Зеленський вніс у Раду свої пропозиції щодо закону про відновлення е-декларування

Зеленський вніс у Раду свої пропозиції щодо закону про відновлення е-декларування

Зеленський вніс у Раду свої пропозиції щодо закону про відновлення е-декларування
Президент України Володимир Зеленський, фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський 12 вересня вніс пропозицію до ветованого законопроєкту про електронне декларування.

Про це повідомляється на сайті парламенту.

У документі вказується, що глава держави "не може погодитися із запропонованим законом підходом, який не забезпечує відкритий доступ" до реєстру декларацій чиновників і депутатів.

Відтак, Зеленський запропонував:

  • встановити, що до припинення або скасування воєнного стану НАЗК забезпечує цілодобовий доступ до реєстру;
  • у відкритому доступі в реєстрі не відображатимуть декларації військовослужбовців ДПСУ, Держспецзв'язку, Управління держохорони, ЗСУ та інших військових формувань, працівників поліції особливого призначення, що беруть участь у воєнних діях, поранених, полонених, миротворців і людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
  • винятки не стосуватимуться військовослужбовців на посадах міністрів та їхніх заступників, голів центральних і місцевих органів виконавчої влади та їхніх заступників, працівників апаратів міністерств, органів системи правосуддя, які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій, службовців у ТЦК, які займаються підготовкою, організацією, закупівлею товарів, робіт і послуг оборонного призначення;
  • НАЗК вилучає декларації з відкритого доступу на підставі листа керівника або заступника керівника держоргану, в якому служить або працює декларант;
  • з дня, наступного після припинення або скасування воєнного стану, НАЗК забезпечує відкритий доступ до декларацій;
  • доступ до реєстру декларацій має бути відкрито не пізніше ніж за 60 днів із дня набуття законом чинності.

Що відомо про декларування під час війни

У перші тижні повномасштабного вторгнення Росії обов'язкове подання декларацій було призупинене.

Як повідомили у Transparency International Україна, лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік.

"Швидше за все, наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у "добровільне", то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ", — заявили в організації.

У вересні 2022 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія зареєстрував законопроєкт про повернення обовʼязкового декларування "Про внесення змін до деяких законів України з метою виконання вимог Європейської комісії щодо набуття Україною статусу члена Європейського союзу" 8071. Антикорупційний комітет схвалив цей документ 18 жовтня 2022 року, але він досі не винесений на розгляд до Верховної ради.

30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.

5 вересня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №9534 про повернення е-декларування, однак не підтримала правку про негайне відкриття реєстру е-декларацій.

6 вересня на сайті президента з'явилася петиція з вимогою ветувати законопроєкт №9534 та повернути його до парламенту для відновлення публічного доступу до реєстру декларацій. Звернення за день набрало необхідну кількість підписів.

Зеленський заявив, що ухвалить рішення щодо підписання законопроєкту про відновлення декларування лише після консультацій.

Глава держави 12 вересня ветував закон про відновлення е-декларування, який не передбачає можливості публічного доступу до реєстру.

На початок