Чернігівка, яка стверджує, що стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень

Чернігівка, яка стверджує, що стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень

Чернігівка, яка стверджує, що стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень
ФОТО: Суспільне Чернігів

Понад 92 тисячі гривень має виплатити "Приватбанку" чернігівка Наталія Дрозденко. Жінка стверджує: вона стала жертвою шахраїв, які зняли гроші з її кредитної картки. Що саме сталося з кредитною карткою Наталії Дрозденко понад рік тому та чи є у жінки шанс повернути гроші, які вона тепер винна — читайте далі.

Як сталося шахрайство

Чернігівка Наталія Дрозденко розповідає, отримати грошову допомогу за підтримки волонтерської організації Helpx of Ukraine їй запропонували у чат-боті у Telegram. За словами жінки, оголошення вона побачила у червні 2022-го – коли зайшла в пошукову систему в телефоні. Саме звідти за посиланням вона перейшла у Telegram.

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Чат-боті у Telegram, де Наталія подавала заявку на отримання грошової допомоги. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Там треба було ввести прізвище, ім’я, по-батькові, статус родини, де проживаємо, ВПО чи не ВПО, хворі діти, інвалідність. Всі ці дані я позаповнювала. Далі вони мені запропонували, через який банк я хочу отримати цю допомогу. Я вибрала цей банк. Далі вони попросили ввести номер карти, я ввела номер карти і підтвердила".

Наталія стверджує: не вводила жодних кодів та паролів. За її словами, вона ввела номер картки для виплат "Приватбанку", гроші ж зняло з кредитної картки "Універсальна".

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Чернігівка Наталії Дрозденко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Те, що кредитка списана під нуль, жінка побачила за кілька днів. Каже: підтвердження щодо зняття коштів чи інформації, що вони зняті, у додаток "Приват24" не надходило. Коли ж зібралася сплачувати за комунальні послуги цією карткою, отримала відмову. Каже: ліміт картки 75 тисяч гривень, на той момент на ній мало бути трохи більше ніж 60 тисяч.

"Я телефоную на гарячу лінію і прошу заблокувати цю картку. Мені блокують картку. І я прошу людину пояснити, з якою я спілкуюся: ви ж бачите, куди пройшли ці транзакції, поясніть? Вона мені каже: пройшли через термінал. Я кажу: значить є номер терміналу і місце. Так, але як приватній особі ми вам ці дані розголошувати не можемо, це якщо ви зробите юридичний запит, вам треба звернутися в поліцію", — каже Наталія Дрозденко.

Наступного дня, Наталія написала заяву в поліцію, потім поїхала у відділення "Приватбанку", щоб і там написати заяву. Вона просила не нараховувати відсотки за кредиткою, поки триватиме досудове розслідування. Їй у цьому відмовили.

Щоб почути позицію "Приватбанку", ми звернулися туди із запитом на інформацію. Наразі чекаємо на відповідь.

Старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Владислав Тимошенко розповідає, яким чином могло відбутися шахрайство через чат-бот.

"Шахраї отримали від потерпілої якесь смс-повідомлення. Тобто смс-повідомлення надійшло потерпілій і вона його вказала. Це могло бути, якщо шахрай скаже: для підтвердження вашої заявки необхідно вказати смс-повідомлення. Воно не з банкінгу буде, звичайне смс".

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Владислав Тимошенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Код у такому повідомленні може надати доступ до чужого номеру телефону, або банкінгу.

Позов до суду

У листопаді 2022 року жінка через адвоката звернулася із цивільним позовом до Деснянського районного суду. Вона хотіла відновити залишок грошей на рахунку та зупинити нарахування відсотків.

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Позов до суду. ФОТО: Суспільне Чернігів

30 січня цього року суд відмовив їй у задоволенні позову. А 10 квітня Чернігівський апеляційний суд залишив це рішення без змін.

"Чомусь банк сказав, що я заблокувала картку, потім скористалася цією карткою, розблокувала її, потім знову заблокувала. По-перше, я брала довідку: коли, о котрій, з якої причини я заблокувала карту. Це було один раз. У мене є довідка, яку мені видав «Приватбанк»", — каже Наталія Дрозденко.

У прийомі касаційної скарги Наталії Дрозденко відмовили через незначущість суми. Жінка мала виплатити банку понад 92 тисячі гривень. 14 серпня вона дізналася, що всі її банківські рахунки заблоковані. Після цього надійшов лист від приватного виконавця про стягнення заборгованості. За послуги виконавця, а це 10% від суми боргу, також має сплатити Наталія. З виконавцем вона домовилася, що виплачуватиме по тисячі гривень на місяць. Окрім того, їй розблокували соціальні виплати, які вона отримує на дітей: через втрату годувальника та по інвалідності. Приватний виконавець Іван Веремій пояснює, як це відбувається.

"Боржники мають право здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт в межах двох мінімальних заробітних плат. Для цього вони звертаються до виконавця письмово із заявою про визначення рахунку. На сьогоднішній день мінімальна заробітна плата 6 700, тобто виходить 13 400 можуть використовувати".

За словами приватного виконавця, ця норма діє на період воєнного стану.

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Приватний виконавець Іван Веремій. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чи є шанс повернути гроші

Іван Веремій роз’яснює: у боржника є шанс повернути кошти, які він має виплатити за рішенням суду. Але для цього у справі мають з’явитися нові докази, що буде підставою для перегляду судового рішення.

"Вони можуть бути отримані в рамках досудового розслідування чи, наприклад, відображені у вироку суду, яким буде засуджено якусь третю особу за відповідні дії. Потім необхідно звернутися до суду, який видав виконавчий документ, для перегляду відповідного судового рішення за тими доказами, які будуть надані. І добитися повороту виконання".

Що розповідає адвокат

Про те, що потрібно шукати нові докази у справі, каже і адвокат Олексій Кінебас. Найпростіше це зробити в рамках кримінального провадження.

"Особі треба продовжувати в рамках кримінального провадження здобувати докази того, що вона не могла ці кошти зняти в той момент, що це зробив хтось інший. І тоді вже, можливо, повторно з цим позовом звертатися, що за нововиявленими обставинами чи в якихось інших формулюваннях".

Чернігівка, яка стала жертвою шахраїв, має виплатити банку майже 100 000 гривень: чи є шанс повернути гроші
Адвокат Олексій Кінебас. ФОТО: Суспільне Чернігів

Як не стати жертвою шахраїв

Владислав Тимошенко пояснює, як не стати жертвою аферистів, які видають себе за організації, що виплачують українцям гроші.

"У всіх громадських організаціях є представники по регіонах України. Можна зателефонувати представнику (подивитися, хто найближчий). Немає в Чернігові, подивитися в Києві, хто представник. І запитати: чи є у вас такий чат-бот, чи дійсно він ваш, чи можна заявку скидати?".

Якщо людина все ж таки стала жертвою шахрайства, крім блокування карток та отримання у відділенні банку виписки про останні транзакції, їй треба зробити наступне:

"Зафіксувати обов’язково ресурс, на якому вона вказувала свої дані банківської картки. Якщо з нею хтось спілкувався, записати номери мобільних телефонів, робити скріншоти переписки, куди вона скидала свої дані. Обов’язково звернутися до кіберполіції, це можна зробити за допомогою офіційного сайту, там подати електронне звернення. І я ще б порадив прийти до відділу поліції, написати заяву також", — каже Владислав Тимошенко.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок