З трьох американських музеїв конфіскували три роботи австрійського художника Еґона Шіле через підозру, що ці роботи могли вкрасти під час Голокосту. Картини мають перевезти з музеїв до Нью-Йорка.
Про це першим повідомив New York Times, а також писали BBC та The Guardian.
Прокуратура Мангеттену видала ордери на конфіскацію робіт експресіоніста з Художнього інституту Чикаго, Музею Карнегі в Піттсбурзі та Меморіального художнього музею Аллена в Огайо. Слідчі зазначають, що "є розумні підстави вважати", що картини були викрадені.
Поки конфісковані роботи залишаються в музеях, протягом 60 днів їх мають перевезти до Нью-Йорка. Ідеться про такі картини:
- "Російський військовополонений" (1916), вартістю 1,25 мільйона доларів;
- "Портрет чоловіка" (1917), вартістю у 1 мільйон доларів;
- "Дівчина з чорним волоссям" (1911), вартістю в 1,5 мільйона доларів.
Роботи Шіле розшукують спадкоємці Фріца Грюнбаума — австрійсько-єврейського колекціонера мистецтва та артиста кабаре, якого вбили в концтаборі Дахау у 1941 році. Крім того, він критикував нацистську владу.
За різними даними, у колекції Грюнбаума було 400-500 картин, з них 80 — авторства Шіле. Спадкоємці стверджують, що у 1938 році, коли Грюнбаум вже був у концтаборі, нацисти змусили його підписати довіреність на дружину щодо творів. Пізніше картини з колекції пограбували, вони опинилися по всьому світу.
Наразі всі три музеї співпрацюють із правоохоронцями. Однак у Чикаго та Огайо переконані, що законно придбали та володіли картинами Шіле.
Водночас спадкоємці Грюнбаума просять повернути картини Шіле й з інших американських музеїв. Наприклад, вони подали цивільні позови до Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку та Морганівської бібліотеки й музею.
У спадкоємців вже були успішні справи з повернення картин. Так, у 2018 році Верховний суд штату Нью-Йорк встановив, що "підпис під дулом" на довіреності не може бути законною підставою для переміщення власності. Тоді спадкоємці повернули два твори Шіле: "Жінка в чорному пінафорі" та "Жінка, яка ховає обличчя".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]