У Херсоні встановили меморіальну дошку хірургу Юрію Вороному

У Херсоні встановили меморіальну дошку хірургу Юрію Вороному

У Херсоні встановили меморіальну дошку хірургу Юрію Вороному Суспільне Херсон

У Херсонській обласній клінічній лікарні відкрили меморіальну дошку хірургу Юрію Вороному. Він зробив першу операцію з пересадки нирки.

З квітами у руках на подвірї Херсонської обласної клінічної лікарні, за пів години до відкриття дошки хірургу Юрію Вороному, починають збиратися медичні працівники. Серед них ініціатори відкриття дошки. О 10.00 дошку відкривають.

"З перших днів роботи у цій лікарні я від старших колег дізнався про першу операцію з пересадки нирки, що це відбулося у Херсоні. Мене це вразило. З 2001 року я почав виношувати ідею встановлення дошки", - говорить ініціатор відкриття дошки Валентин Фідровський.

Над виготовленням і встановленням дошки працював Олег Баркаренко:

"Ця видатна фігура нас дуже зацікавила, бо він є учасником і боїв під Крутами. Він і боєць ОУН, який боровся за незалежність України".

Дошку вирішили розмістити на терапевтичному корпусі лікарні. Раніше саме на цьому місці була хірургія Першої міської лікарні Херсонської губернії Одеського округу. У цьому приміщені 3 серпня 1933 р була проведена перша у світі операція з пересадки нирки хірургом Юрієм Вороним. Директор з медичної частини Херсонської обласної клінічної лікарні Євген Гаран говорить, що відкриття дошки для співробітників лікарні – це подія, на яку чекали.

"Це дійсно подія, це питання обгрунтовуєтсья вже протягом десятиріч. Є спотворена інформація у літературних джерелах про те, що ця подія була здійснена або тут або в Харкові. Проведена велика робота ініціативною групою з архівом, з перепискою, з архівними матеріалами медичними і доведено, що саме у Херсоні Юрій Вороний провів цю операцію. Для медичних працівників це велика подія. У нас працюють люди, які мають до цього пряме відношення. Це питання було винесено в лютому цього року на засідання сесії облради і прийняте рішення про встановлення меморіальної дошки".

Завідувач відділення серцево – судинної хірургії Херсонської обласної клінічної лікарні Юрій Спірін говорить, що вже незабаром, трансплантологія знов буде можлива у Херсоні:

"Трансплантація в Херсоні. Ми ще нічого не зробили, але перші кроки почали робити. Діагностована смерть мозку, створена комісія, наші фахівці їдуть на стажування в цьому напрямку. Тобто трансплантологія почала розвиватися і в Херсоні. І, можливо, відкриття цього меморіалу буде подальшим стимулом для нашої лікарні, для нашої області і ми щось зробимо у цьому напрямку".

Про життя Юрія Вороного розповідає кандидат історичних наук Артем Петрик:

"У 1917 році, коли розпочалась війна за українську незалежність, утворилась Українська Центральна рада, Юрій Вороний добровільно вступив до пересувного перев’язувального загону військ УНР і брав активну участь у боях під час наступу військ радянських на Київ. Це Битва під Крутами, яка відбулась у січні 1917 року. Під час битви під Крутами він був поранений і йому вдалося чудом врятуватися і вподальшому він продовжив борьбу за незалежність вже в армії УНР за часів Директорії. Після того як українська держава зазнала поразки у війні за незалежність, він сконцентрувався на виключно науковій діяльності, закінчив Київську медичну академію і займався проблемами, пов’язаними з трансплантацією".

Про те, що перша операція з пересадки нирки від людини до людини була проведена Юрієм Вороним саме у Херсоні згадується і у музеї медицини в Лондоні, в розділі "Історія трансплантології".

Еріка Авдєєва, Ігор Педченко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди