Скільки ПДФО військових може не надійти в бюджет Рівного. У мерії озвучили приблизні розрахунки

Скільки ПДФО військових може не надійти в бюджет Рівного. У мерії озвучили приблизні розрахунки

Рівненська міська рада
Фото: Суспільне Рівне

Бюджет Рівного у 2024 році може не отримати приблизно 500 млн грн у випадку, якщо ПДФО військових йтиме до державного бюджету.

Про це 22 вересня повідомив секретар Рівнеради, в.о. міського голови Віктор Шакирзян на нараді з начальниками департаментів та управлінь міста.

Пів мільярда гривень тергромада мала б отримати від податку із заробітних плат військових, це приблизно шоста частина від бюджету 2023 року. Через зміни у бюджетному кодексі, які має затвердити Верховна Рада, Віктор Шакирзян доручив керівникам галузей при плануванні бюджету на наступний рік скоротити видатки на непершочергові потреби:

"Зекономити потрібно, це однозначно. Ті видатки, які пишуть в програмах і які не вкрай важливі, їх потрібно нам скоротити, закумулювати ці гроші військовим, ветеранам, сім'ям загиблих, ВПО, це наш пріоритет. Нам треба готуватися, йде зима попереду і ті видатки, які нам необов'язкові, ми маємо скоротити до нуля. Ті всі видатки будемо перевіряти з управлінням фінансів, з депутатами, і таким чином будемо скорочувати".

Що таке ПДФО

Податок на доходи фізичних осіб, який сплачує роботодавець — 18% від зарплати кожного офіційно найманого працівника. Спершу податок потрапляє до держбюджету, там перерозподіляється і частково повертається в громаду, в якій його сплатили. До 2022-го 60% такого податку поверталися до місцевих бюджетів, ще 15% потрапляли до обласних, решта — до державного. З 2022 року ще 4% вирішили передавати в бюджети громад.

Податок на доходи сплачують і військовослужбовці. У 2023-му вони склали 745 мільярдів гривень. Відповідно, з цієї суми 64% повернулися місцевим громадам, де ці військовослужбовці зареєстровані. А отже, чим більше в громаді військових частин та інших подібних установ — тим більше ПДФО військових до них повертається.

Наприклад, бюджет Харкова наступного року мав би отримати понад 3 мільярди видатків з ПДФО військових, а бюджет Львова цьогоріч — понад 1,5 мільярда гривень. Та на четвертий квартал 2023-го уряд вирішив цей податок в місцевих бюджетів забрати.

Що пропонує уряд

Уряд вніс зміни до держбюджету на 2023 рік. Згідно з проєктом закону, загальні видатки зростуть на 317 мільярдів гривень. З них 303 мільярди спрямують на потреби оборони.

Як розповіла Суспільному голова Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа, ці видатки Україна має профінансувати з приватизації та зі зборів, зокрема, митних. В цілому, за словами Підласої, сума перерахованих надходжень складає 26 мільярдів гривень. Ще 208 мільярдів Міністерство фінансів планує запозичити на внутрішньому ринку, зокрема, частина коштів має надійти від перевиконання неподаткових доходів — тобто доходів від власності, адміністративних зборів і таке інше.

Проте цього не достатньо, щоб покрити заплановані оборонні видатки. Тому уряд вирішив перерозподілити ПДФО військових з місцевих бюджетів до державного.

Про які суми йдеться

"Якщо ми на 4 квартал з 1 жовтня введемо переспрямування в держбюджет, можемо отримати до 25 мільярдів гривень. Пропозиція уряду полягає в тому, щоб взяти військове ПДФО і використати його на потреби оборони. Зокрема, на два напрямки — виробництво дронів та боєприпасів", — пояснює Підласа.

Забрати ПДФО військових у місцевих бюджетів уряд планує й у 2024-му. Проєкт бюджету на наступний рік передбачає загальні видатки в понад 3 трильйони гривень, більш ніж половина з яких підуть на оборону. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, понад 96 мільярдів з цієї суми планують отримати від перерозподілу ПДФО. Кошти спрямують на "Армію дронів" та виробництво військової техніки й боєприпасів.

