"Воля" замість "Іжиці" та банк українських шрифтів

"Воля" замість "Іжиці" та банк українських шрифтів

"Воля" замість "Іжиці" та банк українських шрифтів
МКІП

Під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики 18 вересня посадовці оголосили про плани створити банк українських шрифтів і відмовитися від використання російських.

Парламент планує більше не використовувати у внутрішніх документах російський шрифт "Іжиця" й похідні від нього. Замість нього в Раді запропонували шрифт "Воля" від сучасної дизайнерки Марчели Можиної. Він розроблений на базі літерацій головного художника УПА Ніла Хасевича. Це затвердили як офіційний церемоніальний шрифт ЗСУ.

Законопроєкт про заборону "Іжиці", який має назву "Про припинення використання шрифтів російського походження", з'явився на сайті у серпні цього року.

Приклад використання шрифта "Іжиця"
Приклад використання шрифта "Іжиця". Фото: УНІАН
Писемність як складник мови є одним з елементів національної ідентичності. В Україні давно діє заборона на використання російської мови у документації, тож варто позбутися і російської системи гліфів, тобто шрифтів. МКІП запланував проведення відбору та формування банку унікальних українських шрифтів.

Про це наголошував Ростислав Карандєєв, в. о. міністра культури та інформаційної політики.

Карандєєв перелічив ознаки, яким має бути український шрифт у діловій сфері:

  • впізнаваний;
  • з історичним підґрунтям;
  • графічно інакший серед інших кириличних шрифтів;
  • такий, що привертає увагу;
  • інклюзивний, легкий для сприйняття усіма категоріями громадян;
  • з перспективою інтеграції у цифрове середовище.
Засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики
Засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики. МКІП

Такі шрифти розроблятимуть фахівці: Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, а також художники-шрифтовики: Віталій Шостя, Дмитро Стадниченко, Василь Чебаник, Андрій Шевченко, Богдан Гдаль, Кирило Ткачов, Віктор Харик, Євген Садко та інші.

Шрифт "Іжиця"

Його розробила дизайнерка Світлана Єрмолаєва на основі прямого півуставу Російської академії наук кінця XIX століття. Шрифт призначався для відтворення старослов’янських текстів у енциклопедіях та наукових статтях.

Шрифт використовують із початку 1990-х — він поширився Україною через "незнання і відсутність адекватних альтернатив". Його можна побачити на зупинках, в оформленні таблички на будівлі Офісу президента, на знаках при вʼїзді в Україну.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок