Дрифт як ганьба, покарання і низька автокультура. Реакція BMW club Rіvne на "заноси" посеред міста

Дрифт як ганьба, покарання і низька автокультура. Реакція BMW club Rіvne на "заноси" посеред міста

Ексклюзивно
Олександр Муленко
Олександр Муленко очолює BMW club Rіvne, у цій спільноті також займаються дрифтом. Колаж: Суспільне, патрульна поліція

Останній випадок дрифту на вулиці Соборній біля майдану Незалежності у Рівному, коли 21-річний водій на Ford Mustang робив це неподалік з портретами загиблих військових, керівник BMW club Rіvne Олександр Муленко назвав "ганьбою". Про це він сказав у коментарі Суспільному.

Загалом коментуючи тему дрифту у Рівному, на його думку, якби було відведене цього місце це б все одно не вирішило повністю проблему із водіями, які влаштовують кероване занесення на дорогах. Водночас це б значно зменшило цю проблему.

Члени BMW club Rіvne раніше також влаштовували дрифт у різних локаціях в Рівному, у соцмережах це викликало обурення, на місце неодноразово приїжджала поліція. Суспільне запитало у очільника організації, чи можна загалом вирішити проблему з “дрифтерами”, як він ставиться до законопроєкту про збільшення штрафів та позбавлення права керувати за такі дії, та як загалом відреагував на вечірній дрифт біля портретів загиблих.

Реакція на останній випадок

Увечері 11 вересня на вулиці Соборній у Рівному водій влаштував дрифт. Патрульна поліція його знайшла та склала постанову за виїзд на зустрічну смугу, за це передбачений штраф 510 гривень.

Нижче — допис начальника патрульної поліції області Сергія Мерчука у Facebook про цей випадок.

Олександр Муленко це коментує так:

“Щодо посту у Facebook Сергія Мерчука — згідний, ситуація викликала обурення не тільки в звичайних людей, а і у автоспільноті. Через таких “водіїв” потім проблеми у власників нетипових авто, які не порушують. Це фігурне катання корови на льоду назвати дрифтом не можна, просто молодий хлопець вирішив похизуватись перед відвідувачами бару навпроти і я сподіваюсь, що просто не додумався до того, що на майдані фотографії наших захисників.

Якщо ці дії були усвідомлені, то чисто з моральної сторони — це ганьба йому, неповага до загиблих, повинно бути публічне вибачення та штраф. Забирати авто “назавжди” не потрібно, після такого, я думаю, до з’ясування усіх моментів правопорушення та сплати штрафу могло б авто постояти в управлінні поліції. Наша BMW-спільнота, де багато дрифтерів, не дозволяє собі цього у громадських місцях, намагаємось допомагати захисникам, супроводжуємо тією дорогою 200-х. А хтось дозволяє собі такі речі. Своєю чергою профілактику виховну йому також влаштуємо”.

Про дрифт як явище

Цю тему Олександр Муленко називає “дуже старою” й відповіді на неї будуть ті самі.

“Автомобільна культура в Україні на дуже низькому рівні, у людей відсутнє розуміння, що автомобіль — не тільки засіб пересування. Людей потрібно привчати до того, що авто можуть готуватись до спортивних дисциплін, виставок та інше”, — зазначив очільник клубу.

Він додав, що до повномасштабної війни питання за місце для дрифту-драгу “майже вирішили” й це мав бути аеропорт.

“Звичайно, це викликало бурю негативних коментарів, чому вони не можуть купити, побудувати та інше. Люди, не розуміючи вартість цього і що без влади це неможливо, пишуть негативні коментарі. Хоча майданчик можна використовувати як для дрифту, школи екстремального водіння, так і для автошколи, для поліції задля покращення навичок водіння. Совіcть не дозволяє у війну “топити” за місце для дрифту, хоча багато інших не дуже потрібних місць будується навіть і у воєнний час”, — вважає Муленко.

Водночас додав, відведене місце не стало б “панацеєю”.

“Це не вирішить проблему з дрифтом повністю, все одно будуть люди, які хочуть похизуватись навичками на дорогах загального користування. Але якщо ми говоримо за Рівне, то якщо було б місце, у мирний час, це забрало би на відсотків 80+ дрифт на парковках ТРЦ та інших майданчиках. На дорогах його і так немає, відносно. Якщо з допомогою влади урегулювати питання з автоспільнотою, то це дасть розвиток автомобільної культури, це хороший спосіб привертання уваги до міста, туризму. Навіть автомобільні виставки — це хороша платформа для торгівлі тюнінгу, котрий виробляється в Україні та інше”, — зазначив керівник "BMW club Rіvne".

У вересні 2018-го в Рівному організували змагання з дрифту на спецмайданчику

На його думку, потрібно пояснювати, хто і чому займається дрифтом:

“Якщо людей привчити, що дрифт — це коли професійні пілоти показують свої навички на треку, а не татові мажори, які крутять бублики на дорогах і називають це дрифтом, то у людей зміниться думка про це. А щоб стати цим самим пілотом — потрібно місце для цього. Тобто в загальному великі міста як Одеса, Київ мають місце для дрифту, там їздять тисячі людей, і все одно знайдеться десяток, які це будуть робити у місті, бо це більший адреналін та хайп”.

Серпень 2019-го, пояснення Олександра Муленка щодо дрифту біля ТРЦ "Екватор", на який почали скаржитись рівняни

Про збільшення відповідальності за дрифт

У серпні 2023 року в парламент подали законопроєкт із пропозиціями щодо внесення змін у статтю 122 Кодексу України про адмінправопорушення, аби визначити поняття дрифтування та офіційно встановити відповідальність за навмисне кероване занесення транспортного засобу.

Перше таке порушення пропонують карати штрафом у 8,5 тисяч гривень, повторне протягом року — 17 тисяч штрафу та позбавлення права керування від шести місяців до року.

“Щодо штрафів за дрифт, то кожне порушення несе за собою покарання і, звичайно, якщо це відбувається на дорозі та наражає на небезпеку оточуючих — це повинно якоюсь мірою припинятись, щоб ті, хто хоче це зробити, усвідомлювали наслідки. Єдине, що можу сказати, що позбавляти прав за це — це смішно. Є багато звичайних людей, які на дорозі набагато небезпечніші за дрифтерів, люди, які не вміють їздити та створюють аварійні ситуації, 130-ті та інші. Ну і сума в 8 500 грн — це якось дуже багато. Порушують правила всі й головне, щоб не було “заборонений плід завжди солодший” і охочих не стало більше”, — прокоментував законопроєкт Олександр Муленко.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок