Звільнені після арешту кримські активісти продовжуватимуть виходити до будівель "судів" — Зудієва

Звільнені після арешту кримські активісти продовжуватимуть виходити до будівель "судів" — Зудієва

Ексклюзивно
Звільнені після арешту кримські активісти продовжуватимуть виходити до будівель "судів" — Зудієва
Кримськотатарські активісти, які вийшли на свободу після арешту. Фото: Кримська солідарність

2Кримськотатарські активісти, які вийшли на свободу після декількох діб арешту та яких затримали біля будівлі "суду" 25 серпня, заявили, що розглядають ці затримання як акт тиску та що вони все одно виходитимуть до будівель окупаційних судів.

Про це повідомила координаторка "Кримської солідарності", громадянська журналістка Лутфіє Зудієва в етері програми "Кримське питання".

"Ми уважно слухаємо їхні коментарі, які вони дають журналістам. І всі вони кажуть, що розглядають ці затримання як акт тиску, що вони однаково будуть виходити до будівель судів, що ця міра залякування не матиме того ефекту, на який сподівалися силовики і спецслужби", — сказала вона.

Зудієва зазначила, що під час масових затримань 25 серпня серед тих, кого забрали, були найближчі родичі ув'язнених: батьки, дядьки, двоюрідні брати тощо. Тоді було затримано 22 людини, складено 22 адміністративні протоколи.

"Всі вони кримські татари, і це дає підстави говорити про те, що ці затримання масові — вони мають дискримінаційний характер. Тому що по вулиці в цей момент вільно ходили інші люди, нікого не затримували, а в матеріалах справ про всіх цих людей писали, що громадяни азійської зовнішності, люди кримськотатарської національності заважали проходу громадян", — розповіла вона.

За даними громадянської журналістки, серед затриманих було щонайменше чотири людини від 64 до 71 року.

Одного з них, кримськотатарського історика похилого віку Енвера Сейтмеметова, співробітник "Центру з протидії екстремізму" в грубій формі висмикнув із-за столу, де він пив каву і чекав результатів судового засідання. До того ж, він є дядьком політичних в'язнів, і троє його племінників уже перебувають під арештом. Чоловік потім скаржився, що в нього болить рука. Він відбув ніч у в'язниці.

"Я перебувала біля відділку поліції, де мій батько був затриманий і де на нього складали адміністративний протокол, до 4:00 ранку. Я привезла його медичні документи про те, що у нього шунтоване серце, що він після операції, що він переніс обширний інфаркт, що він діабетик. Йому не можна, просто протипоказано залишатися без медикаментів, навіть на короткий проміжок часу. Будь-які стреси, в принципі, протипоказані. Це не мало жодного ефекту, його не відпустили під зобов'язання явки", - розповіла Зудієва.

Ніч він провів у камері, а зранку йому треба було прийняти ліки, але співробітники ніяк не реагували на це.

"За цим фактом я звернулася зі скаргою до прокуратури Республіки Крим та до Уповноваженого в Криму", - сказала вона.

Крім того, громадянська журналістка нагадала, що коли кримчан почали масово штрафувати через політичні мотиви, то люди збирали по 10 копійок "усім Кримом", аби людина виплатила його, створивши "єдиний марафон".

"І вийшло, що така міра покарання, як штраф, вона абсолютно даремна для активістів, тому що люди виплачують штрафи і йдуть знову до судів", - уточнила Зудієва.

Що відомо про масові затримання у Криму 24-25 серпня

  • 24 серпня 2023 року пройшла нова хвиля масових обшуків у будинках кримських татар у Бахчисарайському районі Криму, після яких затримали шістьох громадян і взяли під варту. Їх підозрюють у нібито причетності до міжнародної політичної ісламської організації "Хізб ут-Тахрір".
  • 25 серпня біля будівлі окупаційного Київського районного суду, де проходили відкриті судові засідання, затримали 22 людини, які прийшли підтримати своїх родичів та співвітчизників, яких затримали днем раніше. Серед них є люди похилого віку - від 64 до 71 року. Їх заарештували на 1-7 діб.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок