У музеях США конфіскували три роботи Еґона Шіле, які могли вкрасти у вбитого єврея під час Голокосту

У музеях США конфіскували три роботи Еґона Шіле, які могли вкрасти у вбитого єврея під час Голокосту

У музеях США конфіскували три роботи Еґона Шіле, які могли вкрасти у вбитого єврея під час Голокосту
Фото: Art Institute of Chicago

З трьох американських музеїв конфіскували три роботи австрійського художника Еґона Шіле через підозру, що ці роботи могли вкрасти під час Голокосту. Картини мають перевезти з музеїв до Нью-Йорка.

Про це першим повідомив New York Times, а також писали BBC та The Guardian.

Прокуратура Мангеттену видала ордери на конфіскацію робіт експресіоніста з Художнього інституту Чикаго, Музею Карнегі в Піттсбурзі та Меморіального художнього музею Аллена в Огайо. Слідчі зазначають, що "є розумні підстави вважати", що картини були викрадені.

Поки конфісковані роботи залишаються в музеях, протягом 60 днів їх мають перевезти до Нью-Йорка. Ідеться про такі картини:

  • "Російський військовополонений" (1916), вартістю 1,25 мільйона доларів;
  • "Портрет чоловіка" (1917), вартістю у 1 мільйон доларів;
  • "Дівчина з чорним волоссям" (1911), вартістю в 1,5 мільйона доларів.

Роботи Шіле розшукують спадкоємці Фріца Грюнбаума — австрійсько-єврейського колекціонера мистецтва та артиста кабаре, якого вбили в концтаборі Дахау у 1941 році. Крім того, він критикував нацистську владу.

За різними даними, у колекції Грюнбаума було 400-500 картин, з них 80 — авторства Шіле. Спадкоємці стверджують, що у 1938 році, коли Грюнбаум вже був у концтаборі, нацисти змусили його підписати довіреність на дружину щодо творів. Пізніше картини з колекції пограбували, вони опинилися по всьому світу.

Наразі всі три музеї співпрацюють із правоохоронцями. Однак у Чикаго та Огайо переконані, що законно придбали та володіли картинами Шіле.

Водночас спадкоємці Грюнбаума просять повернути картини Шіле й з інших американських музеїв. Наприклад, вони подали цивільні позови до Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку та Морганівської бібліотеки й музею.

У спадкоємців вже були успішні справи з повернення картин. Так, у 2018 році Верховний суд штату Нью-Йорк встановив, що "підпис під дулом" на довіреності не може бути законною підставою для переміщення власності. Тоді спадкоємці повернули два твори Шіле: "Жінка в чорному пінафорі" та "Жінка, яка ховає обличчя".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок