Рівненська періодика: як писали ЗМІ до і після Незалежності

Рівненська періодика: як писали ЗМІ до і після Незалежності

Ексклюзивно
Рівненська періодика: як писали ЗМІ до і після Незалежності Суспільне

Журналісти Суспільного підняли підшивки обласних, районних і міської газет, аби дізнатися, як влітку 1991-го року рівненська періодика реагувала на події в області, пов'язані зі становленням української державності. Гортали сторінки часописів разом з колегами, які 29 років тому працювали кореспондентами.

Підшивки газет Рівненщини за літні місяці 1991-го віднайшли у державному архіві Рівненської області. Їх погортали разом з Олександром Голубом і Миколою Фоменком. 29 років тому вони працювали кореспондентами місцевих газет.

ПеріодикаСуспільне

Випуск червоноармійської районки за 15-те червня з-поміж інших вирізняється кольором друку.

Номер має тираж – 7 тисяч 300 примірників і на першій шпальті анонсує 340-річчя битви під Берестечком.

ПеріодикаСуспільне

Цикл історичних матеріалів до цієї дати друкує газета обласного осередку Компартії "Червоний прапор", а громадсько-політична молодіжка "Зміна" фоторепортажем звітує про те, що відбувалося у Пляшевій 16-го червня 1991-го.

ПеріодикаСуспільне

"В ті дні мали відкрити пам'ятник-вшанування козаків-учасників битви під Берестечком. І у газеті "Зміна" якраз сфотографовано цей пам'ятник, аж на трьох сторінках такий розворот. І про приїзд Кравчука, і про відкриття пам'ятника, і про відзначення цієї події, про мобілізацію народу," – розповідає заступник директора державного архіву Рівненської області Іван Дем'янюк.

ПеріодикаСуспільне

Микола Фоменко

Микола Фоменко – відповідальний секретар обласної спілки журналістів, у 1991-му - позаштатний фотокореспондент "Червоного прапора". 16-го червня у Пляшевій зробив майже 300 світлин. І досі впізнає героїв своїх фотографій, які вмістив репортаж з тієї події.

ПеріодикаСуспільне

Олександр Голуб

Олександр Голуб у 1991-му – відповідальний секретар першої на Рівненщині демократичної газети "Рівне", засновником якої була міська рада.

ПеріодикаСуспільне

"91-й рік, за кілька днів до приїзду опублікована постанова президії Верховної Ради про перейменування міста Ровно. Тут навіть вказано, що з врахуванням правил українського правопису на Рівне і області – Рівненська. Був супротив, сміялися. Але вийшло," – пригадує журналіст Олександр Голуб.

Про редакційну політику у газеті "Рівне" влітку 1991-го Олександр Голуб каже так:

"То був, як на мене, благословенний час, не було цензури ніякої. Пиши, але правду тільки. Дуже була запекла боротьба з ідеологічними опонентами тодішніми, з радянською комуністичною владою жорстока. І газета багато уваги на той час приділяла саме цьому."

ПеріодикаСуспільне

"Прапор Перемоги" тоді ще Червоноармійського району вдруге за літо 1991-го змінює колір друку у День незалежності України, який тоді відзначали 16-го липня.

ПеріодикаСуспільне

"Червоний прапор" – усе ще друкований орган обласного осередку Компартії, але першу шпальту повністю присвячує річниці Декларації про державний суверенітет.

ПеріодикаСуспільне

На концерт і мітинг з цього ж приводу запрошує Рівненський міськвиконком через свою газету "Рівне".

ПеріодикаСуспільне

Олександр Голуб акцентує на цьому заголовку ("Нащадки нам позаздрять") в серпневому номері газети "Рівне" і каже, що саме так охарактеризував би те, як йому працювалося упродовж трьох літніх місяців перед оголошенням незалежності.

ПеріодикаСуспільне

У перших номерах, що виходять після 24-го серпня, місцеві газети публікують Акт про незалежність та постанову про тимчасове припинення діяльності компартії України та її осередків.

ПеріодикаСуспільне

"Червоний прапор" друкує ці документи 2 жовтня. Бо з 23 серпня газету не видають. Тоді, у 1991-му редакційну політику місцевої періодики Іван Дем'янюк називає відносно поміркованою. Публікували матеріали на теми культури, історичної боротьби і становлення державності.

"Але фактично до останнього дня, до 24 серпня, всі комуністичні газети, які в нас були в області, усе ж таки продовжували публікувати такі яскраво виражені антинаціоналістичні статті про "злочини" ОУН-УПА. Оце був момент, який вони перейти не могли," – розповідає Іван Дем'янюк.

Масова кампанія публікування антинаціоналістичних статей припинилась лише із закриттям комуністичних газет, – додає науковець.

Авторка: Валентина Гордич

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди