Чи може атакувати російська армія "вишки Бойка" та чи важливі вони для енергетики країни: пояснюють експерти

Чи може атакувати російська армія "вишки Бойка" та чи важливі вони для енергетики країни: пояснюють експерти

Чи може атакувати російська армія "вишки Бойка" та чи важливі вони для енергетики країни: пояснюють експерти
Звільнення "вишок Бойка", 11 вересня 2023 рік. Фото: ГУР

Російська армія не зможе атакувати з моря нещодавно повернуті під контроль України "вишки Бойка", однак може завдати ударів з повітря.

Про це під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa повідомив речник військово-морських сил України Дмитро Плетенчук.

"Насправді, залишається в акваторії і в районі розташування цих вишок небезпека з повітря. Російська авіація продовжує там перебувати. Вони можуть нести розвідку або навіть наносити вогневе ураження. Що стосується безпосередньо морської компоненти, то зараз для так званого чорноморського флоту РФ ця ділянка моря недоступна. Завдячуючи роботі берегових артилеристів ВМС ЗСУ, нашим ракетникам, ми кажемо про системи "Нептун" або "Гарпун" не дозволяють наближатися до цих споруд в морі російському флоту", — розповів речник ВМС.

Яке значення "вишок Бойка" для енергетики України

Експерт Асоціації реінтеграції Криму Борис Бабін під час брифінгу розповів, що "вишки Бойка" мають значення для військової структури російської армії:

"По-перше, з точки зору суто мілітарної, це дійсно маленькі гарнізони, які забезпечували радіорозвідку та відповідні диверсійні дії на широкій акваторії Чорного моря. .... Друге: власне, цей газ, який вони видобували на шельфі, викачувався у Крим".

Експерт зазначив, що, судячи з матеріалів, оприлюднених українськими військовими, вишки не дуже пошкоджені, але наскільки вони у робочому стані — наразі невідомо:

"Станом на сьогодні, що може викликати питання, перше: технічний стан. Це дев'ять років експлуатувалося невідомо як окупантами. Далі ми бачимо рік простою, рік там немає цивільного персоналу у морі. Для практичного виміру ці родовища я вважаю ще перспективними. ... Але не слід вважати ці родовища панацеєю енергозабезпечення України в цілому, бо до окупації Криму їх вистачало плюс-мінус на півострів".

Що відомо про "вишки Бойка"

  • "Вишки Бойка" — це бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля узбережжя Криму в Чорному морі.
  • 2014 року Росія захопила бурові платформи за 100 кілометрів від Одеси та за 150 кілометрів від окупованого Криму.
  • 20 червня 2022 року Збройні сили України завдали ракетний удар по "вишках Бойка" у Чорному морі — "Петро Годованець" і "Україна", тим самим позбавивши росіян можливості добувати газ у Чорному морі.
  • РФ використовувала платформи у військових цілях з початку широкомасштабного вторгнення, зокрема для спостереження над надводною обстановкою за допомогою радіотехнічної розвідки.
  • 11 вересня 2023 року Головне управління розвідки поінформувало, що Україна повернула під свій контроль "вишки Бойка". За даними ГУР, спецпризначенці захопили під час своєї операції цінні трофеї. Зокрема запас вертолітних боєприпасів типу некерованих авіаційних ракет та радіолокаційну станцію "Нева", яка відстежує рух кораблів у Чорному морі.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок