"Ключі конфлікту завжди були в Москві": директор азербайджанської служби "Радіо Свобода" про Нагірний Карабах

"Ключі конфлікту завжди були в Москві": директор азербайджанської служби "Радіо Свобода" про Нагірний Карабах

Ексклюзивно
"Ключі конфлікту завжди були в Москві": директор азербайджанської служби "Радіо Свобода" про Нагірний Карабах
Місцева влада та жителі Нагірного Карабаху, 21 вересня 2023 року, фото: AP

Директор азербайджанської служби "Радіо Свобода" Ількін Мамедов у коментарі Суспільному розповів про ситуацію у Нагірному Карабасі, перспективи вирішення конфлікту між Вірменією та Азербайджаном, а також про вплив Москви на ситуацію у регіоні.

Яка гуманітарна ситуація у регіоні

"Офіційно стверджують, що створено і проводиться робота з евакуації мирного населення з деяких населених пунктів. У нас з локальними джерелами є деякі відео які показують, що люди в церквах і в інших місцях чекають евакуацію, але хто її буде проводити, і як це буде це — спірне питання", — розповів Мамедов.

Яким буде майбутнє карабаських вірмен

За словами Мамедова, Нагірний Карабах скоріш за все не отримає жодної автономії, адже найважливіше те, що Азербайджан — це не федерація.

"Скоріш за все карабахські вірмени отримають свободу, як і інші нацменшини в Азербайджані: будуть мати школи на своїх мовах… підконтрольне владі ЗМІ... Але річ у тім, що в Азербайджані муніципалітети не настільки сильні, в них немає стільки повноважень, як в інших країнах. Це скоріш за все просто для театру", — зазначив він.

Директор азербайджанської служби "Радіо Свобода" відзначив, що найголовніше зрозуміти, які свободи отримують вірмени, які будуть права у них на формування бюджету, та як будуть вирішені гуманітарні питання та питання сплати податків.

Як Росія впливає на конфлікт

"Ключі конфлікту завжди були в Москви, за тридцять років завжди було так. Усе це дає Москві важелі, аби тиснути на локальних правителів. І змушувати їх робити те, що їм хочеться. Чому Алієв саме зараз вирішив провести цю операцію. Багато хто думає, що через те, що Росія зараз у конфлікті з Україною, і не у змозі дати реальну допомогу, чи надіслати дивізію, як це було після другої карабахської війни", — сказав Мамедов.

Він також зауважив, що на рішення азербайджанської влади вплинув контрнаступ Сил оборони України на півдні, адже саме зараз РФ не має достатньо ресурсів, зокрема з технічного боку.

Експерт також додав, що загалом на ситуацію у регіоні впливатимуть треті сторони великі країни

"Я не думаю, що питання закрите. По-перше, доки немає офіційної заяви, ми не можемо уточнити. Переговори ще будуть завтра. Люди залишаються. Є їхні права. Це не середньовіччя. Треба домовлятися, бо практичні речі, починаючи з пенсії та виплат, права їх, що будуть обирати, як будуть обиратися...", — підсумував Мамедов.

Що відомо про операцію Азербайджану в Карабасі

Азербайджан 19 вересня заявив про початок антитерористичних заходів локального характеру в Нагірному Карабаху. Для евакуації населення з небезпечної зони створили гуманітарні коридори та пункти прийому, заявили у міноборони країни.

При цьому МО Вірменії інформувало, що ситуація на кордонах відносно стабільна. Прем'єр-міністр Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією у Нагірному Карабасі та говорив, що Азербайджан проводить етнічну чистку.

У МОЗ Нагірного Карабаху заявляли, що внаслідок операції Азербайджану 19 вересня загинули п'ятеро людей. Також 80 людей перебувають у медзакладі, серед них 15 — цивільні.

20 вересня у Нагірному Карабаху ухвалили рішення про припинення вогню з 13:00 за місцевим часом. Зазначалося, що питання з азербайджанською стороною про "реінтеграцію" та забезпечення прав і безпеки вірмен Нагірного Карабаху обговорюватимуть на зустрічі в місті Євлах 21 вересня.

Міноборони Азербайджану підтвердило домовленість про припинення вогню. У відомстві повідомили, що з території Карабаху мали вивести вірменських військових. Після цього прем’єр Вірменії Нікол Пашинян виступив із відеозверненням, у якому заявив, що у Нагірному Карабаху не було вірменських збройних сил.

Як заявили в Офісі омбудсмана Вірменії, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабасі станом на 20 вересня було відомо про 32 загиблих, понад 200 поранених. Зокрема, йдеться про 7 загиблих цивільних, із них — 2 дитини, а також 35 поранених цивільних, із них — 13 дітей.

Ввечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Азербайджан відновив свій суверенітет у результаті антитерористичних заходів у Нагірному Карабасі.

У місті Євлах в Азербайджані у четвер, 21 вересня, відбулась зустріч представників невизнаної республіки у Нагірному Карабасі з владою Азербайджану. Подробиці про результати зустрічі поки невідомі, повідомляють лише, що "на переговорах обговорювали питання реінтеграції вірмен, які проживають у Карабасі".

Що відомо про конфлікт у Нагірному Карабасі

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення — так звана "чотириденна війна" — сталось у 2016 році. Повідомлення, поширені сторонами конфлікту з приводу зіткнень, були суперечливими. Перші бої тоді почалися в ніч на 2 квітня 2016 року. Протистояння тривало до 5 квітня 2016 року.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем'єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.

Усі новини про Нагірний Карабах читайте тут

На початок