Як вимушені переселенці на Буковині можуть отримати безплатну допомогу у санаторіях Трускавця чи Миргорода

Як вимушені переселенці на Буковині можуть отримати безплатну допомогу у санаторіях Трускавця чи Миргорода

Як вимушені переселенці на Буковині можуть отримати безплатну допомогу у санаторіях Трускавця чи Миргорода
Санаторій "Батьківщина" у Трускавці. Джерело: batkivshchyna.org.ua

Вимушені переселенці, які евакуювалися до Чернівецької області, можуть отримати безплатну допомогу у санаторіях Трускавця або Миргорода. Йдеться про людей поважного віку та людей з інвалідністю. Зокрема, вони можуть безплатно проживати у санаторіях впродовж шести місяців.

Про це в етері Українського радіо.Чернівці розповів начальник обласного управління Національної соцсервісної служби Іларій Мінтянський.

"У Чернівцях жили у готелі"

Участь у проєкті взяли четверо вимушених переселенців, зареєстрованих у Чернівецькій області. Серед них Анатолій Єгорочкин, який через обстріли разом з дружиною евакуювався з Нікополя. У Чернівцях сім’я проживала в готелі й майже всі гроші витрачала на житло. Вирішили спробувати поїхати у санаторій, бо там, крім проживання, безплатне харчування.

"Про те, що можна з’їздити в санаторій, ми дізналися у центрі "Турбота", де перебуваємо на обліку. Ми записалися, але й не думали, що поїдемо. Там ще був якийсь відбір. Нам за тиждень до поїздки запропонували поїхати, то ми погодилися", – каже Анатолій.

За його словами, санаторій, куди вони з дружиною приїхали, був занедбаний, а зараз там є багато людей – здебільшого пенсіонери. Сім'ю поселили у двомісних номерах з душем.

"Тут дієтична їжа, тому ми докуповуємо, бо для здорового чоловіка тут не дуже можна наїстися. Як сусіди кажуть, під’їдаємо. На ринку купуємо сало, овочі, ковбасу та фрукти. Наші сусідки теж з Чернівців, то кажуть, у них є ванна і кращі умови", – розповідає чоловік.

Анатолій підписав договір на проживання в санаторії впродовж шести місяців.

У тому ж санаторії проживає вимушена переселенка Зоя Коваленко. Каже, подала заяву на участь проєкті й через два місяці прийшло погодження, що може збирати необхідні для цього документи та довідки. Опісля їй також оплатили вартість квитка до санаторію. Каже, умовами в закладі задоволена.

"Харчування триразове. Чай, каші, супи й макарони. Годують непогано. Дають свіжі та печені яблука. Ліжка у кімнаті теж непогані, є столик, гаряча вода в душі й туалет. Тут ще гарний краєвид, алеї та хороші тротуари. Ходимо та гуляємо".

Хто та які послуги може отримати

За умовами проєкту, у двох санаторіях України безплатно надають послуги притулку, підтриманого проживання та стаціонарного догляду. Йдеться про спеціалізовані санаторії "Батьківщина" у Трускавці або "Слава" у Миргороді.

Отримати послуги в санаторіях можуть вимушені переселенці, які є людьми поважного віку або мають інвалідність. Мінтянський каже, таких людей в області приблизно 40-50% від загальної кількості переселенців.

"Зараз ми звертаємо увагу на внутрішньо-переміщених людей. Єдине обмеження – кількість вільних місць у санаторіях. Ми надаємо соціальні послуги. Медичних послуг, наприклад масажів, ванн, на жаль, немає", – каже начальник управління.

Водночас деякі люди, які подають заяву на участь у проєкті, згодом відмовляються їхати. Мінтянський каже, це пов’язано з тим, щоб люди побоюються залишати свої речі у місці свого тимчасового перебування. Переселенець Анатолій розповідає, що не всі погоджуються, бо не хочуть втратити місце у модульному містечку.

Як податися на програму

Щоб взяти участь у програмі, потрібно звернутися до територіальних управлінь соціального захисту та написати заяву. Так людина дає згоду на переїзд. Також потрібно подати копії:

  • довідки про статус внутрішньо-переміщеної особи;
  • копію паспорта та коду платника податків;
  • довідку про стан здоров'я;

"Якщо людина потребує послуги притулку, то має подати підтвердження, що у неї зруйноване житло. У соцзахисті ці документи надсилають нам, і ми перевіряємо, чи відповідають люди умовам цієї постанови. Потім ми домовляємося із санаторіями та передаємо документи їм", – каже Мінтянський.

За його словами, також намагаються оплатити доїзд до санаторіїв з обласного бюджету. Мінтянський каже, проєкт – експериментальний. Він триватиме до кінця року. Водночас його можуть продовжити.

"Якщо цей пілотний проєкт запрацює гарно, то буде збільшуватися кількість санаторіїв, якість надання соціальних послуг та кількість людей, які зможуть їх отримати".

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок