Зрізають траву ножицями, перевіряють на розтяжки та шукають міни: як розміновують Чернігівщину

Зрізають траву ножицями, перевіряють на розтяжки та шукають міни: як розміновують Чернігівщину

Зрізають траву ножицями, перевіряють на розтяжки та шукають міни: як розміновують Чернігівщину
ФОТО: Суспільне Чернігів

Власноруч зрізають траву ножицями, перевіряють на розтяжки та шукають міни. Майже два місяці на Чернігівщині працюють саперні підрозділи Державної спеціальної служби транспорту. За цей час вони очистили близько 25 гектарів землі, розповів Суспільному командир батальйону розмінування Владислав Гулич.

"Також робимо розмінування механізованим способом, тобто перевіряється саперами повністю ділянка, через траву прибирається, викошується вручну і складається, а далі вже використовуються більш механізовані види очищення від трави".
Командир батальйону розмінування Владислав Гулич
Командир батальйону розмінування Владислав Гулич. ФОТО: Суспільне Чернігів

Юрій Юдаков, сапер. Він показав та розказав, як працюють саперні підрозділи Державної спеціальної служби транспорту на Чернігівщині.

За його словами, робота потребує максимальної концентрації. В регіоні підрозділ перебуває майже два місяці.

"Знаходимо все, що залишила Росія: міни калібру 120 мм та 82 мм, касетки, підривники, та багато іншого. Якщо щось виявили, закриваємо проходи чи визиваємо когось або самі це вилучаємо і винищуємо".
Юрій Юдаков
Юрій Юдаков. ФОТО: Суспільне Чернігів

Під час роботи сапери відокремлюють кожну ділянку землі дерев’яними стовпчиками з кольоровими позначками: червоні окреслюють небезпечні зони, білі — безпечні. Траву зрізають власноруч ножицями.

Сапер зрізає траву ножицями на Чернігівщині
Сапер зрізає траву ножицями. ФОТО: Суспільне Чернігів

Скільки ще знадобиться часу на очищення цієї території саперам поки невідомо. Як розповідає командир батальйону, через цю територію, де зараз працюють сапери, заходили російські окупанти та звідси обстрілювали цивільне населення

"Є інформація, що заходили піхотні частини. В них основним із видів мінування є розтяжки, якими досить забруднені ліси, поля в нас забруднені суббоєприпасами. Багато боєприпасів, які не знешкоджені саме ліквідаторами, також тут забруднені тридцяти міліметровими боєприпасами, а також боєприпасами 82 міліметру, 152, 120 міліметрів тобто мінометні боєприпаси", — розповів командир батальйону розмінування Владислав Гулич.

В розмінуванні саперам допомагає повітряний дрон. Особливо це стає у нагоді у вечірній час, кажуть військові.

Повітряний дрон
Повітряний дрон. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Під вечір ми знаходили, коли земля вже нагрілася, метал також, знаходили протитанкову міну ТМ-62 на висоті приблизно 50-40 метрів з використанням тепловізора. Знайшли щось схоже на круг, метал, приблизили, наче схоже з тепловізором. Потім зробили скріншот, записали координати, передали командирам. Вони підійшли поближче, подивились, це воно", — сказав командир відділення зв’язку батальйону розмінування Максим Чернюк.
Командир відділення зв’язку батальйону розмінування Максим Чернюк
Командир відділення зв’язку батальйону розмінування Максим Чернюк. ФОТО: Суспільне Чернігів

Усі знайдені боєприпаси сапери складають у спеціально відведене для цього місце, а потім здійснюють підрив.

Підрив боєприпасів на Чернігівщині
Підрив боєприпасів. ФОТО: Державна спеціальна служба транспорту

Таблички, які встановлюють сапери
Таблички, які встановлюють сапери. ФОТО: Суспільне Чернігів

Основна проблема, з якою стикаються, розповів Владислав Гулич, це безвідповідальне ставлення місцевих. Люди часто ігнорують таблички, які попереджають про небезпеку.

Цитую: «Я тут завжди ходив, ходжу і буду ходити». Зараз ця фраза несправедлива, тим що, коли позначають, відпрацьовують сапери прохід до тої річки, ставка, поля, грибний сезон, «Я тут завжди збирав гриби». Якщо сапери встановили позначку, що заборонено прохід, дотримуйтесь цих вимог. Не проходьте і не руйнуйте ці таблички тому, що вони позначають, що це забруднена місцевість".

Детальніше дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок