Литва вимагає більше грошей для України при перегляді бюджету ЄС

Литва вимагає більше грошей для України при перегляді бюджету ЄС

ЄС
Прапор Євросоюзу. Ілюстративне фото: Getty Images

Європейський Союз повинен виділити більше коштів на підтримку України під час перегляду довгострокового бюджету, а також поповнити фонди військової мобільності ЄС.

Про це в інтерв’ю Reuters заявила міністерка фінансів Литви Гінтаре Скайсте.

У рамках перегляду бюджету ЄС на 2021-2027 роки Європейська комісія в червні запропонувала виділити Україні 50 мільярдів євро у вигляді грантів і кредитів, щоб підтримати країну у фінансовій сфері, поки вона бореться з російською агресією.

Цього року ЄС виплатить Україні 18 мільярдів євро у вигляді дуже пільгових кредитів, але якщо планка у 50 мільярдів євро залишиться незмінною, то з 2024 по 2027 рік Україна отримуватиме лише 12,5 мільярда щорічно.

"Якщо розділити запропоновану суму на чотири роки, то вона буде меншою, ніж цього року. Тому наша пропозиція полягає в тому, що, можливо, ми зможемо досягти того ж рівня, який був у 2023 році — вийде 72 мільярди", — сказала Скайсте.

За її словами, перегляд бюджету ЄС також має додати грошей на військову мобільність — дороги, порти, мости і аеропорти, які дозволяють збройним силам швидко пересуватися — оскільки 1,7 мільярда євро, спочатку виділених на ці цілі, недостатньо.

"Ми бачимо, що потреба в інфраструктурі військової мобільності зростає. Лише для Литви вона перевищує мільярд євро", — сказала вона.

Уряди ЄС планують досягти угоди щодо бюджету на 2021-2027 роки до кінця 2023 року, але переговори йдуть важко, оскільки Комісія також попросила 15 додаткових мільярдів євро на вирішення міграційних питань і додаткові гроші на покриття зростаючих витрат на запозичення за спільним боргом ЄС у зв'язку з підвищенням відсоткових ставок.

Щоб покрити частину витрат, виконавча влада ЄС хоче, щоб уряди виділили ЄС нові спеціальні потоки доходів від торгівлі квотами на викиди CO2 і 0,5% від умовної бази прибутку компаній ЄС, розрахованої Євростатом.

Скайсте сказала, що Литва не підтримує жодну з цих пропозицій, оскільки доходи від торгівлі квотами на викиди вже використовуються урядом для інвестування в трансформацію економіки від викопних видів палива, а гроші від компаній вже надходять до бюджету ЄС через національний внесок, що базується на валовому національному доході.

20 червня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Європейський Союз пропонує пакет фінансової допомоги для України на наступні 4 роки у розмірі до 50 млрд євро.

На початок