Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді
Адміністративна будівля у селищі Борова. Фото: Борівська селищна рада

У Борівській громаді фіксують посилення обстрілів. Вона розташована за 150 кілометрів від обласного центру, поряд з Луганщиною, та систематично потрапляє під вогонь російських військ. Найчастіше авіаударів зазнають села, розташовані на кордоні з Луганською областю: Чернещина, Першотравневе, Копанки, Дружелюбівка.

Що відомо про безпекову ситуацію у громаді та як там готуються до зими — розповів начальник Борівської селищної військової адміністрації Олександр Тертишний в етері Українського Радіо Харкова.

У Борівській громаді фіксують посилення обстрілів

Чи можемо констатувати посилення обстрілів наприкінці вересня?

Так, можемо констатувати. Був час, коли дуже багато було обстрілів, але певний період було послаблення. Знову почастішали обстріли, РФ завдає авіаударів.

Керованими авіабомбами через день б'ють, буває декілька разів на день. Також під авіаударом перебувало село Ізюмське.

Наскільки постійні обстріли завдають руйнувань в громаді?

У населених пунктах, про які я говорив, дуже значні пошкодження. Стосовно критичної інфраструктури — по всій громаді ситуація більш-менш нормальна. Майже скрізь є електроенергія, газопостачання, де воно підведене. У Боровій працює каналізація, є вода. Ми готові до осінньо-зимового періоду, але розуміємо, що складнощі можуть бути.

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді
Наслідки російського обстрілу Чернещини Борівської громади 31 серпня 2023 року, Харківська область. Фото надав співрозмовник

Внаслідок обстрілів були пошкоджені електрокабелі. Наші енергетики майже щодня виїздять і ремонтують, відновлюють електропостачання. У населених пунктах, які постійно перебувають під обстрілами, то є електроенергія, то зникає. Її намагаються відновлювати.

Скільки людей залишається у громаді

Як багато людей перебувають у населених пунктах, які межують з Луганщиною?

Залишилося десь від 5 до 10% жителів у цих селах. Якщо в Чернещині до повномасштабної війни було майже 500 людей, то зараз живуть 30.

А чому вони залишаються?

Дітей дошкільного чи шкільного віку там немає, але жителі не хочуть залишати свої домівки. Ми їм пропонуємо: хто хоче, може евакуюватися. Залишилися, переважно, люди старшого віку.

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді
Звільнені Піски-Радьківські, 26 вересня 2022 року. Фото: Борівська селищна рада

У Першотравневому залишаються близько 40 людей, в Копанках — близько 18. Більшість жителів перебралися у Борову: живуть у родичів, знайомих, або винаймають житло. Ще частина виїхали далі.

У Боровій безпекова ситуація краща?

Краща, але приблизно раз на тиждень російські війська завдають ударів. Ще від обстрілів потерпають Богуславка, Загризове — там артобстріли, з реактивної системи залпового вогню часто влучають.

Що радите тим, хто залишився в населених пунктах під обстрілами?

Протягом останніх місяців у нас стабільна кількість населення. Зараз у громаді близько дев'яти тисяч жителів, а до повномасштабної війни було майже 16 тисяч. Я так розумію, люди вірять, що сюди в жодному разі війська РФ уже не повернуться, ми віримо в наші Збройні сили. Але ми розуміємо, що зима буде непростою.

Наше підприємство, яке відповідає за тепломережі, готове розпочати опалювальний сезон, договір з "Нафтогазом" на постачання газу підписаний. Водопровідно-каналізаційне підприємство також готове, залишаються невеликі обсяги робіт.

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді
Бетонна стела на в'їзді до Борової була пошкоджена вибуховою хвилею під час обстрілу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Стосовно інших населених пунктів, то там, переважно, газопостачання є, електроенергія є, але люди самі розуміють ризики та купують генератори, буржуйки.

Також була гуманітарна допомога. У 2022 році ми забезпечували дровами 390 домоволодінь. Надали пропозиції до профільного облдепартаменту приблизно на три тисячі кубометрів паливної деревини. У нас поруч є Куп'янський лісгосп, деревина є, тож ми готові забезпечити дровами людей пільгових категорій безплатно, якщо держава надасть субвенцію.

Зараз наше лісництво продає паливну деревину, люди можуть придбати її самостійно.

Підготовка до опалювального сезону у Борівській громаді

Чи є централізоване теплопостачання в Боровій та в інших населених пунктах громади?

У Боровій є і буде централізоване теплопостачання. І в Богуславці три житлових будинки — один чотириповерховий і два двоповерхових — там теж централізоване опалення і водопостачання. У нас близько 70% громади газифіковано, великі населені пункти всі з газом, а це — більша частина.

У нас люди розумні, вони газ проводили та плитку залишали. Ситуація нормальна, стабільна, головне, щоб спокійно було, і щоб була електроенергія. Зараз, зокрема, працюємо над тим, щоб була альтернатива в електропостачанні.

Посилення обстрілів та підготовка до опалювального сезону. Яка ситуація у Борівській громаді
Деокупована Борова на Харківщині. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Наші підприємства — тепломережі, водоканал забезпечені потужними генераторами на 100, 150 і на 80 кВт. Ми вже випробовували їх у 2022 році. Це — гірший варіант, хотілося б, щоб була електроенергія.

Які загальні руйнування у громаді?

У нас тривають роботи за програмою "єВідновлення", люди, які звернулися — це понад 400 будинків. Кількість пошкоджених будівель збільшується, бо відбуваються обстріли. Близько 15% житлових будівель пошкоджені.

Щодо комунальних закладів, то школи всі пошкодженні. Одна школа з восьми повністю зруйнована. У нас працюють в онлайн режимі шість шкіл і одна філія. Зараз відновленням складно займатися, бо ми перебуваємо в зоні активних бойових дій.

А ви вже внесені у перелік громад зони активних бойових дій на 2023 рік?

Харківська обласна військова адміністрація наприкінці літа подала документи до профільного Міністерства. Ми чекаємо, що найближчим часом затвердять новий перелік громад, і до нього внесуть Борівську громаду.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок