Азербайджан оголосив початок АТО у Нагірному Карабаху. У Вірменії заявили про етнічні чистки

Азербайджан оголосив початок АТО у Нагірному Карабаху. У Вірменії заявили про етнічні чистки

Оновлюється
Азербайджан заявив про початок антитерористичних заходів у Нагірному Карабаху
Вірменські солдати йдуть дорогою біля кордону між Нагірним Карабахом та Вірменією, 8 листопада 2020 року. Фото: Associated Press

Азербайджан заявив про початок антитерористичних заходів локального характеру в Нагірному Карабаху. Для евакуації населення з небезпечної зони в Карабасі створили гуманітарні коридори та пункти прийому, заявили у Міноборони країни. При цьому Міноборони Вірменії заявило, що ситуація на кордонах відносно стабільна. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією в Нагірному Карабасі і заявив, що Азербайджан проводить в регіоні етнічну чистку. Франція терміново скликає засідання Радбезу ООН щодо ситуації у Нагірному Карабасі. МОЗ невизнаного Арцаха заявив про п'ятьох загиблих та 80 поранених внаслідок азербайджанських ударів.

Повідомлення про це оприлюднили на сайті Міністерства оборони країни.

"З метою забезпечення положень Тристоронньої заяви, припинення широкомасштабних провокацій у Карабаському економічному районі, роззброєння та виведення формувань збройних сил Вірменії з наших територій, нейтралізації їхньої військової інфраструктури, гарантування безпеки мирного населення, що повернулося на звільнені від окупації території, цивільних службовців, залучених до будівельно-відновлювальних робіт, та наших військовослужбовців, а також відновлення конституційного ладу Азербайджанської Республіки, у регіоні розпочато антитерористичні заходи локального характеру", — йдеться у заяві.

У Міноборони Азербайджану заявили про “систематичні обстріли позицій азербайджанської армії формуваннями збройних сил Вірменії в Карабаському регіоні, продовження мінування територій, проведення робіт з інженерного удосконалення бойових позицій, а також збільшення кількості окопів і бліндажів за останні місяці”. Це  стало причиною ще більшого посилення напруженості.

У відомстві також повідомили, що спостерігається посилення бойових позицій особовим складом, бронетехнікою, артилерійськими установками та іншими вогневими засобами, приведення частин до високого рівня бойової готовності, створення додаткових мобілізаційних частин.

Також у заяві Міноборони йдеться про  розширення розвідувальної діяльності проти підрозділів Азербайджанської Армії, проникнення вглиб азербайджанських позицій задля повторного мінування очищених від мін територій і доріг цивільного призначення в диверсійно-терористичних цілях.

“19 вересня на автомобільній дорозі Ахмедбейлі-Фізулі-Шуша внаслідок вибуху міни, заздалегідь встановленої в терористичних цілях розвідувально-диверсійними групами збройних сил Вірменії в Карабаському економічному районі Азербайджану, загинули цивільні особи та вивели з ладу автомобіль, який належав Державному агентству автомобільних доріг Азербайджану”, — йдеться у заяві.

Того самого дня, за даними Міноборони, внаслідок підриву транспортного засобу, що перевозив військовослужбовців Внутрішніх військ міністерства внутрішніх справ, внаслідок підриву на міні загинули і були поранені військовослужбовці Азербайджану.

Згодом Міноборони Азербайджану заявило, що позиції збройних сил країни на агдамському напрямку перебувають під інтенсивним обстрілом із боку вірменських військових.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, Азербайджан закрив повітряний простір для вірменських повітряних суден.

МЗС Азербайджану вимагає у Вірменії вивести війська з Карабаху

У МЗС Азербайджану заявили, що нинішні "локальні антитерористичні заходи" у Нагірному Карабаху застосували у відповідь на "низку масштабних військових провокацій і терактів" з боку сил Вірменії.

Там заявили, що Вірменія має вивести свої війська з Нагірного Карабаху.

Що відомо про нинішні події в Нагірному Карабасі

“19 вересня приблизно о 13:00 (за місцевим часом — ред.) азербайджанські збройні сили порушили режим припинення вогню вздовж лінії зіткнення з Нагірним Карабахом, завдавши ракетних обстрілів”, — повідомляє Міноборони Нагірного Карабаху, передає armenpress.

Телеграм-канали повідомили про повітряну тривогу у Степанакерті в Нагірному Карабаху.

“Протягом останніх приблизно 45 хвилин азербайджанські сили розпочали атаку на Нагірний Карабах (Арцах), використовуючи важку артилерію, в тому числі безпілотники. Місцеві журналісти повідомляють, що під обстріл потрапили різні частини Степанакерта“, — передає EVN .

Про стрілянину також повідомив Радіо Азатутюн (вірменське Радіо Свобода) незалежний журналіст із Нагірного Карабаху Марут Ванян.

"У цей момент у Степанакерті чути звуки вибухів, діти і батьки швидко спустилися в підвал. З мого балкона з боку Шуші я чую звуки вибухів з різних боків, звуки перших вибухів були чутні дуже близько, звуки не припиняються. Потужно працює артилерія, ведеться безперервна стрілянина", — повідомив Ванян.

Пізніше журналістка Сирануш Саркисян оприлюднила відео наслідків обстрілів житлових кварталів Степанакерта.

У Нагірному-Карабаху говорять про п'ятьох загиблих та 80 поранених

За словами МОЗ невизнаної Нагірно-Карабаської, в результаті військових дій Азербайджану 19 вересня загинули п'ять людей, ще 80 людей отримали поранення (11 дітей), серед них 15 цивільних, передає Armenia News.

"Зруйновано або пошкоджено цивільні об'єкти в мирних населених пунктах Мартакертського, Мартунського, Аскеранського, Шушинського районів і Степанакерта", — сказав він.

За даними ЗМІ, в лікарні Степанакерта наразі перебуває велика кількість поранених.

Для евакуації населення з небезпечної зони в Карабасі створили гуманітарні коридори та пункти прийому — Азербайджан

Міноборони Азербайджану закликало цивільне населення на місцях триматися подалі від військових об'єктів і не підтримувати формування збройних сил Вірменії. Відповідна інформація була розіслана вірменським жителям Карабаського регіону Азербайджану за допомогою мобільного SMS-сервісу. Водночас населення попереджається за допомогою гучномовців і поширюються інформаційні листівки.

“Буде організовано захист і охорону адміністративних, соціальних, освітніх, медичних, релігійних та інших об'єктів, безпека яких гарантується відповідно до законів Азербайджанської Республіки і норм міжнародного гуманітарного права. Жінкам, дітям, літнім людям, а також особам з обмеженими фізичними можливостями та хворим буде надано необхідну медичну допомогу, вони будуть забезпечені питною водою і продуктами харчування”, — йдеться у повідомленні.

Для евакуації населення з небезпечної зони на Лачинській дорозі та в інших напрямках створено гуманітарні коридори та приймальні пункти, заявили в азербайджанському Міноборони.

Що кажуть у Вірменії

У Міноборони Вірменії заявили, що ситуація на кордонах станом на 14 годину за місцевим часом була відносно стабільна.

Там також наголошують, у Нагірному Карабаху немає збройних сил Республіки Вірменія.

"Що стосується заяв Азербайджану про присутність вірменської армії в Нагірному Карабасі, то ми ще раз наголошуємо, що Республіка Вірменія не має армії в Нагірному Карабасі, а неправдиві заяви про мінування Вірменією на території Азербайджану були відкинуті постановою Міжнародного суду від 22 лютого", — йдеться у заяві МЗС Вірменії.

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією в Нагірному Карабасі.

Згодом у відеозверненні Пашинян заявив, що близько 13:00 збройні сили Азербайджану почали обстріл по суті всієї території Нагірного Карабаху, а також через деякий час порушили лінії зіткнення і взяли під контроль позиції в Нагірному Карабаху і, за деякими даними, населені пункти. Він також заявив про проблеми зі зв'язком у регіоні, повідомляє NEWS.am.

"Ми, звісно, на зв'язку з НК. Але є деякі проблеми із зв'язком. Загальна інформація полягає в тому, що спочатку різними, у тому числі реактивними артилерійськими засобами, були завдані удари по території Нагірного Карабаху, потім з кількох напрямків почалася наземна операція проти Нагірного Карабаху", — сказав прем'єр Вірменії.

Пашинян також заявив, що для Єревана було дивним повідомлення Азербайджану про те, що Баку поінформував Москву про початок військової операції у Нагірному Карабаху.

"Факт у тому, що ми про ці дії від наших колег у Росії не отримали жодної інформації", — зазначив Пашинян.

Водночас він заявив, що ситуація, що склалася навколо Карабаху, не була непередбачуваною і заявив, що Азербайджан, по суті, розпочав наземну операцію з етнічної чистки щодо вірмен Нагірного Карабаху.

Азербайджан, по суті, розпочав наземну операцію зі здійснення етнічної чистки щодо вірмен Нагірного Карабаху.

"Вважаю дивною заяву Азербайджану про те, що вони залишать гуманітарний коридор, щоб мирне населення залишило Нагірний Карабах. Це етнічна чистка. Вірменія нікому не давала мандат на проведення у Нагірному Карабаху етнічних чисток. Наше завдання було і є забезпечення прав та безпеки вірмен Нагірного Карабаху", – зазначив Пашинян.

Пашинян також вважає, що у зв'язку з агресією Азербайджану проти НК заходи мають вжити російські миротворці, а потім Радбез ООН.

Посол Вірменії з особливих доручень Едмон Марукян закликав Сполучені Штати і Європу зупинити агресію Азербайджану в Нагірному Карабасі.

"Зараз Азербайджан розпочав широкомасштабну агресію і військову операцію проти мирного населення Нагірного Карабаху. Тепер черга за США, які заходи будуть застосовані, щоб зупинити агресію і військовий напад на загнаний у пастку і голодуючий народ. Звичайно, Азербайджан здійснює ще один військовий злочин, вбиваючи мирних і незахищених людей на додаток до етнічних чисток. Все це має бути засуджено і припинено з усіма наслідками", — написав вірменський дипломат.

Прем'єр-міністр Нікол Пашинян провів телефонну розмову з держсекретарем США Ентоні Блінкеном.

Політик обговорили ситуацію в Нагірному Карабасі після нападу Азербайджану, передає Lurer. Обидві сторони наголосили на неприпустимості застосування сили та необхідності використання міжнародних механізмів для деескалації.

Як реагують у світі

Спецпредставник ЄС з питань Кавказу Тойво Клаар закликає до припинення вогню.

"Сьогодні надходять трагічні повідомлення про загибель людей від вибухів мін. Однак, військові дії, що тривають, лише погіршать ситуацію. Необхідно негайно припинити вогонь, щоб уможливити справжній діалог між Баку і карабахськими вірменами як єдиний спосіб досягнення мирного співіснування", — заявив спецпредставник ЄС.

Голова Євроради Шарль Мішель закликав Азербайджан негайно припинити військові дії у Нагірному Карабаху

"Жахливі новини прийшли сьогодні із колишньої Нагірно-Карабахської області. Військові дії Азербайджану мають бути негайно припинені, щоб забезпечити справжній діалог між бакинською владою карабаськими вірменами", — написав він у Твіттер.

Європейський Союз засуджує військову ескалацію вздовж лінії зіткнення та інших точках Карабаху. Про це йдеться у заяві головного дипломата ЄС Жозепа Боррелля.

"ЄС шкодує про жертви ескалації. Ми закликаємо до негайного припинення бойових дій і до Азербайджану припинити поточні військові дії. Необхідно терміново повернутися до діалогу між бакинськими і карабаськими вірменами. Цю військову ескалацію не слід використовувати як привід для примусового відтоку місцевого населення", — зазначив він.

Боррель наголосив, що насильство має припинитися, щоб "створити сприятливе середовище для миру та переговорів про нормалізацію".

"Потрібна справжня прихильність усіх сторін для досягнення досягнутих результатів. ЄС як і раніше повністю залучений до сприяння діалогу", — йдеться у заяві.

Франція засудила початок Азербайджаном військової операції в Нагірному Карабаху із застосуванням важкого озброєння, зокрема проти населених районів.

"Жоден привід не може виправдати такі односторонні дії, які загрожують тисячам цивільних осіб, які вже страждають від багатомісячної незаконної блокади, і суперечать зусиллям міжнародної спільноти щодо досягнення врегулювання шляхом переговорів", — йдеться у заяві МЗС Франції.

Франція закликає Азербайджан поважати міжнародне право і негайно припинити наступ. Париж покладає на Азербайджан виняткову відповідальність за долю населення Нагірного Карабаху.

"Франція закликає до термінового скликання засідання Ради Безпеки ООН. Вона тісно співпрацює зі своїми європейськими та американськими партнерами, щоб дати рішучу відповідь на цей неприйнятний наступ пропорційно ризикам, які він створює для безпеки регіону", - йдеться у заяві.

Він покладатиме повну відповідальність за долю мирного населення Нагірного Карабаху на Азербайджан.

Міноборони Туреччини підтримало Азербайджан — заявили в Міноборони Азербайджану

Як повідомили в Міноборони Азербайджану, 19 вересня відбулася телефонна розмова між міністром оборони Азербайджанської Республіки генерал-полковником Закіром Гасановим і міністром національної оборони Турецької Республіки Яшаром Гюлером.

"Генерал-полковник З.Гасанов поінформував свого колегу про антитерористичні заходи локального характеру, що проводяться в Карабаському регіоні Азербайджану. Гюлер наголосив, що Туреччина, як і завжди, поруч із Азербайджаном", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про ситуацію у Нагірному Карабаху

Восени 2020 року азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над частиною території — звідти виїхали етнічні вірмени, що населяли регіон. Відтак Вірменія втратила так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, які вірмени захопили під час попередньої війни.

За умовами тристороннього документу про припинення війни, у Нагірному Карабаху на п'ять років залишались російські миротворці. Втім країни досі не уклали мирну угоду, над якою працювали впродовж цих років за посередництва третіх сторін.

У грудні минулого року азербайджанські екоактивісти заблокували єдину дорогу, яка сполучає Нагірний Карабах із Вірменією і перекрили постачання гуманітарних вантажів.

Доповнюється...

На початок