Щоб відновити соцвиплати дітям: у Чернівцях вимушений переселенець хоче розлучення з дружиною, яка залишилася в окупації

Щоб відновити соцвиплати дітям: у Чернівцях вимушений переселенець хоче розлучення з дружиною, яка залишилася в окупації

Щоб відновити соцвиплати дітям: у Чернівцях вимушений переселенець хоче розлучення з дружиною, яка залишилася в окупації
Гоча Гоголідзе. Фото: Суспільне Чернівці

Вимушений переселенець Гоча Гоголідзе хоче розлучитися з дружиною, яка залишилася в окупації на Донеччині. Чоловік планує стати батьком-одинаком та отримати соціальні виплати на дітей. Так хоче забезпечити їм додаткову підтримку під час навчання.

Декілька місяців тому Гоча разом з трьома доньками переїхав до Чернівців з Грузії. До того сім'я жила у Донецьку, але через напад Росії на Україну виїхали, – мати дітей залишилася в окупації. Суспільне Чернівці розповідає, чи може Гоча розлучитися з дружиною та що для цього потрібно.

"Доньки – громадянки України"

"Я грузин. Я день і ніч стояв, щоб свободу отримати, хіба б я залишив дітей у Донецьку? Я не те покоління. Навіть моїх дітей не тягне туди. Вони побули у Чернівцях, кажуть, що як завершиться війна, то поїдемо у Донецьк і продамо все, що нам належить, а тут купимо".

61-річний Гоча Гоголідзе – двічі переселенець. У 2014 році чоловік подав документи, щоб отримати українське громадянство, однак через російську агресію він разом з трьома дітьми повернувся до рідної Грузії. Водночас його дружина вирішила залишитися в окупованому Донецьку. Спочатку доглядати за дітьми чоловіку допомагала мати, однак вона померла внаслідок хвороби, тому Гоча сам виховував доньок.

"Поки моя мама була жива в Грузії, в мене не було проблем. Вона була бойова. Але, коли почався Covid-19, не вберегла себе – за п'ять днів померла. З трьома дітьми було дуже важко, я тяжко працював. Збирався поїхати за кордон. Але всі три тисячі кілометрів їхав і думав, що Європа нікуди не втече", – розповідає чоловік.

За словами Гочі, знайомі запитували у нього, чому він повіз дітей в Україну, адже тут йде війна. Каже, вирішив повернутися, бо доньки мають українське громадянство. Зробили це чотири місяці тому. У Чернівцях сім'я оформила соціальну допомогу для вимушених переселенців. Також Гоча планує відновити соціальні виплати на дітей, бо двоє з них – неповнолітні.

"Держава дає по 3 000 гривень неповнолітнім, по 2 000 гривень – мені та старшій 18-річній доньці. Молодша, коли народилася, тоді давали визначену суму, а на третю дитину виплати поділили до 6 років. Коли почалася війна, ми виїхали й ті виплати не чіпали. У соцзахисті нам повідомили, що вони оформлені на матір дітей", – каже Гоча.

Вимушений переселенець Гоча Гоголідзе
Фото: Суспільне Чернівці

"Хочу, щоб у дітей було все"

Зараз Гоча планує розлучитися з дружиною й отримати статус батька-одинака. Каже, так хоче отримати додаткову грошову допомогу, щоб підтримувати дітей, які цьогоріч вступили до університету та пішли до школи.

"Троє дітей, тим паче – дівчатка. Їм все потрібно щодня. Я таксую, але це робота на 15%. Хочу, щоб у дітей було всього побільше. Є люди, які взагалі не працюють, а я так не можу. Чому мені ці гроші мають дарувати?", – розповідає Гоча.

Коли Гоча приїхав до Чернівців, то знайшов громадську організацію "Перспектива", яка підтримує вимушених переселенців. Волонтери допомагають сім'ї з гарячим харчуванням, а юристи консультують Гочу щодо розлучення.

"Діти завжди на зв'язку з мамою. Поки ще не подав до суду, то пропонував дружині приїхати. Думав, що закінчиться війна, але не думав, що ще гірше почнеться. Вона відповідає, що дім не залишить, і, щоб я привозив дітей туди. Але я не повезу. Діти вже дорослі, вони це розуміють".

Справу можуть розглянути заочно

Юристи громадської організації "Перспектива" порадили Гочі звертатися до суду щодо розлучення, але для цього чоловік має надати свідоцтво про одруження, якого у нього наразі немає. Щоб його отримати, чоловік має звернутися до РАЦСу, каже адвокат Микола Дубець.

"Опісля ми складемо позовну заяву щодо розірвання шлюбу до суду у Чернівцях. Такі позови подають за місцем перебування позивача, якщо на його утриманні неповнолітні діти. Зазначимо, де перебуває його дружина, – їй надішлють копію позову, бо вона може захистити своє право. З практики розгляду таких справ, суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу. Це може бути заочно", – каже адвокат.

За його словами, поки дружина Гочі не отримає рішення суду, яке ухвалили заочно, це рішення не набере чинності. Адвокат каже, наразі Гоча звернувся до юристів щодо розлучення. Якщо отримають запит щодо відновлення соціальних виплат, надаватимуть й цю допомогу.

Що відомо про громадську організацію "Перспектива"

  • Громадська організація "Центр соціального партнерства "Перспектива" працює в Україні понад 15 років. З початком повномасштабного вторгнення організація втілює проєкти на підтримку вимушених переселенців.
  • У "Сімейному хабі" організації надають соціально-психологічну та юридичну допомогу, а також проводять групові консультації. Проєкт "Технічна та матеріальна підтримка місцевих організацій та волонтерських груп в Україні" реалізовується за підтримки Acted Ukraine за фінансування від UHF OCHA Ukraine.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок