У Харківському апеляційному суді 13 вересня відбулось засідання у справі патрульного Ярослава Куденка, який оскаржує вирок суду першої інстанції. Його визнали винним у перевищенні службових повноважень та призначили два роки ув'язнення, але звільнили від покарання з випробуванням на той самий термін.
За словами поліцейського, у 2018 році у Харкові патрульні зупинили авто за порушення правил дорожнього руху. Куденко приїхав на допомогу іншому екіпажу, який затримав водія для складання протоколу. Чоловіка доставили у відділок, бо той не хотів пред'являти документи та називати своє ім'я, каже Куденко. Через два роки водій подав позов проти патрульного за незаконне затримання. На його думку, дії правоохоронця завдали йому моральної шкоди на майже 100 тисяч гривень.
Позиції сторін — у матеріалі Суспільне Харків.
Затримання бізнесмена за порушення правил дорожнього руху: що встановило слідство
Харківського підприємця Олега Султанова патрульні зупинили вночі 10 листопада 2018 року на вул. Беркоса через порушення правил дорожнього руху, а саме пункту про попереджувальні сигнали, йдеться у тексті рішення Ленінського райсуду.
Перш ніж зупинити водія, правоохоронці переслідували його кілька кілометрів, оскільки той відмовився зупинитися на вимогу патрульних одразу, сказано в обставинах справи.
Слідство встановило, що співробітники поліції попросили у нього посвідчення водія, проте Султанов відмовився надати документи.
"Приблизно о 01:10 ночі на місце прибув Ярослав Куденко. Патрульний затримав Султанова та запропонував йому перевірку на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру "Драгер". Султанов відмовився від проходження огляду. Після чого Куденко запропонував проїхати до обласного наркодиспансеру, щоб затриманий пройшов огляд", — сказано у тексті рішення суду.
За результатами огляду у медзакладі, ознак сп'яніння у Султанова не виявили.
"Близько 04:00 Куденко привіз затриманого до Холодногірського відділу поліції та повідомив, що складає протокол затримання, після чого надасть його для підпису. Близько години патрульний тримав Султанова у відділку поліції. Він надав йому протокол близько 05:00, проте відмовився віддати копію документа. Після того, як Султанов розписався в протоколі, інші патрульні відвезли затриманого до його автомобіля", — зазначено у судовому рішенні.
Обставини затримання підприємця: версія патрульного
Ярослав Куденко розповідає, що Султанов під час затримання одразу почав на нього тиснути: "Говорив, щоб я його відпустив, що в мене будуть неприємності, бо він "непроста" людина. Розмовляв, як бандит".
За його словами, затриманий викликав додатковий екіпаж по лінії "102", не надавав документи та не повідомив адресу проживання. Патрульні запідозрили, що водій міг бути п'яним, говорить Куденко.
"Султанов попросив відвезти його на освідування до обласного наркодиспансеру та відмовився проходити тест на вміст алкоголю у диханні за допомогою газоаналізатора. У медзакладі виявилося, що він був тверезим. При затриманні чоловік прикидався п'яним. Лікарям теж не пред'явив документи", — розповідає Куденко.
Ярослав Куденко пояснює, якщо порушник не надає документи та не називає своє ім'я, то патрульні зобов'язані його затримати згідно зі ст. 260 та 261 Кодексу про адміністративні правопорушення.

"Я супроводив його до найближчого відділу поліції, де ми перебували 30 хвилин. Також забезпечив присутність адвоката, хоча вже була ніч. Ми не застосовували до нього ні фізичної сили, ні спецзасобів, спілкувалися із Султановим ввічливо. Потім відпустили його, склали адмінпротокол про затримання та повідомлення про запрошення у відділок, щоб екіпаж патрульних завершив процедуру складання протоколу щодо порушення ПДР у денний час", — говорить Ярослав Куденко.
Куденко каже, що Султанов протягом п'яти років постійно йому погрожував, зокрема вбивством.
Читайте також: У Коротичі поховали загиблу у ДТП під Харковом школярку: що відомо про розслідування
"Юристи кажуть, що записів цих погроз недостатньо, щоб притягнути людину до відповідальності, бо цей механізм є дуже складним. Мають бути якість дії, підготовка до злочину чи щось таке. У мене немає доказів, чи він дійсно щось готував. Я витримую цей тиск та погрози. Для Султанова спілкування з патрульними — це якась розвага. Мені він казав щось на кшталт: "Навіщо ти караєш гарних людей, чому ти їх не відпускаєш, чому не береш гроші, перестань бути принциповим і чесним, будь таким, як усі", — говорить засуджений.
Версія адвоката Олега Султанова про обставини його затримання
Адвокат Юрій Кубай, який представляє інтереси бізнесмена у суді, розповів Суспільному, що Олег Султанов близько години спілкувався з екіпажем патрульних, які його затримали.
"Через суперечку він подзвонив на лінію "102" та викликав інший екіпаж. Приїхали інші патрульні, потім — заступник командира, а згодом — Куденко. За словами Султанова, Ярослав Куденко, не розібравшись у ситуації, зробив припущення, що той був п'яним. Його колеги цього не виявили", — розповідає адвокат.
Читайте також: Потрійне вбивство у Харкові. Підозрюваного взяли під варту
Юрій Кубай говорить, що претензій до інших патрульних у Султанова немає.
На питання, чи відомо щось про погрози з боку Султанова на адресу Куденка та його адвокатів, Юрій Кубай каже, що патрульний має право звернутися до правоохоронних органів з відповідною заявою, якщо такі випадки були.
"Він поліцейський, якщо отримав погрози, це стаття 345 КК України. ДБР або підрозділ поліції можуть розслідувати це", — каже Кубай.
Вимоги щодо виплати компенсації майже на 100 тисяч гривень
У 2020 році Олег Султанов подав до суду на Ярослава Куденка за незаконне затримання та замовив експертизу у спеціаліста, який вислухав підприємця та його близьких, каже патрульний.

"Вони йому повідомили, що раніше Султанов був веселий та бадьорий, а після затримання став сумний та пригнічений, що завдало йому збитків на 96 тисяч гривень. Султанов надав фінансові розрахунки, яких збитків він зазнав за незаконне затримання, направлення у наркодиспансер та ненадання копії адмінпротоколу про затримання. Хоча цей документ складається тільки в одному примірнику, але ми дали Султанову його сфотографувати", — розповідає Куденко.
Як проходив суд першої інстанції
Ленінський райсуд Харкова розглядав справу патрульного з листопада 2021 року. У 2022 році міські суди не працювали через повномасштабну війну. У лютому 2023 року відновили слухання справи, а у липні суд виніс вирок для патрульного.

31 липня 2023 року Ленінський райсуд Харкова визнав Ярослава Куденка винним та призначив йому два роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати службові посади в правоохоронних органах упродовж двох років.
Крім того, суддя вирішив звільнити обвинуваченого від покарання з випробувальним терміном на два роки.
"Султанов вважає, що його незаконно затримали. Також він просив виплатити йому компенсацію у розмірі 108 тисяч гривень, згідно з висновком судової психологічної експертизи інституту ім. Бокаріуса. Суд першої інстанції вирішив, що виплатити з держбюджету мають частину суми — 88 тисяч 100 гривень та 21 тисячу 700 гривень витрат на юридичну допомогу", — каже засуджений.
Адвокатка Віта Зольнікова, яка захищала Куденка до 12 вересня, розповіла Суспільному, що у 2023 році справу розглянули майже за два місяці.
На її думку, претензії Султанова є необґрунтованими та надуманими.

"У позові Султанов зазначив, що ніколи не звертався до лікарів, навіть за психологічною допомогою. За його клопотанням було проведена судова психологічна експертиза, в результаті чого у середньому було визначено, що незаконні дії органів влади можуть призвести до порушення морального стану. Але цей висновок загальний. Тоді вони розробили розрахунок ймовірної вартості моральної шкоди. Ми вважаємо, що це не є належним доказом", — каже адвокатка.
За словами адвокатки, під час розгляду справи у суді першої інстанції не були представлені такі медичні дані, які б досліджувалися експертом.
"Незрозуміло, від яких саме дій зазнав страждань Султанов. Усі дії патрульних були законними. Права водія не були порушені. З вироком я не згодна. На мою думку, тут не має складу злочину. Ніхто не образив Султанова, його зупинили за порушення ПДР", — говорить Віта Зольнікова.

Адвокатка каже, що договір з Куденком розірвала за взаємної згоди.
Захисник бізнесмена Кубай розповідає, що процес тривав понад п'ять років, проте у суді Султанова не визнали винним у порушенні правил дорожнього руху.
"Це пов'язано з тим, що інспектор закрив провадження у справі за відсутністю адміністративного правопорушення. Суд встановив, що затримання було незаконним", — каже Кубай.
Читайте також: Начальник Чугуївського військкомату, якого підозрюють у підробці документів, вийшов з-під варти під заставу
Адвокат говорить, що він та потерпілий із вироком суду першої інстанції згодні.
"Нас би задовольнив будь-який обвинувальний вирок. Ми хочемо, щоб суд визнав протиправність дій Куденка. Намірів запроторити його до ґратів у потерпілого немає. Олег Султанов скористався порадою патрульного поліцейського оскаржувати його дії у суді", — говорить Юрій Кубай.
Також він додав, що Олег Султанов планує перерахувати суму компенсації, яку визначив суд, на потреби ЗСУ або дитячому будинку.
Чому патрульний оскаржує рішення суду
Куденко вважає, що справу проти нього сфабрикували.
"Суд не врахував докази та доводи моїх адвокатів. Фактично став на сторону однієї сторони. Не думаю, що суд був неупередженим. Вважаю, що факти були перекручені, тому що ні суд, ні прокуратура вірно їх не встановили. Суд вважає, що ми діяли незаконно, тому що через 10 днів після затримання той екіпаж не склав на Султанова постанову про притягнення до відповідальності. Але це абсурд. Чому за це я маю нести кримінальну відповідальність", — розповідає Ярослав Куденко.

Також він стверджує, що на його адвокатів тиснули та погрожували їм повістками після початку повномасштабного вторгнення.
Наступне засідання по справі патрульного
Суспільне зверталося за коментарем до пресслужби обласної прокуратури, щоб дізнатися позицію обвинувачення у цій справі, проте відповіді не отримало.
13 вересня засідання перенесли через те, що новий адвокат обвинуваченого Сергій Швець попросив час для ознайомлення з матеріалами справи, каже адвокатка Віта Зольнікова.
Наступне засідання відбудеться в Апеляційному суді 9 жовтня о 14:10.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube