На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів

На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів

Ексклюзивно
На Київщині вартість розбирання завалів будівель може сягнути 5 млрд доларів
Наслідки російських обстрілів на Київщині. Фото: АР

На підготовку проєктно-кошторисної документації для відбудови 7-9-поверхового будинку, якщо він пошкоджений на 30-40%, потрібно щонайменше 2 місяці й півтора мільйона гривень. Першим елементом є розбирання завалів, без якого неможлива подальша відбудова. За попередніми оцінками, вартість розбирання завалів може сягнути 5 млрд доларів США.

Про темпи відновлення і хто контролює процес виконання робіт, розповіли в ефірі Українського Радіо керівниця портфоліо "Інклюзивний розвиток і відбудова" Програми розвитку ООН в Україні Марія Гуцман та голова Київської обласної державної адміністрації Руслан Кравченко.

За словами посадовця, гроші на відбудову регіону виділяють громади, обласні адміністрації, а також Кабмін із Фонду ліквідації наслідків російської агресії та міжнародні фонди й уряди країн.

"Ми подаємо проєкти, а в уряді та в United 24 є спеціальні комісії, які обирають об’єкти. Сам уряд затвердив 18 багатоквартирних об’єктів, а отже, понад 4 тисячі людей повернуться додому. 15-16 об’єктів ми повинні закінчити до кінця цього року, а перші об’єкти будемо здавати у жовтні та листопаді ", — розповів очільник Київської обласної державної адміністрації.

На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів
Зруйнований житловий будинок внаслідок обстрілів та вибухів, в Бучі, 5 квітня 2022 р. Фото: УНІАН

Посадовець зазначив, що нині за гроші урядового Фонду ліквідації наслідків збройної агресії на Київщині відновили 93 будівлі: багатоповерхівки, медичні й навчальні заклади.

У столичних посадовців є і своя програма з відбудови приватних будинків.

"Це проєкти відбудови 70-90-120 квадратів. Якщо люди мали 150 квадратів, то відбудувати можливо максимум 120. Приватні будинки відбудовують у 5 районах Київської області, які були під окупацією", — поінформував Руслан Кравченко.

На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів
На Київщині відбудовують зруйновані війною приватні будинки. Фото: Анна Сергієць / Суспільне

Як визначають черговість, що ремонтувати спочатку?

За словами Руслана Кравченка, першими у черзі на відновлення житла: багатодітні сім'ї, родини з інвалідами та члени сімей військовослужбовців.

"Ми зараз відбудовуємо приватний сектор в "Ірпінських Липках" ― 61 будинок, з яких 31 будинок підлягає комплексному відновленню та ремонту, а 30 будинків ми споруджуємо з нуля. Цей мікрорайон Ірпеня найбільше постраждав внаслідок російської агресії", — каже Кравченко.

На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів
Відбудова в Ірпені. Фото: КОВА

Аби гроші на відбудову спрямовувались за призначенням, стежать представники Програми розвитку ООН (ПРООН).

Організація допомагає забезпечити прозору якість у відбудові, розповіла в ефірі Українського радіо керівниця портфоліо "Інклюзивний розвиток і відбудова" Програми розвитку ООН в Україні Марія Гуцман.

"У рамках нашої комплексної програми з відновлення ми працюємо з Київщиною у кількох напрямках. Першим елементом є розбирання завалів, без якого неможлива подальша відбудова. За попередніми оцінками, вартість розбирання завалів може сягнути 5 млрд доларів США", — зазначила експертка.

На Київщині вартість розбирання завалів зруйнованих РФ будівель може сягнути 5 млрд доларів
Руйнування внаслідок бойових дій у Макарові на Київщині. Фото: УНІАН

За її словами, нині ПРООН розчищає завали на Київщині та Чернігівщині.

"Вже розчистили понад 400 населених пунктів і вивезли понад 80 тисяч кубометрів завалів, які ми переробляємо і потім використовуємо як додаткові матеріали для відновлення доріг", — поінформувала Марія Гуцман.

Щодо співпраці в інфраструктурних проєктах, то є два напрями.

"Перший ― це надання технічної підтримки та забезпечення якості в рамках великої кредитної програми Європейського інвестиційного банку уряду України, це проєкти соціальної інфраструктури. Другий напрям ― це допомога у відновленні багатоквартирних будинків United 24", — розповіла представниця ПРООН в Україні.

"Відбудувати краще, ніж було". Що вкладають у це поняття?

"Відбудувати краще, ніж було" ― це принцип, що закладено у нові підходи до відновлення інфраструктури. Це інші підходи до вибору матеріалів, які мають бути екологічно чистими та якісними, каже Гуцман.

"У нас є група експертів, які супроводжують проєкт від самого початку і до його завершення. Дуже важливий аспект у цій роботі ― пом’якшення і зниження корупційних ризиків. Це також і глибокий інженерний супровід. В одному з будинків в Ірпені нашим інженерам повідомили, що відбувається все дуже повільно. Зателефонували самі мешканці. Наші інженери приїхали на місце, поспілкувалися з підрядниками, з замовником, із мешканцями й встановили певні індикатори роботи. В результаті процес прискорився", — запевняє експертка.

Як мешканцям правильно поскаржитися, щоб був результат?

Як розповів очільник КОВА Руслан Кравченко, діє гаряча лінія на сайті Київської ОВА ― (044) 3630734. Група людей одразу приймає дзвінки.

Також, запевняє посадовець, люди можуть звертатися безпосередньо до нього через будь-який месенджер.

"На всі об’єктах, що відбудовуються, налаштовані відеокамери, які виведено в моєму кабінеті, тож в онлайн-режимі маю можливість відстежувати процес. Кожен підрядник знає, що відбувається відеонагляд", — розповідає Кравченко.

Що відомо про відновлення Київщини

Унаслідок бойових дій навколо Києва в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування у 46 з 69 територіальних громад.

Критичних руйнувань завдано в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Пісківській територіальних громадах.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ в області було зруйновано чи пошкоджено 27 226 об’єктів. Основний "удар" припав саме на житло – 24,3 тис. об'єктів. Крім цього, постраждали 227 шкіл та садочків, 125 адміністративних будівель і ЦНАПів, 128 медичних закладів, 138 культурних та релігійних споруд.

Станом на початок серпня 2023 року в регіоні повністю та частково відновили 12,5 тисяч пошкоджених об'єктів: більше 11 тисяч багатоквартирних та приватних будинків, 187 дитсадків та шкіл, 101 медзаклад, 68 адмінбудівель та ЦНАПів.

На Київщині створюють Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти з резервного держбюджету протягом 2022 року. Торік звідти на ремонт в області виділили понад 700 млн грн.

У червні 2023 року в системі Prozorro оголосили перші торги на відновлення об'єктів інфраструктури на Київщині. Це житло у Бучі, Макарові, Вишгороді та адмінбудівля у Бородянці.

На початок