У МЗС відреагували на спроби Росії повернутися до Ради ООН з прав людини: "Її місце на лаві трибуналу"

У МЗС відреагували на спроби Росії повернутися до Ради ООН з прав людини: "Її місце на лаві трибуналу"

У МЗС відреагували на спроби Росії повернутися до Ради ООН з прав людини: "Її місце на лаві трибуналу"
Речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. Фото: Олег Ніколенко/Facebook

Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко заявив, що Росія не має отримати права повернутися до Ради ООН з прав людини, поки не понесе відповідальність за свої злочини.

Про це представник відомства повідомив на сторінці у Facebook.

"РФ просуває свою кандидатуру до складу Ради Організації Об'єднаних Націй з прав людини. Нагадаю, що торік її було позбавлено прав члена у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну", — зазначив Ніколенко.

Як пояснив речник міністерства, "таким кроком Росія намагається довести, що може продовжувати безкарно грубо порушувати права людини, скоювати воєнні злочини та злочини проти людяності".

"Позиція України чітка: РФ не має отримати права повернутися до одного із ключових органів ООН, допоки не понесе відповідальність за всі злочини. Місце російських воєнних злочинців на лавах трибуналу, а не в Раді ООН з прав людини", — додав представник зовнішньополітичного відомства.

Що цьому передувало

Агентство BBC написало, що російські дипломати домагаються переобрання РФ у Раду ООН з прав людини на новий трирічний термін після того, як у квітні минулого року Росію звідти виключили.

У розпорядженні журналістів опинилася копія позиційного документа, який РФ поширює серед членів ООН з проханням про підтримку під час голосування, яке відбудеться у жовтні.

Що відомо про вибори у Раді ООН з прав людини

Рада ООН з прав людини базується в Женеві і складається з 47 членів, кожного з яких обирають строком на три роки.

На наступних виборах, які відбудуться 10 жовтня, Росія боротиметься з Албанією та Болгарією за два місця в раді, зарезервовані для країн Центральної та Східної Європи. У голосуванні візьмуть участь усі 193 члени Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку.

Дипломати там заявили, що Росія веде агресивну кампанію, пропонуючи малим країнам зерно і зброю в обмін на їхні голоси. Таким чином, вони заявили, що цілком можливо, що Росія повернеться до Ради.

У вересневому звіті групи UN Watch, Фонд прав людини та Центр прав людини Рауля Валленберга дійшли висновку, що Росія "не відповідає вимогам" для членства в Комісії з прав людини.

"Переобрання Росії в Раду зараз, коли її війна проти України все ще триває, було б контрпродуктивним для прав людини та дало б сигнал про те, що ООН несерйозно ставиться до притягнення Росії до відповідальності за її злочини в Україні", — йдеться у звіті.

Як відреагували у Британії

Велика Британія заявила, що рішуче виступає проти пропозиції Росії знову приєднатися до Ради ООН з прав людини.

"Широко поширені докази зловживань та порушень Росією прав людини в Україні та проти її власних громадян, включно з тими, які наголосив спеціальний доповідач ООН щодо Росії минулого тижня, демонструють повну зневагу Росії до роботи Ради", — заявив речник МЗС.

Тіньовий міністр закордонних справ Девід Леммі заявив, що Росія вчинила звірства в Україні, її президента звинуватив Міжнародний кримінальний суд у воєнних злочинах, і Путін продемонстрував повну неповагу до Статуту ООН.

"Ідея про те, що Росія може повернутися до Ради ООН з прав людини, є образою самої концепції прав людини та небезпечним кроком назад, який може підірвати довіру до неї", — додав дипломат.

Реакція Сполучених Штатів

Речник Державного департаменту Метью Міллер заявив, що США вважають, що представництво Росії в Раді Організації Об'єднаних Націй з прав людини не узгоджується з її діями в Україні.

"Ми досить чітко визначили нашу позицію щодо підходу РФ до прав людини. Держсекретар чітко заявив, що ми бачили, як Росія вчиняє воєнні злочини та злочини проти людяності в Україні. Ми чітко дали зрозуміти, що має бути відповідальність за ті злочини, які вони скоїли, і тому я вважаю, що представництво в органі, який займається правами людини, не узгоджується з їхніми діями в Україні", — підсумував спікер.

Що відомо про злочини РФ в Україні

25 вересня голова незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України ООН Ерік Мьосе повідомив, що російські військові широко і систематично використовували тортури на окупованих територіях і катували українців настільки жорстоко, що деякі з їхніх жертв померли.

Крім того, за словами Мьосе, комісія виявила, що на ТОТ російські солдати ґвалтували та вчиняли сексуальне насильство над жінками у віці від 19 до 83 років, часто разом із погрозами засудження або іншими порушеннями.

"Часто членів родини тримали в сусідній кімнаті, таким чином змушуючи чути, що відбувається насилля", — додав він.

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.

На початок