Як відновлюється Пришибський старостат під Балаклією, який РФ обстрілювала протягом семи місяців

Як відновлюється Пришибський старостат під Балаклією, який РФ обстрілювала протягом семи місяців

Як відновлюється Пришибський старостат під Балаклією, який РФ обстрілювала протягом семи місяців
Ремонт у Пришибському ліцеї. Вересень 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

У Пришибському старостаті Донецької громади три чверті житла пошкоджені російськими обстрілами. Пришиб не був в окупації, російські війська його об'їхали, коли йшли на Вербівку, й до вересневого контрнаступу ЗСУ на Харківщині вели по ньому та сусідніх селах обстріли.

Що вдалося відновити за рік після деокупації — матеріал Українського Радіо Харкова.

"З 702 домоволодінь пошкоджені понад 500"

З перших днів повномасштабної війни російські війська обстрілювали Пришиб та Донецьку громаду. За кілометр від села проходила лінія фронту.

"2 березня до нас заїхали росіяни, об'їхали з прапорами усю нашу територію. До мене на роботу вони не зайшли, виїхали через дамбу в кінці села до Вербівки — там вони й залишилися", — згадує староста Пришибського округу Ольга Устиченко.

З 702 домоволодінь пошкоджень різного ступеня зазнали 505, каже староста.

"У нас приблизно 47 будинків зруйновані зовсім, є повністю розбиті вулиці. У Покровському, за 10 кілометрів, лише багатоповерхові будинки — три квартири після прямого влучання. Там також був сильний обстріл, повністю пошкоджена птахофабрика — вцілів один сарай", — розповідає Ольга Устиченко.

"єВідновлення" у Пришибському старостаті

Ольга Устиченко додає, жителі спрямували 216 заявок на програму "єВідновлення". З них 82 людини отримали компенсації до 200 тисяч гривень на відновлення житла.

"У приватному секторі близько 40 будинків зруйновано. Дехто з мешканців живе у родичів, а один житель облаштував літню кухню у сарайчику і там якось живе, йому дали буржуйку. Внаслідок прямого влучання від його будинку нічого не лишилося", — каже Устиченко.

Окрім будинків, планують відновлювати дах та вікна в адмінбудівлі в Пришибі, куди також було пряме влучання.

Місцевий ліцей почали ремонтувати

В онлайн-форматі розпочали навчальний рік у ліцеї в Пришибі на Ізюмщині. До вересня 2022 року село залишалося на лінії розмежування. Тут розбиті більш як половина будинків та будівля ліцею. Ліцей почали капітально ремонтувати у червні 2023 року, розказала секретарка Юлія Мартин.

"Будівля ліцею була сильно пошкоджена: система опалення постраждала, пробитий дах. Був затверджений капітальний ремонт для усунення аварійного стану. На сьогодні вже перекрили дах, усі пробоїни, зокрема, у стінах. Поки замінюють труби системи опалення та підлогу. Ще до початку ремонту, взимку, замінили всі вибиті вікна. Це все за кошти громади", — говорить Юлія Мартин.

Ремонт у Пришибському ліцеї
Ремонт у Пришибському ліцеї. Вересень 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

За словами секретарки ліцею, до повномасштабного вторгнення в ліцеї навчалися близько 200 дітей. Зараз разом з тими, хто лишається за кордоном, навчається 171 учень.

"Підручниками забезпечені, до 1 вересня отримали нові підручники за новою програмою НУШ (нова українська школа — ред.), вони для 5-6 класів. Оскільки онлайн навчаємося, всі забезпечені. Зараз у нас 22 вчителі, їх не вистачає, зокрема вчителів з англійської мови. Також не вистачає чоловіків, у зв'язку з мобілізацією, робочих рук", — каже Мартин.

Окрім ремонту, у підвалі ліцею планують облаштувати укриття.

До сіл Пришибського округу повертаються люди

За словами Ольги Устиченко, в старостинському окрузі до початку вторгнення було 3500 жителів. У Явірському — 260 людей, а в Покровському — близько 600 людей.

"Багато хто повернувся, у Пришибі вже близько 1800 людей живуть. Серед них понад 130 дітей уже тут. Відновлено частину доріг, зайшла гуманітарна допомога від ООН: вони нам на 102 будинки за заявками безплатно видали шифер, дошки, цвяхи, OSB-плити. Зараз зайшла чеська організація "Людина в біді", вона відремонтує дахи та фундамент у семи багатоповерхових будинках. Там ще безплатно замінять вікна", — каже староста.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок