Жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, з 1 жовтня мають стати на військовий облік — депутат

Жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, з 1 жовтня мають стати на військовий облік — депутат

Оновлено
Жінки-медики з 1 жовтня мають стати на військовий облік
Жінки-військовослужбовиці. Фото: УНІАН

Жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають обов’язковому військовому обліку і з 1 жовтня мають з’явитися до ТЦК та пройти всі необхідні процедури. Цього вимагають ухвалені минулого року Верховною радою зміни до закону про мобілізаційну підготовку й мобілізацію.

Відповідне роз’яснення народного депутата, члена парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського оприлюднили на сайті Ради 6 вересня. Ця публікація зникла з сайту ВРУ вдень 7 вересня.

Скрін коментаря депутата Федора Веніславського на сайті ВРУ
Фото: скрін посилання на матеріал на сайті ВРУ

Таким чином ці жінки набувають статусу військовозобов'язаних, для яких виїзд за кордон обмежений.

За словами Веніславського, якщо стан здоров’я дозволяє представницям таких спеціальностей бути на військовій службі, то вони отримають статус військовозобов’язаних і будуть на військовому обліку.

“Ухваленим законом фактично було надано рік на розробку відповідних підзаконних нормативно-правових актів. За цей час Кабмін підготував постанову, а Міноборони — наказ, яким запроваджено обов’язковий військовий облік жінок медичної та фармацевтичної спеціальностей із 1 жовтня цього року. Такий підхід не є якимсь новаторством, оскільки і в колишньому СРСР, і країнах західного світу жінки, що мають медичну освіту, як правило є військовозобов’язаними й підлягають відповідному обліку”, — сказав Веніславський.

Він додав, що представниці тих мирних професій, які є спорідненими з певними військово-обліковими спеціальностями, у разі добровільної згоди також можуть стати на військовий облік. Наприклад, жінка-хімік може стати на облік, оскільки ця спеціальність споріднена з військово-обліковою спеціальністю хімічного захисту.

Депутат також пояснив, що всі військовозобов’язані — незалежно від того, жінка це чи чоловік, — отримують повістки й можуть бути мобілізовані тільки тоді, коли цього потребує план мобілізації й необхідні люди для формування нових підрозділів або поповнення втрат.

“Хочу нагадати, що не лише жінки є бойовими медиками, тож некоректно говорити, що буде мобілізовано багато жінок. В Україні продовжуватиметься планова мобілізація, просто розширюється перелік осіб, які можуть бути мобілізовані”, — сказав Веніславський.

За його словами, наразі Верховна рада не планує розширювати перелік спеціальностей, які мають жінки, для обов’язкової постановки на військовий облік.

Що відомо про військовий облік для жінок

6 вересня 2022 року тодішній міністр оборони Олексій Резніков підписав наказ Міноборони, яким вчергове відтерміновувалися строки взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік ще на рік — до 1 жовтня 2023 року.

У жовтні 2022 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №6482 "Про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних".

21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон №6482, за яким жінки з медичною або фармацевтичною спеціальностями, підлягають взяттю на військовий облік. Інші можуть це зробити за власним бажанням.

У січні уряд оприлюднив правила військового обліку для жінок-медиків, які входять до ухваленого 30 грудня Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Згідно з документом, у жінок буде 7 днів після отримання тимчасового посвідчення військовозобов’язаного на прибуття до військкомату.

На початок