Як допомогти при отруєнні каналізаційними газами та хто відповідає за стан вигрібних ям у Кропивницькому

Як допомогти при отруєнні каналізаційними газами та хто відповідає за стан вигрібних ям у Кропивницькому

Як допомогти при отруєнні каналізаційними газами та хто відповідає за стан вигрібних ям у Кропивницькому
Фото: Суспільне

У Кропивницькому у суботу 2 вересня у зливній ямі на власному подвір'ї загинуло подружжя. Це сталось, коли чоловік з жінкою намагались витягти звідти свою собаку. У вигрібних ямах накопичуються каналізаційні гази, які є токсичними для здоров'я людини. Суспільне розповість як вберегтися від отруєння та надати домедичну допомогу до приїзду лікарів.

Виклик до оперативно-диспетчерського управління обласного Центру екстреної меддопомоги про те, що у вигрібну яму впали люди, надійшов о 20:18. На місце події відразу відправили бригаду медиків, які приїхали за 12 хвилин, розповіла заступниця керівника центру з медичної частини Тамара Беспалова.

"На місці ми з’ясували, що у зливну яму впало подружжя. Там вже працювали рятувальники. Коли їх дістали, то встановили факт смерті чоловіка та жінки 34 та 35-років. У нашій роботі були випадки, коли в асенізаторнуЦе вид комунальної спецтехніки, яка використовується для збору рідких побутових відходів з каналізації, вигрібних ям, відстійників, а також перевезення і розвантаження нечистот в місцях утилізації. машину впали працівники і коли робітники комунальних служб втрачали свідомість у каналізаційних люках. Як правило, передує цьому вдихання парів каналізаційних газів".

Чим небезпечні каналізаційні гази

Каналізаційні гази містять продукти гниття органічних речовин, такі як метан, сірководень та аміак. Вони є небезпечними для здоров'я людини.

"Метану є найбільше, він не має запаху. Як отруйна речовина на організм людини не впливає, але представляє собою іншу небезпеку, так як є вибуховою речовиною. Отруєння у людей та тварин викликає суміш сірководню та аміаку. Вони в першу чергу подразнюють дихальні шляхи і вражають нервову систему. При великих концентраціях аміаку смерть може наступити в перші хвилини контакту. Сірководень також впливає на зір, нервову та дихальну системи, призводить до набряків та спазму. Як наслідок – виникає порушення або відсутність дихання, втрата свідомості".

Якщо людина не дихає до 10 хвилин і їй не надається домедична допомога до приїзду медиків, то це призводить до біологічної смерті, говорить Тамара Беспалова. Особливо гостре отруєння миттєво настає у спекотну погоду.

"Гази у каналізаційних ямах швидше накопичуються і в більшому об’ємі, тому що набагато швидше відбуваються хімічні реакції та гниття органічних речовин. Якщо є пошкодження каналізації у помешканні, чи сифонуСифон – це елемент зливу води в каналізацію, а також бар'єр від попадання запахів, сміття, бактерій, присутніх в каналізаційних випарах., ви відчуваєте неприємний запах із ванни та з туалету, то це може бути сірководень, який викликає поступове отруєння: головний біль, загальну слабкість, ознаки алергії. Тому на це варто звертати увагу".

Основні принципи надання домедичної допомоги

Зі слів Тамари Беспалової, важливо надати людині домедичну допомогу до приїзду медиків. Перед цим варто подбати про власну безпеку. Зокрема, ватно-марлевою пов'язкою, футболкою чи рушником, змоченими у воді (а ще краще у лимонно-оцтовій кислоті) захистити свої органи дихання.

"Мозок без дихання живе до десяти хвилин. Тому врятувати життя людині може той, хто перебуває біля травмованого. Щоб перевірити чи людина дихає, треба нахилитись до неї та покласти руку на грудну клітку. Іншою рукою відкрити рота і порахувати до десяти. Якщо за десять секунд людина робить вдих, значить вона дихає. Далі спробуйте звільнити дихальні шляхи, для цього треба закинути голову назад, тоді випрямиться шия і можна глянути, що є у роті: це можуть бути блювотні маси, так і банальні зубні протези, слиз".

Якщо людина не дихає, а ті, хто оточують, мають навички надання серцево-легеневої реанімації, то можна її розпочати. Другий варіант: окрім виклику бригади лікарів, залишайтесь на лінії 103. Диспетчер телефоном може надати вам інструкцію, яку потрібно виконати. І не обов'язково для цього мати медичну освіту.

"Якщо людина дихає, але перебуває без свідомості, то її треба перевернути на бік. Під голову покласти руку, ногу зігнути в коліні. У такому положенні людину можна винести на свіже повітря. Треба промити шкіру та слизову носа простою водою і дати випити багато рідини. Ці правила знадобляться не обов'язково при гострому оруєнні каналізаційним газами. Вони актуальні при будь-якому нещасному випадку, який може статися у вас вдома".

Хто контролює стан вигрібних ям у приватному секторі Кропивницького

Стан вигрібних ям, які розміщені у приватному секторі, перебуває на відповідальності їхніх власників. Саме вони повинні подбати про вчасне очищення ями й вивіз стоків на помпові станції для подальшого проходження через очисні споруди. Це інформація від директорки Кропивницького водопровідно-каналізаційного підприємства Валентини Давидчук.

"При цьому власники вигрібних ям повинні пам’ятати про небезпеку, яка може їх підстерігати. Зокрема, що такі об’єкти часто наповнені шкідливими для людини газами — метаном, аміаком. Іноді каналізаційні колодязі межують із газовими мережами, і якщо десь стається витік, він також може накопичуватися у закритому просторі колодязя".

Саме тому люди повинні знати елементарні правила безпеки, каже начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко.

"Це правило зі шкільної програми: вода у застійному стані окисає і виділяє метан, аміак, інші ефірні сполуки".

Кількість вигрібних ям та їхній стан у Кропивницькому не контролює ніхто. Їхні власники самостійно регулюють їхнє очищення. Зі слів Сергія Коваленка, до таких об’єктів є вимоги: ями повинні мати бетоновані дно та стінки й очищатися якомога частіше, щоб там не накопичувалися шкідливі гази.

На початок