Моравецький: Польща не відкриє свої ринки для української агропродукції

Моравецький: Польща не відкриє свої ринки для української агропродукції

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Фото: AP

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моровецький заявив, що влада країни не дозволить відкрити сільськогосподарські ринки для української агропродукції, незалежно від рішення Євросоюзу.

Про це повідомляє канцелярія очільника уряду Польщі у соцмережі X (раніше — Twitter).

"Інтерес польського сільського господарства є нашим найвищим імперативом. Ми обіцяли захистити польське сільське господарство від потоку українського зерна і тримаємо своє слово. Тому я чітко дав зрозуміти ще в липні — після переговорів з чотирма іншими країнами, які межують з ЄС: ми не дозволимо відкрити сільськогосподарські ринки, незалежно від рішення ЄС", — цитує пресслужба Матеуша Моравецького.

29 серпня заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук припустив, що Польща, ймовірно, піде на порушення законів європейської спільноти та рішень Єврокомісії та буде продовжувати заборону експорту української агропродукції до кінця 2023 року.

31 серпня єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський висловив переконання, що Єврокомісії варто виділити субсидії для українських компаній, які експортують зерно через порти Євросоюзу.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти в Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з ЄК щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського зерна чинить тиск на сусідні країни.

5 квітня президент Володимир Зеленський і Моравецький обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас український лідер не уточнив, про який саме вихід мовиться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу.

23 квітня ЄК не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією. З 1 травня Туреччина запровадила мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

9 травня Зеленський повідомив, що Україна пропонує ЄС започаткувати консультаційну групу для моніторингу проблемних питань щодо експорту української сільськогосподарської продукції.

На початок