США надали Україні військової допомоги на 325 мільйонів доларів, понад 2000 американських оборонних компаній планують залучити на український ринок та налагодити спільне виробництво зброї. Суспільне зібрало головне, що варто знати на ранок 22 вересня.
1. Зеленський зустрівся з Байденом у Білому домі
Президент України Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською у Білому домі зустрілися з президентом США Джо Байденом та його дружиною, а також провели перемовини. До складу української делегації також увійшли міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, міністр оборони Рустем Умєров та голова ГУР Міноборони України Кирило Буданов.
Контекст: Президент Володимир Зеленський 19 вересня прилетів до Сполучених Штатів. Президент України взяв участь у засіданні Генасамблеї ООН та Радбезу Організації. У США він вже провів низку зустрічей зі світовими лідерами, зокрема з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, президентом Бразилії Лулою да Сілвою, членами Палати представників США та головою Пентагону Ллойдом Остіном.
2. Новий пакет військової допомоги від США
Президент США Джо Байден під час розширеної двосторонньої зустрічі із Зеленським оголосив про новий пакет допомоги Україні на 375 млн доларів.
Подробиці: Пакет містить ракети ППО, додаткові боєприпаси для HIMARS, системи ППО Avenger, кулемети для протидії дронам, 155-мм артилерійські снаряди, ракети TOW, протитанкові системи Javelin, 3 млн патронів до стрілецької зброї, тактичні авто та підривні боєприпаси.
3. Історичне рішення про спільне виробництво зброї, зокрема систем ППО
Україна й Сполучені Штати працюватимуть спільно для виробництва зброї та оборонних систем. Зокрема Україна готує промислову базу, щоб виробляти системи ППО у копродукції.
Чому це важливо? Копродукція в оборонній сфері зі Сполученими Штатами дасть можливість Україні створити нову промислову базу, робочі місця та мати зброю для своєї оборони. Президент Зеленський заявив, що Україна готується створити нову оборонну екосистему разом зі США, щоб виробляти зброю і ще більше посилити свободу й захист життя.
4. США передали Україні артефакти, викрадені росіянами із ТОТ
Відбулася церемонія повернення культурних цінностей, викрадених російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України. Передача відбулася за участі президента Зеленського у Вашингтоні. У його присутності міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас і пані посол України у США Оксана Маркарова підписали сертифікат передачі українських артефактів, конфіскованих американськими правоохоронними органами.
Подробиці: Йдеться про артефакти скіфської доби: залізну сокиру XVII ст. з молотом на задній частині, три залізні сокири XVII ст., три кирки XVII ст., два залізні скіфських мечі-акінаки VI ст. до н. е., один залізний наконечник списа орієнтовно 500-1200 р. до н. е.
5. Дуда пояснив слова Моравецького щодо припинення передачі зброї Україні
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що слова прем'єр-міністра Матеуша Моравецького щодо припинення передачі військової допомоги Україні витлумачили найгіршим чином і невірно інтерпретували. Дуда вважає, що прем'єр мав на увазі, що Варшава не передаватиме Україні або будь-якій іншій країні нове озброєння, яке купує для польської армії, щоб зміцнити її.
Контекст: 19 вересня Матеуш Моравецький у своєму офіційному Twiter написав, що Польща не передає зброю Україні, оскільки сама проводить модернізацію своєї армії. Водночас польський чиновник заявив, що розуміє ситуацію, у якій перебуває Україна, яка дає відсіч російській агресії. Його заява пролунала на тлі конфлікту між країнами через заборону Польщею на імпорт українського зерна.