Один із перших українських прапорів у Полтаві підняли 1990 року

Один із перших українських прапорів у Полтаві підняли 1990 року

Один із перших українських прапорів у Полтаві підняли 1990 року Суспільне Полтава

Українські стяги у Полтаві розгортали ще за радянських часів, до проголошення незалежності держави. Робили це під час мітингів та громадських зібрань. До Дня державного прапора розкажемо дві історії про те, як в обласному центрі підіймали прапори близько 30 років тому.

1989: "Мовчки стараються вирвати прапор"

Із 1988 року, коли у Полтаві створили "Центр громадської ініціативи", прихильники української незалежності почали влаштовувати зустрічі, на які приносили державні стяги. Про це згадує 68-річна полтавка Зоя Коваленко. Каже: тоді їх із площ проганяли радянські правоохоронці.

Полтавка Зоя Коваленко – учасниця мітингів за незалежність УкраїниСуспільне Полтава

Полтавка Зоя Коваленко – учасниця мітингів за незалежність України

"8 липня 1989 до міста їхали представники петербурзької організації «Россия молодая» на святкування річниці перемоги під Полтавою 1709 року. А ми протестували, не дозволяли. Багатьох заарештовували. А кого не заарештували – збиралися у Корпусному парку. Ми стоїмо із прапорами, а міліціонери мовчки стараються вирвати прапор", – згадує полтавка Зоя Коваленко.

Корпусний парк у Полтаві – місце збору мітингарів за незалежність УкраїниСуспільне Полтава

Корпусний парк у Полтаві – місце збору мітингарів за незалежність України

Тоді люди збурилися і прапори не відібрали, каже Зоя Дмитрівна. Українські стяги у ті роки шили власноруч. Один із таких полтавка зберігає і досі.

"Це прапор іще 1988 року. Його строчила я особисто. А трафаретом набивали тризуби. Тоді влада побачила, що ми прапори втілюємо. І раптом у магазинах не стало ні жовтої, ні голубої тканини. Але матеріали ми знаходили. Із прапорами їздили і в Харків, й у Київ, у Суми, інші міста», – каже Зоя Коваленко.

Прапор, який Зоя Коваленко пошила 1988 рокуСуспільне Полтава

Прапор, який Зоя Коваленко пошила 1988 року

1990: "Перед державним прапором опустіться на коліна"

1990 року український стяг розгорнули у центрі Полтави – на будівлі колишнього кінотеатру імені Котляревського.

Будівля колишнього кінотеатру у Полтаві, де 1990 підняли український стягСуспільне Полтава

Будівля колишнього кінотеатру у Полтаві, де 1990 підняли український стяг

У вересні того року рішення про підняття синьо-жовтого прапора розглядали депутати на сесії міської ради. Вона відбувалася у приміщенні сучасної обласної філармонії.

Полтавська обласна філармонія, де 1990 відбувалася сесія міської радиСуспільне Полтава

Полтавська обласна філармонія, де 1990 відбувалася сесія міської ради

Рішення вивісити український прапор на сесії не підтримали. Тому люди вийшли на мітинг. Серед них був й Ігор Овсій.

"Ми направилися до центру, де перекрили транспортний рух. Спочатку нас було кількасот людей, але громадяни, які виходили із тролейбусів, приєднувались до нас. І протягом лічених хвилин нас стало декілька тисяч", – згадує той день Ігор Овсій.

Містяни вирішили встановити синьо-жовтий прапор самостійно. На будівлю піднялися кілька чоловіків, а потім Ігор Овсій розгорнув стяг.

Архівні фото: зліва – мітинг у Полтаві у вересні 1990 Зправа – Ігор Овсій встановлює український стяг 1990 рокуЗ соцмереж

Архівні фото: зліва – мітинг у Полтаві у вересні 1990 Зправа – Ігор Овсій встановлює український стяг 1990 року

"Мені прийшла ідея, я дав команду: "Перед державним прапором України опустіться на коліна". Всі люди, які були в той час на майдані біля кінотеатру імені Котляревського, опустилися на коліна перед прапором України. Я дуже чудово пам’ятаю цей момент", – розповів Ігор Овсій.

А приблизно через рік після цих подій Україна стала незалежною.

Державний прапор України

Сучасний державний прапор складається із двох смуг синього та жовтого кольорів. Ці кольори походять від герба Галицько-Волинської держави. За популярним тлумаченням синій колір символізує небо, а жовтий – колоски пшениці.

Символіка українського прапора – небо й пшеницяСуспільне Полтава

Символіка українського прапора – небо й пшениця

Сучасний прапор України вперше вивісили 25 червня 1848 року у Львові над будівлею ратуші. Після революції 1905 його почали використовувати і в Наддніпрянській Україні. Згодом цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки, прапором Карпатської України, а 1941 року – Української Держави.

Символіка українського прапора – небо й пшениця

Символіка українського прапора – небо й пшениця

За радянських часів український стяг використовували підпільно, за це могли ув’язнити. Офіційно Верховна Рада затвердила біколор прапором України 28 січня 1992.

Прапори біля будівлі колишнього кінотеатру імені Котляревського у ПолтавіСуспільне Полтава

Прапори біля будівлі колишнього кінотеатру імені Котляревського у Полтаві

День державного прапора в Україні 23 серпня відзначають із 2004 року. Указ про це підписав тодішній президент Леонід Кучма. Наступного ж дня, 24 серпня, святкують День Незалежності України.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди