Перерозподіл ПДФО військових: як це вплине на бюджети громад Донеччини

Перерозподіл ПДФО військових: як це вплине на бюджети громад Донеччини

Перерозподіл ПДФО військових: як це вплине на бюджети громад Донеччини
Краматорськ, Донецька область, 18 вересня 2023 рік. Фото: Антон Степура/Суспільне Добас

Місцеві бюджети у 2024 році можуть втратити одне з джерел надходжень — доходи від зарплат військових. Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) від військовослужбовців пропонують повністюУ 2023 році місцеві бюджети отримують 64% податку на доходи фізичних осіб з військових. перераховувати у спецфонд держбюджету. Як таке рішення вплине на громади Донеччини, що з цього приводу думають їхні керманичі та аналітики — розбиралося Суспільне Донбас.

Наразі 64% надходжень від ПДФО військовослужбовців залишаються в місцевих бюджетах. У рамках підготовки закону "Про державний бюджет на 2024 рік" Кабмін планує спрямувати всі ці надходження до державної казни. Про це на своїй сторінці в Facebook пише Донецьке регіональне відділення Асоціації міст України.

Там вважають, що для прифронтових і зруйнованих обстрілами громад Донеччини втрата цих коштів "зменшує можливості для базового функціонування".

"Ми спілкувалися з фінансовими підрозділами муніципалітетів і можу для прикладу сказати, що в бюджеті Краматорська військовий ПДФО складає 53,6%, тобто, у наступному році доходи міста можуть скоротитися на 540 млн гривень. Для Слов’янська це 58% бюджетних надходжень — втрати складатимуть 494 млн гривень, Мирноградська громада збідніє на 315 млн гривень (68% місцевого бюджету). Бюджет Покровської громади втрачатиме понад 180 млн гривень", — повідомив консультант з бюджетних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько.

Як зауважив в.о. начальника Донецької ОВА Ігор Мороз, джерелом наповнення бюджетів різних рівнів регіону до війни була економіка, показники якої наразі зменшилися майже на дві третини.

"Нині стан справ у важкій промисловості непростий, заводи зупинені. З початком військових дій основні надходження — це доходи фізичних осіб, які надходять зокрема з податків на виплати військовослужбовцям. Є специфіка Донецької та Луганської областей, де фактично знищена економіка, дуже впали обсяги внутрішнього валового продукту, не наповнюється бюджети в розрахункових сумах", — розповів Мороз під час брифінгу.

За його словами, бажання уряду збалансувати бюджети на рівні 2021 року не дозволить навіть мінімально забезпечити функціонування громад через значне зростання соціальних стандартів та рівня мінімальної зарплати.

Перерозподіл ПДФО: думки очільників громад Донеччини розділилися

Керівник Лиманської міської військової адміністрації Донецької області зазначає, що в громаду входить сорок населених пунктів. Після активних боїв та окупації вони в руїнах, каже Олександр Журавльов, зруйновані і будинки, і дороги.

"Їздить важка військова техніка, це ж логістика з одного боку, а з іншого — везуть поранених, тому дорога потребує ремонту. У нас дуже багато побутового сміття. Не вистачає спецтехніки, що б прибирати ці всі руйнування", — розповідає начальник МВА.

За його словами, на Лиманщині базуються військові частини, але "прописку" вони мають іншу. Отож, ПДФО у громаду від військових не надходить. Все, що вони можуть втратити — це податки із зарплат поліцейських та рятувальників — 12-15 млн гривень, каже Журавльов.

"До вторгнення бюджет громади наповнювався за рахунок Залізниці та сільського господарства. Зараз ситуація така, що мало, хто зважиться тут обробляти землю. Тому я розумію обурення людей і президента щодо того, що хтось басейни ремонтує чи бруківку. Наприклад, в нас не вистачає грошей, щоб людям воду відновити чи інші нагальні питання розв'язувати після деокупації. Має бути все по-чесному. Ми жодного разу не відмовили нашим військовим, які приходять до мене з різних питань, але ми могли б їм допомагати ще більше", — пояснив свою позицію начальник Лиманської МВА.

У громад Донеччини можуть забрати основне джерело доходів
Першого жовтня українські військові звільнили Лиман на Донеччині. Місто перебувало в окупації чотири місяці. Фото: Суспільне Донбас

Бюджет Покровської громади без ПДФО від виплат військовим може втрати понад 240 мільйонів гривень, розповідає очільник міської військової адміністрації Сергій Добряк.

"Без цих грошей громада важко проходитиме опалювальний сезон. Нам не те, що не вигідне таке рішення, нам навіть цього, що є не вистачає. Ці гроші нам потрібні, щоб ми зводили кінці з кінцями. Попереду зима, 50% тільки оплата комунальних платежів від населення, багато людей виїхали, а комунальні підприємства потрібно підтримувати, щоб вони працювали й надалі. У нас буде дефіцит бюджету", — зазначає Добряк.

Він також пояснив, що гірнича промисловість, яка продовжує працювати, також має збитки.

"Багато працівників виїхали з регіону, когось мобілізували. Шахти укомплектовані на 60%", — розповідає очільник громади.

З початку повномасштабного вторгнення на допомогу ЗСУ Покровськ виділив понад 17 мільйонів гривень. Також у громаді є добровольче формування, яке міська адміністрація підтримує.

Позиція аналітиків "Дій Краматорськ"

У громад Донеччини можуть забрати основне джерело доходів
Краматорськ, Донецька область, 18 вересня 2023 рік. Фото: Антон Степура/Суспільне Добас

Як пояснює свою думку координатор центру громадського контролю "Дій — Краматорськ" Андрій Романенко, Донеччина — це зона бойових дій, а військові, які перебувають в регіоні отримують усі надбавки до "бойових". Натомість гроші, з податків на ці виплати, що йдуть у місцеві бюджети, витрачаються неефективно, каже Романенко.

"Я думаю, що однією з причин чи аргументів рішення забрати у місцевих громад ПДФО з військових, є безвідповідальне використання коштів. І хвиля незадоволення людей таким витрачанням грошей владою на місцях вже прокотилася країною. Наприклад, у Краматорську чомусь під час війни вирішили замінити всі світлофори, за кілька десятків мільйонів купити прибиральні машини чи відремонтувати стоянку",— розповідає Романенко.

Він зазначає, що ініціатива більше витрачати грошей на військо під час війни, обґрунтована та справедлива.

"В Україні війна. Можна було мільйон на ремонті парковки заощадити. У мене є сумніви, що під час війни потрібно ремонтувати майданчики під сміттєві баки чи висаджувати квіти. Цілком логічніше ці гроші витрачати на війну. Не можна якийсь відсоток виділити на армію, а решту витрачати як заманеться", — наголошує координатор центру громадського контролю "Дій — Краматорськ".

На запит Суспільного Донбас у Краматорській МВА повідомили, що надходження до бюджету Краматорська у 2023 році від військового ПДФО склали понад 50%. У разі, якщо ці гроші перенаправлять до держбюджету, у 2024 році громада недоотримає 665 млн гривень.

"Основними напрямками видатків за рахунок коштів спеціального фонду (бюджет розвитку) у 2023 році були: капітальний ремонт мереж теплопостачання на 1,7 млн гривень, проведення лізингових платежів з придбання тролейбусів з опцією автономного ходу у сумі 5,4 млн гривень, відновлювальні роботи у житловому фонді, що були пошкоджені у результаті обстрілів, на 29,2 млн гривень, медичне обладнання на суму 11 млн гривень, споруди типу "Сховище" — 23,7 млн гривень", — відповіли у міській адміністрації на запитання про основні видатки на розвиток громади цього року.

Також там зазначається, що з початку повномасштабного вторгнення РФ з бюджету Краматорської міської територіальної громади на підтримку армії та оборонні заходи спрямували 148 мільйонів гривень.

Перерозподіл ПДФО військових: думка експерта з місцевого самоврядування

За справедливий розподіл фінансів виступає експерт з місцевого самоврядування, керівник програми практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

"Зараз представники всіх 1469 громад по всій Україні воюють, але одні громади глибоко дотаційні і їх рятує тільки те, що їм присилають дотацію. А інші громади мають на своїх рахунках гроші, сплачені за податок на доходи фізичних осіб військовослужбовців, більше, ніж у довоєнний стан тільки з тієї причини, що там знаходяться бухгалтерії військових частин", — розповідає Олександр Солонтай.

Він зазначає, уряд звернув увагу на те, що у деяких громад через це суттєвий надлишок грошей, тому їх хочуть перерозподілити.

"Але потрібно піти не шляхом дискусії, кому повинен дістатися податок на доходи фізичних осіб — уряду або громаді, потрібно щоб податки на доходи фізичних осіб ішли туди, де людина зареєстрована, де сім'я, діти. Якби податок перераховували за місцем проживання військовослужбовця, виявили б правду про те, що воює вся країна і ніде не вистачає грошей", — пояснює своє бачення розв'язання питання Солонтай.

Донецька ОВА та Асоціація міст України направили свої пропозиції до Міністерства фінансів України щодо альтернативних механізмів вирівнювання бюджетів громад для забезпечення їхньої життєдіяльності.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок