Опитування про корупцію. У КМІС заявили, що "відповідальність" президента не означає "причетність"

Опитування про корупцію. У КМІС заявили, що "відповідальність" президента не означає "причетність"

Опитування про корупцію. У КМІС заявили, що "відповідальність" президента не означає "причетність"
Президент Володимир Зеленський. Фото: пресслужба президента

У Київському міжнародному інституті соціології заявили, що заклик до президента стосовно боротьби із корупцією не означає зниження та кризу його підтримки серед громадян.

При цьому "відповідальність" глави держави за корупцію не тотожна "причетності" до неї, мовиться у коментарі КМІС щодо результатів опитування, яке провів Фонд "Демократичні ініціативи".

Фахівці вказали, що респонденти мали відповісти на запитання: "Ви згодні чи не згодні з наступними твердженнями?", де одним з тверджень було "Президент несе пряму відповідальність за корупцію в уряді, воєнних адміністраціях" (варіанти відповідей — згоден, скоріше згоден, скоріше не згоден, не згоден і була можливість відмовитися відповідати або відповісти "важко сказати").

"Багато інтерпретаторів ототожнили "відповідальність" із "причетністю", хоча це не так. Серед українців досі зберігається бажання мати сильного лідера, від якого очікують рішучих дій. Водночас серед громадськості є відчутний запит на боротьбу з корупцією. Окрім цього, українці переважно погано розбираються в державному управлінні та хто і за що саме відповідає і де може здійснити вплив. Тому, як зазвичай, українці персоналізують в особі президента (ба більше, того, хто користується високою підтримкою) саме того, хто, на їх думку, здатен і має привнести необхідні зміни. Тобто зараз це запитання відображає запит і заклик громадськості до президента вчинити рішучі дії, спрямовані на боротьбу з корупцією", — зазначили у Київському міжнародному інституті соціології.

У КМІС також підкреслили, що треба розуміти загальний політичний контекст і політичні наслідки.

"Наразі Зеленський зберігає рекордно високу підтримку (80-85% довіри чи схвалення діяльності залежно від формулювання запитання). При запиті населення на оновлення центральної влади лише чверть хотіли б зміни президента після перемоги. Тобто зараз заклик до президента до боротьби з корупцією не означає зниження і кризу підтримки (проте, звісно, у довготривалій перспективі та особливо після перемоги й після зміни порядку денного можуть бути істотні зміни)", — продовжили фахівці.

Соціологи наголосили, що питання корупції є складним, і важливо також дивитися на ситуацію в динаміці.

"Для 89% населення корупція зараз дуже або скоріше серйозна проблема. При цьому на запитання про відповідальність за подолання корупції, яке було в іншому форматі, також найбільше респондентів говорили про Президента / його Офіс", — пояснили у КМІС.

За даними фахівців, більшість громадян вважають корупцію розповсюдженою в Україні, хоча з 2021 до 2023 року частка тих, хто вважає її саме "дуже розповсюдженою", знизилася з 63% до 43%. Також за цей період з 25% до 50% зросла частка тих, хто вважає, що органи влади скоріше ефективно борються з корупцією в Україні.

"Тому ситуація — досить комплексна, і варто уникати гучних простих висновків", — підсумували соціологи.

Що відомо про опитування Фонду "Демократичні ініціативи" і реакцію представників влади

Напередодні Фонд "Демократичні ініціативи" опублікував результати опитування, згідно з яким станом на початок липня 78% опитаних вважали, що президент несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях. Не погоджувалися з цим твердженням 18% опитаних.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія назвав дослідження маніпулятивним і зазначив, що "з нового року країна має перейти на "бюджет війни" — де більше не буде витрат на ці речі, тільки оборона та тільки зброя".

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав "дуже дивними" результати опитування Фонду "Демократичні ініціативи", в саме опитування "схожим на цілеспрямовану атаку".

На початок