Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна реалізує проєкти захисту енергооб'єктів, які ніхто у світі досі не робив.
Про це він повідомив під час форуму "Майбутнє української енергетики".
"Україна сьогодні має значно більшу кількість і потужність систем ППО. Минулого року не було ні Patriot, ні NASAMS, ні IRIS-T, ні SAMP-T, ні багатьох інших систем. Наша ППО стала ще більш комплексною і досвідченою. Продовжуємо працювати над її розвитком. До зими вона буде ще міцнішою, ще сильнішою й ефективнішою", — сказав глава уряду.
Як зазначив Шмигаль, нині зведено багаторівневий захист: пасивний та активний. Також, за його словами, Україна робить проєкти, які "ніхто у світі досі не робив", продовжується робота над децентралізацією енергосистеми.
Прем'єр висловив вдячність партнерам "за швидкі рішення, які посилили спроможність і стійкість нашої держави".
"Партнери надали 2,3 мільярда доларів на відновлення та захист енергетики. Ми також розширили можливість для імпорту електроенергії з ЄС більш ніж удвічі: з 500 МВт до 1200 МВт", — підкреслив Шмигаль.
Глава уряду заявив, що наразі відремонтовано 80% магістральних мереж.
Ще один фактор, вказав прем'єр, — у Росії стало менше ракет. Він додав, що "спроможність агресора виробляти їх значно нижча, ніж ворогу хотілося б".
Яка ситуація з відновленням енергосистеми України
Восени 2022 року Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через удари окупантів з ладу була виведена половина енергосистеми. Тоді запровадили надзвичайний стан в енергетиці.
Міжнародні організації та уряди відправили генератори й іншу допомогу для відновлення електрики, а у Парижі 13 грудня відбувся перший енергетичний "Рамштайн", на якому схвалили виділення одного мільярда доларів для України на проходження зими.
Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.
У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.
25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.
30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб'єктів.