Аргументи проти перерозподілу ПДФО військових

Народний депутат від фракції "Європейська Солідарність" Олексій Гончаренко у коментарі Суспільному розповів, що проти перерозподілу, оскільки вважає, що гроші мають залишатися в місцевих бюджетах, а питання їхнього цільового спрямування потрібно визначити на національному рівні:

"У першому скликанні я був секретарем Комітету з питань децентралізації. І вважаю, що такі пропозиції — зібрати гроші місцевих бюджетів — це є неправильно. Можна прийняти постанову, що в обсягах цих коштів місцеве самоврядування має право профінансувати тільки військо. Придбати дрони, антидрони й інші необхідні речі".

Василь Поворозник — економіст аналітичного центру CASE Україна, пояснює, що бюджет міст формується з двох частин — місцеві податки й збори, та надходження з держбюджету: субвенції, дотації й т.д. Від початку повномасштабного вторгнення місцеві громади втратили частину доходу через міграцію і компенсували ці втрати за рахунок ПДФО військових.

"Практично кожна громада займалась фінансуванням військових. І не секрет, що місцеві громади стали проміжним містком між волонтерами й держбюджетом. Глобальні потреби закриваються через державний бюджет. Купити автівку, або якісь дрони — це відбувалося за рахунок місцевих бюджетів. Як правило, більшість військових частин мають налагоджений зв'язок з громадами, спілкуються з ними, щоб покрити ті чи інші потреби. Яким чином будуть фінансуватись потреби цих громад тепер, коли ці кошти перейдуть в централізоване управління — велике питання", — говорить Василь Поворозник.

Проте економіст додає, що в результаті надходжень з ПДФО військових у деяких місцевих бюджетів утворився надлишок коштів, у той час, як в інших громадах — дефіцит:

"Ми стали свідками, коли громади витрачали їх на бруківку, на закупку кави, як це було в Солонській громаді Львівської області, або на реставрацію стадіонів. Але це швидше винятки, тому що більшість громад цей ресурс використовують в тому числі, або в першу чергу, на підтримку військових".

Як планують компенсувати ПДФО військових для громад

14-го вересня під час президії Конгресу місцевих та регіональних влад Денис Шмигаль зазначив, що нині на рахунках місцевих органів самоврядування накопичилось понад 200 мільярдів гривень. Частина з цих коштів надійшла саме за рахунок ПДФО військових. За словами прем’єра, ці кошти у громад забирати не будуть — зміни будуть стосуватися тільки 4 кварталу 2023-го. А відсутність податку компенсують дотаціями.

"Базова дотація — 21,1 млрд гривень. Також реверсна дотація — ми її пропонуємо залишити — 14,1 млрд гривень. Загалом додаткова дотація сумарно складе 33,4 млрд гривень для місцевих бюджетів. Їхній ресурс буде на 75 мільярдів гривень більше, ніж був у 2021 році. Тобто, місцеві громади будуть отримувати більше. Тим, які отримують менше, ніж у 2021 році, уряд приведе дотацію вирівнювання до показників, які були у 2019-21 роках, не менше", — пояснив Шмигаль.

Чи можна відмовитися від перерозподілу ПДФО

Є декілька варіантів, як можна спрямувати кошти на військові потреби, говорить Василь Поворозник. Зокрема, визначити для місцевих бюджетів на законодавчому рівні пріоритетний напрямок отриманих видатків з ПДФО:

"Можна прописати ці видатки на оборону, на посилення обороноздатності та на розвиток оборонно-промислового комплексу. Також можливий варіант купівлі військових облігацій, якщо в громад є залишки. Це коли, наприклад, в громаді немає військових частин, але є надлишки в силу якихось інших факторів — багато приїхало ВПО, які влаштувались на роботу і здійснюють відрахування ПДФО. Це теж, до речі, для громад на заході України стало додатковим джерелом".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок