Майже 4 місяці Томаківська громада без централізованого водопостачання після підриву РФ Каховської ГЕС. Для місцевих працюють пункти видачі води. Житель громади Анатолій Палець займається фермерством 26 років та має 400 гектарів землі. Чоловік розповів Суспільному, цього року ситуація найгірша за всі попередні. Аби полити свій врожай, фермер використовує воду із свердловини.
Фермер Анатолій Палець має 400 гектарів землі. Розповідає, на одній частині розташований сад: ростуть слива, персик, черешня, яблука, малина та 6 сортів винограду. Каже, раніше теж були посушливі місяці, але через підрив РФ Каховської ГЕС, зараз найгірша ситуації за весь час. Розповідає, до цього не був готовий.
"Виноград теж треба було поливати, він не поливався взагалі. На виноград потрібно води дуже багато. Тут в нас два рядки малини. Вона збереглася завдяки тому, що ми поливаємо з бочки з водою, яку привозимо зараз”, – розповідає фермер Анатолій Палець.

Фермер поливав врожай за допомогою крапельної системи. Каже, використовує такий спосіб 10 років. Розповідає, обладнати це було важко та дорого.
"Вздовж цього розмотується пластикова труба, десь 1,5-2 дюйма. Ось це ці крапельниці. Вздовж цього рядка. Під’єднується і подається вода. Це під кожне деревце. Разом з водою подаємо і поживні речовини”, – каже чоловік.
Воду Анатолій бере із свердловини, яку пробурив на своїй ділянці 7 років тому. Каже, її глибина 140 метрів.
"Пробурили свердловину, 80 метрів в грунті, 60 в скельних породах. Вода надходить в стакан з тріщин, які в скельних породах. Кришталево чиста. Трохи жорсткість завищена. Була нормально, але ж це вода пішла з Каховського водосховища пішла”, – зазначив фермер.

Водою із свердловини Анатолій наповнює залізну цистерну на 11 кубів. А з неї, каже чоловік, і переносні резервуари – трактором їх доправляють до рядів, які потрібно полити. Кожна з них вміщує одну тисячу літрів води. Для поливу одного гектару саду, розповідає чоловік, потрібно приблизно 600 кубів води. За його словами, найкритичніша ситуація на полі.
"Треба сіяти озиму пшеницю. Терміну йдуть, вологи немає, в суху землю. Це дуже великий ризик, великі затрати. Американські фермери в такій ситуації не сіять, бо збитки. В нас ця селянська кров, як це так не сіяти", – розповів Анатолій Палець.
У Томаківській громаді централізоване водопостачання відсутнє майже 4 місяці через підрив РФ Каховської ГЕС. Голова громади Іван Калашник каже, ситуація критична, але обладнали більш ніж 30 точок роздачі питної та технічної води. Привозять її переважно із Запоріжжя. Фермери, розповідає Іван Калашник, також долучилися.
"Якщо взяти глобально забезпечення громади, то вони в цьому дуже допомагали. Велика кількість води була ними завезена для їх пайовиків та взагалі для всіх людей, хто звертався. У свою чергу, від місцевого самоврядування ми домовляємося, щоб в них був доступ до цієї води і вони могли нам допомагати", – розповів голова Томаківської громади Іван Калашник.
Зараз у Томківській громаді, каже Іван Калашник, будують нову систему водопостачання та планують створити власний водоканал.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро