Двічі скористався правом безкоштовної приватизації землі та має два паї мешканець Тиврівської громади Олександр Свершок. Один пай чоловік отримав 2018-го, як працівник освіти, інший — у 2020, як учасник бойових дій. Вінницька окружна прокуратура звернулася до суду, аби одну земельну ділянку повернули на користь держави. Чому чоловікові видали два паї, а тепер один хочуть забрати — розбиралося Суспільне.

Олександр Свершок нині є військовослужбовцем ЗСУ. На кілька днів приїхав у відпустку, бо отримав повідомлення про судове слухання.
“Мені на “Дію” прийшло попереднє судове рішення, що хочуть вилучити земельну ділянку. В попередньому судовому рішенні не було вказано, яку земельну ділянку хочуть вилучити, тому що, знову ж таки, можуть вилучити і ту, яка під будинком. Був здивований”, — розповів чоловік.
Один пай він отримав 2018-го,як працівник освіти. Учителем трудового навчання чоловік пропрацював з 1999-го до 2021-го.
“Я звертався на надання земельної ділянки як працівник соціальної сфери, бо земля розділялася для соціальної сфери”.

Другу ділянку площею майже гектар і сім соток, каже, оформив як учасник бойових дій 2020-го. Брав участь в АТО на Донецькому напрямку.
“Цю земельну ділянку я отримав в 2020-ому році. По закінченню військової служби я звернувся в прозорий офіс, і була наділена мені земельна ділянка, як учаснику бойових дій”.
Саме цю земельну ділянку, розповідає Свершок, через суд хочуть повернути Тиврівській громаді. Накази про виділення йому ділянок видало Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, каже очільниця профільного відділу Олена Брижевата.
“На той час розпорядником земель було Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області. У даного громадянина є дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства”, — каже Олена Брижевата.

Саме те, що Олександр Свершок двічі скористався правом безкоштовної приватизації, і стало підставою Вінницькій окружній прокуратурі звернутися до суду, каже Брижевата.
“Кожен громадянин пише у заяві обов’язково, чи використав він своє право на безкоштовну приватизацію”.
Навіть якщо громадянин звертався спершу як учитель, другий раз — як військовослужбовець, значення немає, розповідає адвокат Віталій Шиманський. Бо обидві ділянки мають однакове цільове призначення — для ведення особистого селянського господарства. А відповідно до чинного законодавства звернутися з заявою на отримання до 2 га землі можна лише раз. Її приватизація — безкоштовна.
“Законом не визначено, що має бути 2 га. Видають вільну землю. Або скільки є, або скільки визначили. Тобто, якщо в даному випадку йому вперше визначили 0,7 га, то вдруге, якщо визначили 1,7 га, то це вже повторно безоплатне використання. Законодавство передбачає лише разову дію цієї норми. Лише раз можна приватизувати”, — каже Віталій Шиманський.

За його словами, випадки подвійної приватизації — не поодинокі. В Україні немає єдиного реєстру осіб, які скористалися правом безкоштовної приватизації .
“Це мало б бути завдання, не людини,яка приймає заяву, а тієї, яка її розглядає, перевірити, чи ця особа використовувала, чи не використовувала. В конкретному випадку Держгеокадастру, приймаючи наказ, мало б це перевірити. Але, на жаль, виявилося, що ніхто цього не перевіряв, і людині видали наказ, що йому належить відповідно така частина землі”, — розповідає Шиманський.
Яку приватизацію скасувати — обирати не можна, розповідає адвокат. Витребують на користь держави завжди другу.
“Якщо буде рішення про відчуження земельної ділянки в даного громадянина, то розпорядником буде Тиврівська територіальна громада”, — каже Брижевата.

Суспільне звернулося з інформаційним запитом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, аби дізнатися, чому Олександру Свершку двічі дозволили безкоштовно приватизувати земельні ділянки. Наразі чекаємо на відповідь. 21 вересня у Тиврівському районному суді відбудеться слухання справи про витребування паю, розповідає Олександр. Після завершення служби, каже, до педагогічної роботи повертатися не буде. Тож розраховує, що без землі його не залишать, бо хоче на ній працювати .
“Я повертався після того, як я перший раз підписував контракт, я до дітей повертався, було дуже важко. Діти змінюються. Дуже важко було повертатися. Тим більше все прогресує”, — каже Олександр Свершок.

Суспільне стежитиме за розвитком подій, деталі повідомимо.