32 загиблих, 39 зниклих безвісти, збитків на півтора млрд доларів: три місяці тому армія РФ підірвала Каховську ГЕС

32 загиблих, 39 зниклих безвісти, збитків на півтора млрд доларів: три місяці тому армія РФ підірвала Каховську ГЕС

Зруйнована Каховська ГЕС
Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС. Фото: Каховська міська військова адмінстрація/Telegram

Три місця тому на світанку 6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС. Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.

Про це на брифінгу в Military Media Center повідомили офіцер ГУ протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки Міноборони України Владислав Дудар та перший заступник голови державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба.

"Наразі не відомо, скільки людей загинули на окупованій території внаслідок підриву військами РФ Каховської ГЕС. Там знаходиться 68% затоплених земель, 32 % — на деокупованій території. Загалом було евакуйовано 2783 людини", — розповів Владислав Дудар.

За його словами у Херсонській області "штучною повінню" затопило 65% лісів і не відомо, чи зможуть вони відновити повністю свою життєдіяльність.

Державна екологічна інспекція за час від підриву Каховської ГЕС до сьогодні взяла 600 проб води, починаючи від Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської областей, повідомив перший заступник голови державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба.

"Також ми брали проби ґрунтів, виявляли забруднення нафтопродуктами, агрохімікатами. На сьогодні забруднення води та ґрунтів немає", — сказав він.

32 загиблих, 39 зниклих безвісти, збитків на півтора млрд доларів: три місяці тому армія РФ підірвала Каховську ГЕС
Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС, 6 червня 2023 року. Фото: Каховська міська тергромада/Facebook

Владислав Дудар заявляє, що на сьогодні очищення територій після підриву Каховської ГЕС завершено. По останніх супутникових знімках можна відповісти, що річка Дніпро прийшла у своє природне річище.

"Деякі фахівці нарахували понад 63 видів рослин, які починають рости на дні Каховського водосховища. Рослинністю вкрито приблизно півтори тисячі гектарів", — говорить представник Міноборони.

Загрозою для жителів Херсонщини і інших областей, залишаються міни, які вимило внаслідок підриву Каховської ГЕС. Дудар каже, що тепер замінованими можуть виявитись чисті території. Крім того, війська РФ щодня обстрілюють територію Херсонської області.

"Більше ніж 200 артилерійських боєприпасів на добу на кілометр фронту, в деяких місцях зафіксували 750 боєприпасів. Також застосування величезної кількості мін, в деяких місцях було нараховано більше ніж 45 тисяч мін на 9 кілометрів фронту. Це призведе до того що дуже довго територія не буде розміновуватися", — сказав Дудар.

32 загиблих, 39 зниклих безвісти, збитків на півтора млрд доларів: три місяці тому армія РФ підірвала Каховську ГЕС
Фото: керівник МВА Роман Мрочко/Telegram

За словами першого заступника голови державної екологічної інспекції України Дмитра Заруби, території важко розміновувати через мул. Роботи можуть зайняти до 15 років.

"Вибухонебезпечні предмети важко ідентифікувати, тому процес розмінування на висушених територіях важкий та займає багато коштів і часу. В Європі є певне визначення — закриті території після ведення бойових дій. Це національні парки в Німеччині, які заміновані скляними мінами, тому що їх розмінувати фактично неможливо, тільки спеціальними тралами. Ці парки зробили закритими заповідними зонами", — сказав Заруба.

На сьогодні приблизні збитки по Каховському водосховищу сягають півтора мільярда доларів. Державна екологічна інспекція розрахувала попередні збитки по всій території України. Вони складають понад два трильйони гривень, тобто більше ніж 55 мільярдів доларів, повідомив посадовець.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня 2023 року підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них були на лівобережжі Херсонщини.

За даними МВА України, станом на вечір 20 червня 2023 року офіційно повідомили про загибель 21 людини на Херсонщині внаслідок підриву російською армією Каховської ГЕС.

Пізніше встановили місцеперебування 202 жителів області, яких вважали зниклими після підриву російськими військовими Каховської ГЕС.

У воді опинилося 600 кв. кілометрів. До зони підтоплення потрапили АЗС, нафтобази, об'єкти промисловості, місця зберігання хімікатів. Також пошкоджена майже третина лісів, або понад 64 тисячі гектарів. Першочергово на відновлення навколишнього середовища регіону потрібні 32 мільярди грн.

На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання.

В Україні почали розробляти два етапи проєкту відновлення Каховського гідровузла, у склад якого входить відбудова Каховської гідроелектростанції.

Основний етап ліквідації наслідків катастрофи після підриву російськими військами Каховської ГЕС на Херсонщині завершився 30 серпня 2023 року. Спалахів холери не виявили, повідомив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок