"Вода може і не з'явитися" — еколог про наслідки руйнування окупантами берегів річки Молочна

"Вода може і не з'явитися" — еколог про наслідки руйнування окупантами берегів річки Молочна

Загрози перекидання армією РФ стоку річки Молочна на Запоріжжі: що відомо
Річка Молочна. Фото: Суспільне Запоріжжя

Після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС (6 червня 2023) на півдні Запорізької області загострилась проблема з водопостачанням та поливом сільськогосподарських земель. Наповнити зрошувальні канали окупанти планують водою з річки Молочна, що протікає в Пологівському й Мелітопольському районах та впадає в Молочний лиман (басейн Азовського моря). Але такі дії можуть негативно вплинути на екологічну ситуацію в регіоні.

Про це повідомив у своєму каналі Telegram міський голова Мелітополя Іван Федоров:

"Таке рішення може призвести до збільшення солоності води в Азовському морі та вплине на ґрунтові води", – йдеться у дописі.

Які ймовірні наслідки можуть мати плани окупантів та як в подальшому це вплине на екосистему — Суспільному прокоментував знавець з екологічної безпеки мережі "Довкола" Максим Сорока.

Маловоддя та посилення екологічних проблем: загрози перекидання армією РФ стоку річки Молочна на Запоріжжі – еколог
Максим Сорока, знавець з екологічної безпеки мережі "Довкола". Фото: Telegram /Максим Сорока

За словами Максима Сороки, якщо окупанти почнуть перекидати воду з річки Молочна в зрошувальні канали, то це призведе до маловоддя та поглибить проблеми, які існували до початку повномасштабного вторгнення, оскільки річка замулювалася, міліла, заростала очеретом та потребувала оздоровлення:

"Дуже дивна ця ідея перекиду вод. Адже ці води не зовсім підходять для зрошування. Сольовий склад річки досить різноманітний та постійно змінюється. Поливати ними сільськогосподарські угіддя — досить сумнівна ініціатива. В цих умовах, вони річку доб’ють остаточно".
Маловоддя та посилення екологічних проблем: загрози перекидання армією РФ стоку річки Молочна на Запоріжжі
Річка Молочна. Фото: Суспільне Запоріжжя

У разі виснаження річки Молочна, відчують перебої із водопостачанням жителі сіл поблизу Мелітополя:

"У малих селищах досі використовуються колодязі, або свердловини, які максимум заглиблені до вапнякових вод. Після падіння вод в цій артерії, це призведе до падіння рівня води. Я думаю, буде частково навіть зникнення води в колодязях у людей".

Також негативні наслідки відчує Молочний лиман, куди впадає річка:

"Екосистема Молочного лиману безпосередньо пов’язана з кількістю води, яка надходить. Якщо ми заберемо цю масу води, то це вплине на сольовий склад у цьому лимані. До втрати частини біорізноманіття може призвести."

За словами еколога, наразі спрогнозувати подальшу ситуацію щодо річки Молочної неможливо:

"Це може бути абсолютно незворотне явище. Коли сам водоносний горизонт втрачає здатність до ефективного фільтрування води. І навіть після деокупації, коли ми повернемось до більш-менш природного стану цієї річки, вода може знову і не з’явитися".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок