Третій надзвичайний великий збір ОУН відтворили на Тернопільщині

Третій надзвичайний великий збір ОУН відтворили на Тернопільщині

Третій надзвичайний великий збір ОУН відтворили на Тернопільщині
Фото: Суспільне Тернопіль

Третій надзвичайний великий збір Організації українських націоналістів відтворили на хуторі Веснівка на Тернопільщині. 80 років тому 25 серпня там 23 учасники ОУН (б) вирішили боротися проти російсько-більшовицьких і німецьких загарбників. Про це розповіла Суспільному дослідниця діяльності одного з членів цих зборів Кирила Осьмака Наталія Осьмак.

У будинку на хуторі Веснівка Козівської громади 80 років тому відбувся Третій надзвичайний великий збір Організації українських націоналістів. Він тривав з 21 до 25 серпня.

Третій надзвичайний великий збір ОУН
Реконструкція. Фото: Суспільне Тернопіль

Реконструктори відтворили події того часу. Олексій Осьмак виконує роль Романа Шухевича.

"Ми вимушені перенести нашу попередню локацію, оскільки нас засікли. Прошу заходити учасників в приміщення для проведення самого збору. Шановні учасники Третього надзвичайно великого збору ОУН. Ми провели наше засідання і хочемо зараз оголосити ті постанови, які ми прийняли на цьому засіданні. Прошу зачитати" — каже реконструктор Олексій Осьмак.

реконструктор Олексій Осьмак
Олексій Осьмак. Фото: Суспільне Тернопіль

Третій надзвичайний великий збір ОУН
Учасники реконструкції заходять до будинку. Фото: Суспільне Тернопіль

Зачитує, що вирішили, один із реконструкторів Микола Добродзій. Він виконує роль одного із 23-х учасників збору.

"ОУН проти того, щоб один народ, здійснюючи імперіалістичні цілі, визволяв, брав під охорону, під опіку інші народи, бо за цими лукавими словами криється огидний зміст – поневолення, насильство, грабунок. Ми боротимемося проти російсько-більшовицьких і німецьких загарбників, поки не очистимо Україну від усіх окупантів і визволителів, поки не здобудемо Української самостійної соборної держави, в якій селянин, робітник і інтелігент могтиме вільно, заможно й культурно жити і розвиватися. ОУН за повне визволення українського народу з-під московсько-більшовицького й німецького ярма, за побудову української самостійної держави без поміщиків, капіталістів та без більшовицьких комісарів, енкаведистів і партійних паразитів".

Микола Доброздій
Микола Добродзій зачитує, що вирішили. Фото: Суспільне Тернопіль

Одна з учасниць відтворення цієї події Вікторія Шкільняк. Вона розповідає, до заходу готувалися тиждень.

реконструкція
Реконструкція подій. Фото: Суспільне Тернопіль

"Я дуже пишаюся історією України нашої. Я її вчу. Хочу всім показати, хочу всім розказати, хочу на весь світ кричати наскільки важливо знати і вчити історію України, бо без минулого немає майбутнього. Історія України показувала тисячоліттями боротьбу з Московією. Шкода, що наші українці це ігнорували багато років, а зараз нам це все повертається".

учасниця реконструкції
Вікторія Шкільняк. Фото: Суспільне Тернопіль

Захід відвідала Наталія Осьмак. Вона досліджує діяльність свого батька в ОУН Кирила Осьмака. Жінка каже, вивчала рішення, які були прийняті під час Третього надзвичайно великого збору Організації українських націоналістів.

"Ви там не побачите імен. Ви там не побачите назви ворогів. Там тільки доля держави. "Будемо боротися проти всіх займанців і гнобителів українського народу". Хто б він не був. Ми зараз боремося. Вони займанці і гнобителі. От це дуже важливий крок в історії українського державотворення", — говорить дослідниця діяльності члена ОУН Кирила Осьмака.

учасниця заходу
Наталія Осьмак. Фото: Суспільне Тернопіль

З нагоди відзначення 80-ї річниці Третього надзвичайного великого збору Організації українських націоналістів на хуторі Веснівка відбулося спецпогашення марки та конверту, які випустили з нагоди цієї дати. Тираж — 150 примірників. Про це розповіла речниця обласної військової адміністрації Ганна Василенко.

марка
Спецпогашення марки. Фото: Суспільне Тернопіль

спецпогашення
Марка. Фото: Суспільне Тернопіль

Хутір веснівка на Тернопільщині
Хутір Веснівка. Фото: Суспільне Тернопіль

На початок