"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

16 серпня музикант та художник, лідер рівненського гурту "Ot Vinta!" Юрій Журавель презентував запоріжцям книгу "Знай Наших. Частина І", яка містить біографічні оповідання про видатних українців.

Презентація відбулася в рамках літературно-мистецького фестивалю "Toloka-2020". Як каже Юрій Журавель, це не підручник, там немає сухих дат. Головна мета книги - навернути молодь до української історії і довести, що вона може бути цікавою. А ілюстрації в книзі, виконані самим автором, мають допомогти молоді розрізняти постаті української історії.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Герої книги "Знай наших". Автор - Юрій Журавель

"Наша реальна історія, і українського війська, і українських митців - вона просто феноменальна. Єдина проблема, що у часи радянської окупації , і в часи окупації Російською Імперією вся ця історія знищувалась і робилася якоюсь смішною і недолугою, ніби все це шароварники які п'ють горілку і закусюють перцем", - розповідає Журавель.

Ахіл - українець?

Книга починається з розповіді про героя давньогрецьких міфів Ахіла. Як стверджує автор, Ахіл народився неподалік від Керчі, і в юності тренувався на Тендерівській косі, де досі живуть єдині в світі коні, які можуть пити солону воду прямо з моря, втамовуючи спрагу. За легендою, Ахіла виховував кентавр Херон, але реально він просто бігав наввипередки з цими мустангами. Він не грек, це кіммерієць, наш пра-пра-пра-пра-пращур, його можна сміливо відносити до стародавніх українців.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Ахіл. Автор - Юрій Журавель

Якщо Ахілл бився у Троянській війні на боці греків-ахейців, то амазонки були союзницями троянців. Амазонок Юрій Журавель відносить до сарматів, які були у північному Причорномор'ї. Войовничих жінок цього племені називали роксолянами, паляницями, кайсачками. Під час двобою Ахілл, за Гомером, вбиває царицю амазонок Пентистілею, і коли вона помирає, закохується в неї і плаче, через те, що вбив свою землячку.

Українське лицарство

Костянтин Васильович Острозький 506 років тому був командувачем об'єднаного литовсько-жемайтісько-руського війська, і переміг московське військо, яке у вісім разів його переважало в битві під Оршею. За словами Юрія Журавля, це були справжні європейські лицарі. Зі всієї території, яка нині є частиною північно-західної України, до Орші стікалися загони лицарів від п'яти до п'ятдесяти людей, кожен з них мав ще своїх оруженосців, і озброєні вони були за західною традицією у лати.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Битва під Оршею. Автор - Юрій Журавель

"Спеціально від нас цю історію хтось приховує, і вважає що доба Великого Князівстьва Литовського це історія Литви і Білорусі, і до нас вона не відноситься. А насправді ці люди жили на нашій землі, і говорили мовою дуже схожою на нашу, і це наша історія, яку треба пам'ятати", - зазначає Журавель.

Козаки-розбіники, козаки-герої

Образ же запорозьких козаків автор вважає навпаки занадто романтизованим і від того спрощеним, і для того, щоб мати про них чітке уявлення, треба ставитися до героїв цієї доби дуже критично. Наприклад, Іван Мазепа, коли був молодий, за наказом Петра Дорошенка їхав у Кафу, на продаж невільників для турецького хана. Іван Сірко взяв його в полон, перерізав весь загін козаків-работорговців, і у живих лишив тільки Мазепу, через те, що той був непересічним дипломатом і талановитим перемовником.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Іван Мазепа. Автор - Юрій Журавель

Ще одна історія про не надто ґречну поведінку козаків відноситься до часів, коли Мазепа вже будучі гетьманом, їздив на перші перемовини із королем Карлом XII. Шведські офіцери поставили намти, в яких влаштували величезну трапезу. Хтось із січових козаків отамана Костя Гордієнка, побачив, що на столі є срібні столові прибори і забрав їх собі в кишеню. Хтось зі шведських офіцерів зробив зауваження, козак вихопив пістоль, і вистрілив офіцерові в обличчя. Почалася різанина, яку Мазепа ледь зупинив.

"Я не професійний історик, я просто відчуваю, що аби не програвати гібридну війну, треба розповідати про наших героїв і розповідати про них дітям."

"Були дикі люди і серед них так само. Але ми маємо пам'ятати, що той самий Іван Богун, який у фільмі Єжи Гофмана виглядає таким ловеласом, це людина, яка на той час одна з небагатьох на території Речі Посполитої закінчила Берлінський військово-інженерний університет." Всі звикли, що козаки - це шаровари, з шапкою, з шликом величезним. Але насправді козаки на той час виглядали так само як і всі європейці. Козаки як і мушкетери носили широкополі шляпи, тому що шляпа захищала очі від сонця. Всі ці штуки мають не просто естетичне, а і цільове, практичне значення. Вони виглядали як звичайні європейські вояки, - розповідає Журавель.

Два художники

Ще одна оповідь пов'язана з видатними українцями, викладена у книзі "Знай наших" - історія про двох українських художників першої половини XX сторіччя, доля яких склалася зовсім по різному.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Ніл Хасевич. Автор - Юрій Журавель

Ніл Хасевич народився неподалік від Рівного. Він був художником-пропагандистом часів Другої світової війни, повстанцем. Завдяки цій людині світова спільнота дізналася, що загони УПА в 50-60-х роках продовжували боротьбу з радянських режимом. Його гравюри дійшли до Організації Об'єднаних націй.

Другий художник - Білл Титла, американський художник-аніматор, родом з Тернопільщини. Він працював на студії Діснея, і завдяки ньому Волт Дісней отримав "Оскари" за мультфільми "Білосніжка і сім гномів". Він - творець персонажів у мультфільмах "Дамбо", "Пінокіо" тощо.

"Знай Наших": Юрій Журавель у Запоріжжі презентував книгу про видатних українців

Білл Титла. Автор - Юрій Журавель

"Два художники зустрічалися на Варшавській виставці, і Білл Титла запрошував Хасевича в Лос-Анджелес, але той відповів, що має залишитися зі своїм народом. І так їх долі розійшлися: один став відомим, успішним художником-аніматором в студії Діснея", - завершує розповідь Юрій Журавель.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди