Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен заявила, що її держава домовилась про передачу літаків F-16 Повітряним силам України, якнайшвидше, коли будуть створені необхідні умови, тобто "коли люди будуть підготовлені, пілоти матимуть техніку, а питання інфраструктури в Україні будуть вирішені на належному рівні".
Про це Кайса Оллонгрен сказала на брифінгу за підсумками третього саміту Кримської платформи, передає кореспондент Суспільного.
"Я також обговорила питання протипіхотних мін, яке є проблемою, як я розумію, через навички, які використовує Росія, і саме тому ми домовилися надати Україні більше обладнання для розмінування різних типів, і ми розширюємо постачання тисяч зарядних пристроїв для перезарядки, які можуть допомогти розмінувати коридори через заміновані райони", — сказала урядовиця.
За її словами, Нідерланди повинні вирішити із партнерами, "скільки F-16 буде потрібно, і від цього залежатиме, скільки F-16 ми зможемо передати Україні".
"Ми бачимо, що нам знадобиться певна кількість літаків, щоб використовувати їх для тренувань зараз і в майбутньому, оскільки ми продовжуємо тренуватися. Тому ми також повинні вирішити з нашими партнерами, скільки F-16 буде потрібно, і від цього залежатиме, скільки F-16 ми зможемо передати Україні. Ми також дізнаємося, наскільки швидко триває навчання, тому що у нас оцінка, що воно триватиме від 6 до 8 місяців, але ми побачимо це на практиці", — сказала Кайса Оллонгрен.
Водночас міністерка зазначила, що "навіть 6-8 місяців — це дуже швидко".
"Набагато швидше, ніж навчають у Нідерландах та інших країнах, які використовують F-16 для підготовки до польотів і боїв. У нас є графік, але ми повинні бути гнучкими, можливо, це буде швидше, можливо, це займе трохи більше часу, але те, що вам потрібно — це здатність посилити свої позиції в цій війні. А зміцнити позицію можна лише тоді, коли ви точно володієте цим потенціалом", — сказала Оллонгрен.
Кайса Оллонгрен додала, що оголосила, що Нідерланди також об'єднають зусилля із Великою Британією, аби допомогти Україні розширити її національну реабілітаційну спроможність.
"Я думаю, що покращення медичних закладів, які, звичайно, вже є в Україні, але ми дуже хочемо поділитися нашим досвідом і допомогти Україні створити мережу реабілітаційних закладів та надати військовослужбовцям і ветеранам фізичну і психологічну допомогу, якої вони потребують", — сказала вона.
20 серпня Президент України Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською прибули з офіційним візитом до Нідерландів.
За підсумками зустрічі з прем'єром Нідерландів Марком Рютте, Зеленський повідомив, що вони домовились про передачу Україні 42 винищувачів F-16.
Президент Володимир Зеленський анонсував свій візит у Данію одразу після відвідання Нідерландів. В той же день прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна надасть Україні 19 винищувачів F-16.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, якщо ті не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
21 травня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив готовність надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, але зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати їх для ударів по території РФ.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів — утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших союзників. Реалізовувати відповідний план партнери розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.