Чотири рази пережив підриви, на п'ятий — згорів. Історія трактора на радіокеруванні з Явірського на Ізюмщині

Чотири рази пережив підриви, на п'ятий — згорів. Історія трактора на радіокеруванні з Явірського на Ізюмщині

Явірське, трактор на радіокеруванні, що підірвався на міні, та його власник Олег Гірман
Олег Гірман, власник приватного підприємства "Явірське", з власної ініціативи розміновує поля біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

У деокупованому Явірському на Ізюмщині 28 серпня на міні підірвався і згорів трактор місцевого підприємця Олега Гірмана. Його аграрій придбав та переобладнав на радіокерування, щоб розміновувати поля: коли російська армія окупувала третину Харківщини, через Явірське проходила лінія фронту. Усі поля навколо — заміновані, говорить Гірман. Сапери цю місцину ще не обстежували.

Чому підприємець випустив трактор у заміноване поле і чи продовжить цю роботу далі після втрати трактора — матеріал Суспільне Харків.

Рятувальники не приїхали через замінованість

Щоб загасити вогонь, що виник після п'ятого та вже останнього підриву трактора на боєприпасах РФ, рятувальники не виїздили через щільну замінованість території.

"Щоб доїхати до місця події й швидко загасити пожежу, необхідно було розмінувати цю дорогу та дистанцію поля, яку пройшов трактор. У цьому випадку трактор був один, локальна пожежа не розповсюджувалася і тому було прийнято рішення через заміноване поле не їхати", — сказав речник ДСНС Харківщини Євген Василенко.

Трактор з Явірського, що 5 разів підривався на мінах
Згорілий трактор для розмінування біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Впоратися з вогнем самостійно, за словами Олега Гірмана, було неможливо. За два дні після вибуху згоріла техніка, покинута у полі, ще димила.

Чому воно димиться? Думаю, дуже спекотно, була гума і вона тліє

"Я людей дуже розумію. Ми просили приїхати, загасити, бо дуже велика пожежа була. Але вони сказали, що треба берегти людей, бо можуть бути поряд міни. І, слава Богу, і хлопці живі, і ми живі", — сказав Гірман.

"Трактор згорів — людина ціла"

Механізатор Юрій Шевцов, дивлячись на згорілий трактор каже: "Хоч трактор згорів, та людна ціла". Олег Гірман погоджується.

"Підрив був під саме колесо, — каже Гірман. — На жаль, бак і все зайнялося, сталася пожежа. Вона була дуже швидкою, і зупинити її вже не було чим. Вогнегасниками передню частину ми трішечки обійшли. Ми й телефонували, і радилися, що може хтось допоможе, під’їде. Але, на жаль, такого не відбулося. Всі бояться, що поряд є міни. І люди можуть постраждати".

Олег Гірман каже: цей трактор коштував до мільйона гривень, каток — 60 тисяч. Придбали його три місяці тому, за місяць переобладнали, у полях він працював лише півтора місяця. За цей час, говорить Гірман, пройшов близько 500 гектарів полів.

"Як власник прийняв рішення. Я розумію, що у людей, які мають паї, немає таких коштів, воно буде стояти 5-10 років. Тому вирішив йти на витрати. Хочу, щоб все було розміновано, державі йшли податки, людям гроші й мені трішки", — пояснює підприємець, чому вирішив переобладнати трактор та обстежувати поля.

П'ять підривів за півтора місяця роботи на потенційно замінованих полях

Перший підрив трактора на російських боєприпасах стався 2 серпня, наступні — 6, 13, та 24 та 28 серпня.

"Кожного разу, як ми підриваємося, ми дізнаємося щось нове. Ми вдосконалюємо або катки, або хлопцям додаткові інструкції даємо. Ми до цього не горіли. От зараз згоріли — треба буде вогнегасники більш потужні купити", — говорить підприємець.

Згорілий трактор для розмінування біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Антон Каліта/Суспільне Харків
Згорілий трактор для розмінування біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Де стояли українські військові, у нас там був тільки один підрив. Потім минуло тижні 3-4, ми добрий місяць попрацювали, переїхали ближче, де Росія стояла, і тут вже через кожні три дні пішов підрив", — каже Олег Гірман.

Каток згорілого трактора для дистанційного розмінування в полі біля села Явірського
Каток згорілого трактора для дистанційного розмінування в полі біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Забирати виявлені трактором міни викликають поліцію та рятувальників, говорить Гірман.

"Поліція виїжджає реєструє ці всі кримінальні порушення, пишуть внаслідок воєнних дій, агресії РФ. І таким чином ми рухаємося, головне, що ми рухаємося і вже 500 гектарів, тобто половину зробили", — каже аграрій.

Кабіна згорілого трактора для дистанційного розмінування біля села Явірського
Кабіна згорілого трактора для дистанційного розмінування біля села Явірського, Ізюмський район, Харківська область, 30 серпня 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Купить ще один трактор і продовжить обстеження

Олег Гірман планує придбати ще один трактор, переобладнати його на дистанційне керування та продовжувати обстежувати поля.

"Я не можу сказати впевнено, що я розмінував, наприклад, 500 гектарів, але ми вже пройшли розміновувачем, потім пройшли дисками. Вірогідність того, що там мін немає — 90%", — зазначив Олег Гірман.

Підприємець сподівається отримати офіційний дозвіл на обстеження полів.

"Дуже сподіваємося, що отримаємо дозволи на роботу. Бо ми зверталися письмово до ДСНС. Є документи, а відповіді немає", — сказав Олег Гірман.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок