У Кропивницькому наречені, які мають порушення зору, одружилися з другої спроби. Чому їм першого разу відмовили

У Кропивницькому наречені, які мають порушення зору, одружилися з другої спроби. Чому їм першого разу відмовили

У Кропивницькому наречені, які мають порушення зору, одружилися з другої спроби. Чому їм першого разу відмовили
Андрій Панченко й Оксана Щербина під час реєстрації шлюбу. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому закохані, які мають порушення зору, одружилися з другої спроби. У призначений день зареєструвати шлюб їм відмовили через те, що наречена зовсім не бачить, розповів наречений Андрій Панченко. Чому відмовили, пояснили у відділі держреєстрації.

Андрій Панченко та Оксана Щербина разом три роки. Він кропивничанин. Вона з Івано-Франківської області. Обоє мають порушення зору. Коли вирішили одружитися, зареєстрували заяву через портал "Дія".

"Я ще зідзвонювався з працівниками РАЦСу. Вони сказали, що заяву прийняли. Значить, все нормально, беріть паспорти й приходьте. Ми 16 вересня на 11:30 прийшли, як потрібно. А потім виявилося, що моя наречена не може прочитати. Хоча у паспорті й усіх документах вона сама ставила підпис".

Оксана Щербина каже: того дня замовили ресторан і орендували машину. Після відмови у реєстрації шлюбу відчула себе неповноцінною.

"Відмовили з причин, що я не бачу, щоб прочитати, і не маю права підписувати. Це дуже прикрий момент, тому що права і закони пишуться для всіх однаково. Я розумію, що, можливо, десь у чомусь потрібно щось підказати, прочитати. Але ж я і університет сама закінчила в Києві, і банківські справи сама вирішую. У "Дії" є електронний підпис. І за допомогою телефона, який озвучується, я змогла сама підписати цю заяву".

Андрій Панченко каже: у відділі держреєстрації того дня були три години, але так і не одружились. За його словами, працівники порадили звернутися до нотаріуса, щоб потім заяву до ДРАЦСу міг подати представник наречених.

Начальниця відділу держреєстрації актів Світлана Переверзєва говорить: до дня одруження не знали, що наречена незряча.

"Ми не маємо права питати у наречених, чи вони зрячі, чи мають якісь вади. У наших правилах державної реєстрації не прописаний саме цей пункт для незрячих людей. Там написано, якщо особа самостійно не може подати заяву на реєстрацію шлюбу, вона це робить у нотаріуса. Наречений зізнався, що за неї подав заяву "Дії", оскільки вона не може читати заяву. Це викликало у нас підозру. Тому запропонували звернутися до нотаріуса, щоб він визначив довірену особу, яка зможе поставити підпис в актовому записі, оскільки наречена не зможе його прочитати".

Адвокат Володимир Ігнатенко вважає, порушень у діях працівників не було. Заяву на реєстрацію шлюбу незрячі мають подавати з довіреною особою.

"Заява подається через представника, але представник має бути з довіреністю – нотаріально засвідченою або прирівняною до неї. На саму процедуру прибувають троє з представником, бо потрібно потім отримати документ, який засвідчує, що відбулась реєстрація шлюбу. Бо незряча особа обмежена у простежуванні зовні, що відбувається".

Вдруге одружуватись наречені прийшли з заявою, яку завірили в нотаріуса. Довіреною особою, яка ставила підпис замість нареченої, була її мама.

Наречені сказали журналістам, що почуваються неоднозначно. "Відчуття такі собі. Якби все одразу було, було б краще".

На початок