"Це наші люди – жодного чужого". Що чернівчани думають про демонтаж радянського пам'ятника "воїнам-односельцям"

"Це наші люди – жодного чужого". Що чернівчани думають про демонтаж радянського пам'ятника "воїнам-односельцям"

"Це наші люди – жодного чужого". Що чернівчани думають про демонтаж радянського пам'ятника "воїнам-односельцям"
Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Десяток жителів мікрорайону Чернівців виступили проти демонтажу радянського пам'ятника на вулиці Ткачука. Йдеться про пам'ятник "воїнам-односельцям, які загинули у Великій Вітчизняній війні", – його встановили понад 50 років тому.

Жителі кажуть, пам'ятник не потрібно зносити, бо він не пов'язаний з радянським минулим, а вшановує пам'ять загиблих на війні односельців. Натомість пропонують змінити його назву та написи.

"Вони захищали Україну"

Марія Галан проживає в районі Стара Жучка, де розміщений пам'ятник "воїнам- односельцям, які загинули у Великій Вітчизняній війні". Жінка каже, на ньому викарбувані імена усіх мешканців району, які загинули під час Другої Світової війни. Серед них є ім'я і її родича, тому Марія проти знесення пам'ятника.

"Не дай Боже б цей пам'ятник кидали. Категорично всі люди проти цього. На цьому пам'ятнику є імена усієї Старої Жучки: мешканців, які під час війни загинули. Ту немає жодного чужого чи росіянина. Це наші люди", – каже Марія.

Житель району Валерій Гемблюк також не підтримує пропозицію демонтувати пам'ятник, водночас підтримує його реконструкцію.

"Тут дуже багато місцевих поховано. Вони захищали не Радянський союз, але й Україну. Вже є діти, внуки та правнуки цих людей, які загинули. Змінити мову, якусь символіку додати нашу – українську. Просто треба привести його до ладу, а так гадаю, що пам’ятник нікому не заважає", – каже Валерій.

Місцеві мешканці доглядають пам'ятник власними силами, каже чернівчанка Світлана Крушельницька. Вона теж підтримує пропозицію, що пам'ятник потрібно реконструювати, а переносити на інше місце.

"Ми проти демонтажу. Можна реконструювати та змінити назву. Замінити русифікацію українською мовою – ми не проти цього. Ми вигукуємо гасла "Вічна пам'ять", але, якщо ми забуваємо попередню пам'ять, то через сотню років забудемо теперішніх загиблих. Це історія, пам'ять та наше минуле".
Радянський пам'ятник на вулиці ткачука у чернівцях
Пам'ятник "воїнам-односельцям" на вулиці Ткачука. Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Чому пам'ятник пропонують демонтувати

Пам'ятник "воїнам-односельцям" на вулиці Ткачука встановили у 1970 році мешканці Садгори на замовлення місцевого колгоспу. Він є пам'яткою історії місцевого значення, розповіла Суспільному начальниця міського управління охорони культурної спадщини Вікторія Діденко. Пам'ятник пропонують демонтувати у межах деколонізації, оскільки він пов'язаний з радянським минулим.

"Ми запросили мешканців цієї території, обговорити долю пам'ятника та його переосмислення в умовах теперішньої ситуації – повномасштабного вторгнення. Бо всі тексти написані російською мовою. Там вказані роки Великої Вітчизняної війни, а мають бути роки Другої Світової війни. Є загальноприйнята історія", – каже Діденко.

Пам'ятник воїнам односельцям на вулиці ткачука у чернівцях
Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Чернівчани на обговоренні демонтажу радянського пам'ятника
Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Пропозиції чернівчан, які вони висловили під час громадських обговорень, внесуть у документацію. Усі пропозиції щодо змін вигляду чи місця розміщення пам'ятника подадуть до Міністерства культури України.

"Тут багато що зробили мешканці округу своїми силами: встановили лавиці та впорядкували територію. Цей пам’ятник є пам’яткою місцевого значення. Він перебуває на балансі департаменту благоустрою. Ми бачимо, що тут немає доріжок, настільки все зруйновано за ці роки. Будемо продавати пропозиції мешканців й щодо благоустрою", – каже Діденко.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок