Понад 2 мільйони доларів: суд зобов'язав Кам'янець-Подільську міськраду сплатити заборгованість перед міжнародним банком

Понад 2 мільйони доларів: суд зобов'язав Кам'янець-Подільську міськраду сплатити заборгованість перед міжнародним банком

Понад 2 мільйони доларів: суд зобов'язав Кам'янець-Подільську міськраду сплатити заборгованість перед міжнародним банком
Судове засідання у справі заборгованості Кам'янця-Подільського перед Міжнародним банком реконструкції та розвитку у Хмельницькому окружному адміністративному суді. 19 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

У Хмельницькому окружному адміністративному суді 19 вересня розглянули справу за позовом головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області та Міністерства фінансів України щодо стягнення заборгованості по кредиту Міжнародного банку реконструкції та розвитку з Кам'янець-Подільської міської ради. Суд прийняв рішення, у якому зобов'язав міськраду сплатити з бюджету міста понад 2 мільйони доларів боргу.

Місто взяло кредит, а платити його, виявилося, нікому: позиція позивача

Кредит на модернізацію існуючих мереж водопостачання та водовідведення Кам'янець-Подільський, зі слів міського голови Михайла Посітка, узяв ще у 2010 році. Саме тоді, каже Посітко, Кам'янець-Подільська міська рада прийняла рішення про підписання тристоронньої угоди між Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Міністерством фінансів України та комунальним підприємством Кам'янець-Подільської міської ради "Служба єдиного замовника" щодо кредиту та виступила гарантом його погашення.

Свої зобов'язання по сплаті кредиту комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" виконати не змогло, і почало накопичувати заборгованість. Міністерство фінансів України через свій контролюючий орган – головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області — кілька разів намагалося стягнути борг з боржника, але виявилося, що його рахунки порожні, а майна - — немає. Врешті-решт, обласні податківці подали до суду позов щодо стягнення заборгованості за кредитом з гаранта його погашення — Кам'янець-Подільської міської ради.

Представниця головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області Олекандра Кернична, яка в адміністративному суді представляла сторону позивача пояснила Суспільному:

Понад 2 мільйони доларів: суд зобов'язав Кам'янець-Подільську міськраду сплатити заборгованість перед міжнародним банком
Виступ представниці головного управління ДПС в Хмельницькій області Олександри Керничної в Хмельницькому окружному адміністративному суді. 19 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

"Міжнародний банк реконструкції та розвитку в 2008 році надав Україні позику в сумі 140 мільйонів доларів США на реалізацію проєкту "Розвиток міської інфраструктури". В рамках цієї позики Міністерство фінансів України надавало кредити комунальним підприємствам різних міст. Міста, яким надавали цю позику, визначало Міністерство з питань житлово-комунального господарства, і Кам'янець-Подільський тоді потрапив до списку таких міст. Враховуючи додаткову угоду, нашому боржнику — Службі єдиного замовника, Мінфін тоді виділив з усієї суми позики міжнародного банку 5,1 мільйонів доларів США. Згідно розрахунку, наданого Міністерством фінансів, Служба єдиного замовника погасила фактично майже 2 мільйони доларів основної суми кредиту, натомість підприємством ще було використано непогашеної суми кредиту 3,1 мільйонів доларів.

Станом на 1 листопада 2022 року у Служби єдиного замовника виникла заборгованість по кредиту майже 2,5 мільйони доларів США, також нарахована пеня за несвоєчасне виконання своїх зобов'язань у сумі понад 23 мільйони гривень. Погашати кредит Служба єдиного замовника мала, починаючи з 15 квітня 2013 року рівними платежами двічі на рік, до 15 жовтня 2025 року. Наприкінці 2015 року додатковою угодою був уточнений графік платежів, яким передбачалося погашення кредиту раз на рік — щорічно до 25 грудня і також до 2025 року. Але останніх кілька років кошти від Служби єдиного замовника на погашення кредиту до Міністерства фінансів України не надходили. Тому головне управління Державної податкової служби в Хмельницькій області змушене було звернутися до суду щодо стягнення заборгованості з комунального підприємства Кам'янець-Подільської міської ради "Служба єдиного замовника". Є низка справ, за якими винесено кілька рішень щодо стягнення заборгованості з боржника, проте відсутній позитивний результат щодо її отримання. На рахунках Служби єдиного замовника кошти відсутні, у підприємства відсутнє майно, за рахунок продажу якого можна погасити цю заборгованість.

Тож нам залишалося єдине — звернутися до суду щодо стягнення суми заборгованості з Кам'янець-Подільської міськради як з гаранта, оскільки саме вона взяла на себе зобов'язання щодо погашення заборгованості в разі неспроможності це зробити безпосереднім боржником — своїм комунальним підприємством "Служба єдиного замовника".

Кам'янець-Подільський потрапив у "кредитний зашморг": позиція відповідача

Наразі сума заборгованості за кредитом, взятим ще у 2010 році, складає близько 100 мільйонів гривень, і вона є непідйомною для міського бюджету, каже Суспільному Кам'янець-Подільський міський голова Михайло Посітко, який відстоював позицію відповідача у адміністративному суді.

"Сума зросла у зв'язку з курсовою різницею, оскільки кредит брався у доларах, який потім зріс. І половина суми заборгованості, близько 60 мільйонів гривень, — це якраз ця курсова різниця. Ще у 2014 році, коли сталося значне зростання долара, при попередньому міському голові, місто перестало сплачувати цей кредит, оскільки суми стали непідйомними для міського бюджету. Тоді ця проблема виникла в усіх громадах, які були учасниками цього проєкту. І фактично усі ці громади зараз є боржниками перед Міністерством фінансів України, не маючи змоги виконати умови кредитних договорів. Але чому саме Кам'янець-Подільський став тим містом, з бюджету якого Мінфін вирішив стягнути заборгованість, мені така вибірковість не зрозуміла", — каже Посітко.

Понад 2 мільйони доларів: суд зобов'язав Кам'янець-Подільську міськраду сплатити заборгованість перед міжнародним банком
Кам'янець-Подільський міський голова Михайло Посітко біля Хмельницького окружного апеляційного суду. 19 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

Фактично, кошти для повернення кредиту мали б закласти у тариф на водопостачання та водовідведення, оскільки саме на модернізацію цих мереж його і брали, але тоді це б стало великим тягарем для кам'янчан — споживачів послуг. І міська влада на такий крок не пішла. Не закладалися кошти на повернення кредиту в останні роки і в міському бюджеті, бо він теж не міг витримати такого навантаження, пояснює міський голова Кам'янця-Подільського Михайло Посітко.

"Якщо б не виникла ця курсова різниця, то місто разом із Службою єдиного замовника давно могли б погасити цей кредит. Але, як і у випадку з доларовими кредитами, які брали громадяни, так і наше комунальне підприємство, а відтак і все місто, потрапили у "кредитний зашморг". На жаль, держава не приймала належних рішень для того, щоб вирішити цю проблему системно і комплексно. І зараз Міністерство фінансів просто хоче відсудити гроші в громади. Ми неодноразово на урядовому рівні підіймали питання, що в громаді ресурсів для погашення цього кредиту наразі немає. І Мінфін, з одного боку, розуміє, що це державна проблема, що такі проблеми є і в інших громадах, але все одно неухильно вимагає повернення цих коштів", — розповідає Посітко.

Вирішення цієї проблеми, на думку Кам'янець-Подільського міського голови, у державній підтримці, оскільки таких комунальних підприємств, як їхня Служба єдиного замовника, багато, і якщо нічого не буде зроблено з боку держави, низка українських міст — як великих, так і малих, — опиняться в критичній ситуації під час війни.

Буде апеляція: вердикт суду, який планують оскаржувати

Суд вирішив адміністративний позов головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області задоволити та "стягнути з Кам'янець-Подільської міськради, як з гаранта, прострочену заборгованість комунального підприємства "Служба єдиного замовника" за позикою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в сумі 2 мільйони 461 тисяча 776 доларів США та пеню в сумі 23 мільйони 104 тисячі 356 гривень". Про це йдеться в ухвалі суду, яку оголосив під час засідання суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петро Салюк.

Ухвала суду набере чинності після закінчення строку подання апеляції.

За словами Михайла Посітка, Кам'янець-Подільська міська рада обов'язково оскаржуватиме цю ухвалу до апеляційного суду.

"У нас є чітка аргументована позиція, яка відпрацьована міською радою, і ми її будемо надалі відстоювати. Ми сьогодні сподівалися, що ті доводи, які були озвучені в судовому процесі, судом будуть сприйняті та об'єктивно розглянуті, що суд дослухається до проблеми громади. Винесення цієї ухвали є підривом підготовки до опалювального сезону. А ми розуміємо, наскільки він буде важким в час війни, коли ворог б'є по наших об'єктах критичної інфраструктури і ставить під загрозу цю підготовку. Тож дуже сподіваємося на справедливий суд в апеляції", — прокоментував Суспільному Посітко.

Апеляцію на винесену ухвалу можна подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду, розташованого у місті Вінниця, протягом 30 днів.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок