Порівняно з довоєнним рівнем кількість підприємців в Україні зросла на 37 тисяч — Мінекономіки

Порівняно з довоєнним рівнем кількість підприємців в Україні зросла на 37 тисяч — Мінекономіки

Заступниця міністерки економіки Надія Бігун
Заступниця міністерки економіки Надія Бігун. Фото: Facebook / nadiya.bigun

Через війну в Україні релокували понад 840 підприємств, з яких понад 660 відновилися і зараз працюють, а з січня 2022-го до липня нинішнього року кількість підприємців зросла на 37 тисяч, говорить заступниця міністерки економіки Надія Бігун. Про відновлення бізнесу, його релокацію та повернення на звільнені території — Бігун розповіла Українському Радіо.

Про кількість підприємців

Ми переймалися питанням релокації, тобто вивозили підприємства у більш безпечні місця. Було перевезено понад 840 підприємств, з яких понад 660 відновилися і зараз працюють. У цьому році ми повернулися до питання, що евакуйовані підприємства, можливо, треба вже повертати на звільнені території, де є менші загрози. А державні стимули, насамперед фінансові, мають бути спрямовані на відновлення економіки перш за все на тих територіях, які ми відстояли.

Отже, загалом — тренд позитивний. Якщо говорити про цифри, ми нещодавно порівнювали кількість зареєстрованих підприємців станом на січень 2022-го зі станом на липень 2023-го — і побачили зростання на 37 тисяч.

Про повернення підприємств на звільнені території

Коли підприємства виїжджали під час релокації, це була окрема програма. Частиною неї була навіть "Укрзалізниця", яка безкоштовно вивозила майно підприємств. Зараз такої програми з повернення немає, і ми не говоримо, що всі, хто виїхали, мають повернутися. Кожен бізнес сам визначає перспективи. Ми створюємо окремі стимули, які спрямовані саме на деокуповані території. Якщо подивитися, приміром, на Харків, зараз там понад мільйон людей. Для них потрібна робота. Вони повернулися й готові відбудовувати домівки. А для бізнесу, який працював на цій території, потрібні більші стимули.

Про кредити та ґрантові програми

Зміни до урядової програми про доступні кредити "5-7-9" проголосували на минулому тижні. У цій програмі вже закладено механізм, що підприємці на звільнених територіях можуть отримати кредит на кращих умовах, аніж підприємці на інших територіях. Це дає більше шансів на виживання бізнесу у складніших умовах. На початку року колеги з Нацбанку робили звіт про фінансову систему і зауважили, що на той момент понад 90% нового кредитного портфеля — це кредити "5-7-9". Тож це актуальний інструмент.

Також у нас є ґрантові програми. Майже рік працюють три види ґрантів, які можна отримати через портал "Дія" у розділі "єРобота". Це мікроґранти для маленьких локальних підприємств — до 250 тисяч гривень. Далі є ґранти для ветеранів та їхніх родин — до 1 мільйона гривень. І найбільші ґранти для створення переробних підприємств — до 8 мільйонів гривень. Саме ця ґрантова програма з переробки є найбільшою і сфокусована на те, щоб дати потужнішу підтримку підприємствам, які розташовані на "складних" територіях.

Понад 7 тисяч заявників отримали ґранти, більшість — це маленькі ґранти, їх понад 6,5 тисяч. А на великі ґранти з переробки маємо понад 500 заявок.

На початок