".

З початку серпня до середини вересня ціни на оренду та купівлю житла зросли на 8-10%.

"На окремі квартири в Києві ціни зросли на 12-13%. Це пов'язано з місцем розташуванням, транспортним вузлом, інфраструктурою. Сезонність вже втрачає свою перевагу, тому що студенти вже розселились в гуртожитках, квартирах. Люди, які шукали квартири для того, щоб почати працювати, теж переважно вирішили житлове питання. Київ повертається до стабільності на ринку оренди. До кінця року підвищення цін не буде", — розповіла експертка.

Де найвищі ціни

Найвищі ціни на купівлю житла у Львові, Тернополі, Закарпатті, Івано-Франківську, додала Вікторія Берещак:

"Зберігається тенденція, що ціни на житло у західних областях перевищують Київський регіон. Зростає середньозважена ціна в Києві, вона продовжує підвищуватись. На це впливає відновлення будівельної активності. Якщо зараз ми бачимо, що Львів дорожчий за Київ приблизно на 10-15%, то наступного року Київ наздожене".

За словами експертки, оренда житла у Києві значно дешевша, ніж у західних областях.

"Ця тенденція буде зберігатись до кінця війни. Різниця сягає від 3 000 до 5 000 гривень, якщо брати середньозважені ціни. Якщо це лоти з хорошим ремонтом, з транспортною доступністю, то різниця може сягати від 5 000 до 10 000 гривень. Інколи ми можемо побачити ціни, які раніше були характерні тільки для центру Києва, але вони тепер притаманні західним областям".

Як змінився попит на ринку нерухомості

Весною 2023 року зросла тенденція купівлі житла в Україні. Попит на квартири на первинному ринку досяг 25% від довоєнних обсягів, зазначила Вікторія Берещак:

"На початку квітня люди почали повертатись на ринок нерухомості. Кожна гривня, вкладена в нерухомість, підтримує економіку країни. За різними оцінками, це від 6,5 до 8,7 гривні ВВП. Після того, як завершиться війна, я переконана, що інвестиційний попит на житло в Україні буде зростати".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок