"Кам’яні вишиванки" на будівлях Нової Каховки потрапили на туристичну мапу Херсонщини

"Кам’яні вишиванки" на будівлях Нової Каховки потрапили на туристичну мапу Херсонщини

"Кам’яні вишиванки" на будівлях Нової Каховки потрапили на туристичну мапу Херсонщини Суспільне Херсон

"Кам’яні вишиванки" на будівлях міста Нова Каховка потрапили на туристичну мапу Херсонщини. Волонтери намагаються зберегти їх від руйнування.

На вулицях міста Нова Каховка на багатьох будівлях можна побачити "кам’яні вишиванки". Це унікальні твори "бойчукістів" - малярів-монументалістів, які працювали тут у 50-х роках минулого століття, - розповідає директорка галереї Гавдзинського Олена Михайленко:

"Ось тут на карті, якщо її розкрити, де по місту є кам’яні вишиванки, тут позначено. На нашій картинній галереї , між іншим, також є кам’яна вишиванка. Творив їх відомий бойчукіст Григорій Довженко. І я думаю, це буде найбільш приваблива лінія для туризму. Таких будинків як у нас в Новій каховці – дуже багато по всій Україні, але вони безликі. Тут працювали художники з різних областей України, і якщо придивитись, кожен вклав ті орнаменти, які притаманні тому місцю, де художник жив".

Нова Каховка знає двох Довженків, - говорить Олена Михайленко. Олександр Довженко, на честь якого названа місцева школа, писав тут сценарій "Поеми про море". На його проханням академія архітектури направила сюди художників на чолі з Григорієм Довженком, які прикрасили українськими орнаментами та панно понад 180 споруд у місті.

Ці візерунки не повторюються навіть в межах одного будинку, - говорить Олена Михайленко- у них можна простежити давню українську символіку, для новокаховчан – це їх власний код, закарбований у камінні.

"Кам’яні вишиванки" на будівлях Нової Каховки потрапили на туристичну мапу ХерсонщиниСуспільне Херсон

Оксана Ткачук живе у Новій Каховці, жінку хвилює майбутнє цих орнаментів, говорить, що в дитинстві любила довго роздивлятися візерунки на стінах своєї школи:

"Це перша школа, у якій я навчалася. На цій школі я хочу показати наші кам’яні вишиванки. Вони прикрашають нашу школу з усіх боків. Мої батьки будували ГЕС і ми тут прожили майже все життя. Ми любили роздивлятися ці вишиванки. Ось там білочка, в іншій пташка чи рибка, але зараз я на все це дивлюся по-новому".

"Кам’яні вишиванки" на будівлях Нової Каховки потрапили на туристичну мапу ХерсонщиниСуспільне Херсон

"Кам’яні вишиванки" на багатоквартирних будинках опиняються під загрозою, коли мешканці вирішують утеплювати фасади, - розповідає Олена Михайленко. Волонтери працюють над збереженням орнаментів – відчищають від бруду та реставрують. 2018-го року Новокаховський відділ культури і туризму виграв грант Українського Культурного фонду, тепер "кам’яні вишиванки" стали туристичним об’єктом, - телефоном розповіла Наталія Зарудна начальниця відділу культури і туризму Новокаховської міської ради.

"Ми їх ще називаємо кам’яне мереживо на будинках. Понад 200 будиночків у центральній частині міста були оздоблені такими чудовими візерунками з орнаментами. Більшість з них збереглося. Тому ми маємо їх на об’єктах культури і освіти, зокрема, перша школа в цих орнаментах, палац культури міський. Зараз в місті проводимо декілька туристичних маршрутів саме кам’яними вишиванками. Про нас знають за межами області. Ми прагнемо разом з міською владою якомога краще зберегти це надбання", - розповіла Наталія Зарудна.

Побачити кам’яні вишиванки можна і віртуально. Для цього створена спеціальна екскурсія на сайті місцевого відділу культури і туризму.

Олена Протопопова, Володимир Чепинога.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди