Рік роботи місії МАГАТЕ на ЗАЕС: чому це важливо для України?

Рік роботи місії МАГАТЕ на ЗАЕС: чому це важливо для України?

Міністр енергетики України Герман Галущенко та гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі
Міністр енергетики України Герман Галущенко та гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, фото: Міненергетики України

Рівно рік тому, 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія МАГАТЕ. Старт роботі місії дав Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який тоді ж відвідав ЗАЕС.

Про це повідомили у Міністерстві енергетики України.

Постійна місія МАГАТЕ на ЗАЕС стала першою з експертних місій Агентства на українських АЕС. Згодом Україна звернулася до МАГАТЕ з пропозицією розширити роботу місій на всі українські АЕС, адже через обстріли склалася загрозлива ситуація для функціонування української атомної генерації.

Зокрема, у листопаді після масштабного обстрілу одночасно всі українські АЕС були знеструмлені та перейшли на аварійне живлення дизель-генераторами. У січні 2023 року для здійснення безперервного контролю і моніторингу ядерної та радіаційної безпеки члени місії прибули на майданчики Південноукраїнської, Рівненської, Хмельницької, а також Чорнобильської АЕС.

"Робота місії МАГАТЕ важлива Україні для отримання інформації про об’єктивну картину на окупованій ЗАЕС та фіксації злочинів росіян. Цих зусиль поки недостатньо для забезпечення глобальної ядерної безпеки, адже ми маємо справу з підступним та непередбачуваним ворогом. Підрив російськими терористами Каховської ГЕС доводить, що вони не зупиняться ні перед чим, а їхні дії загрожують усьому континенту", — зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.

За словами в.о. голови Держінспекції ядерного регулювання України Олега Корікова, експерти МАГАТЕ на ЗАЕС стали свідками продовження мілітаризації ЗАЕС з боку російських військових.

"Вони фіксують порушення умов експлуатації енергоблоків, руйнування фізичних бар’єрів на шляху розповсюдження радіації, втрату живлення ЗАЕС, блокування передачі даних через автоматизовану систему радіаційного контролю", — додав Коріков.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, фото: Міністерство енергетики України
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, фото: Міністерство енергетики України

Важливо, що після відвідування ЗАЕС експерти МАГАТЕ констатували порушення російськими терористами базових 7 принципів ядерної та радіаційної безпеки.

"Це вимагає від нас ініціювати додаткові механізми для повернення ЗАЕС під український контроль", — зазначив Герман Галущенко.

Відповідні механізми протидії агресору пропонує у частині забезпечення ядерної та радіаційної безпеки Формула миру Президента України Володимира Зеленського. Над обговоренням її реалізації працює робоча група у складі дипломатичних місій під головуванням міністра енергетики Германа Галущенка.

Рік роботи місії МАГАТЕ на ЗАЕС: чому це важливо для України?
Місія МАГАТЕ зустрічається з представниками Міністерства енергетики України, фото: Міненергетики України

Пропозиції української сторони містять потребу створення і підтримки середовища, у якому ядерні об’єкти залишаються захищеними від будь-якого потенційного використання як інструментів ведення війни, а також демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС, повернення станції під повний контроль України та відновлення її безпечної роботи.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

На початок