Сумські виші зарахували на бюджетні місця понад 1,5 тисячі студентів перших курсів

Сумські виші зарахували на бюджетні місця понад 1,5 тисячі студентів перших курсів

Сумські виші зарахували на бюджетні місця понад 1,5 тисячі студентів перших курсів
Приймальна комісія Сумського державного університету. Серпень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

1546 абітурієнтів стали студентами першого курсу і навчатимуться на бюджетних місцях у трьох сумських вишах. Ця цифра, говорять представники університетів, залишилась на рівні 2022 року. Нині триває добір на контрактну форму навчання. Які особливості цьогорічної вступної кампанії та які професії були популярні серед вступників цьогоріч – дізнавались кореспонденти Суспільного.

У всіх трьох університетах повідомили, що планують змішану форму навчання для своїх студентів. Укриття для частини студентів та викладачів є у кожному закладі. Надалі все залежатиме від безпекової ситуації в області.

Сумський національний аграрний університет

Анна цьогоріч стала студенткою аграрного університету. Вступила сюди, розповідає, після навчання в коледжі на спеціальності "Готельно-ресторанна справа".

"Мені подобається керувати, розв’язувати якісь питання, подобається взагалі працювати з людьми. Тому це і зацікавило", - говорить вона.

Студентка СНАУ
Анна, студентка аграрного університету

Третій рік поспіль у приймальній комісії аграрного університету працює Кароліна Сілюченко. Цього року, говорить, додалось роботи через оформлення документів для вступу онлайн. Найчастішими були питання щодо технічної підтримки абітурієнтів, які подавали заяви з накладенням кваліфікаційних електронних підписів, говорить вона.

Цьогоріч тут на бюджетну форму навчання на перший курс зарахували 523 студентів. Ця цифра на рівні минулого року, говорить проректор університету Ігор Коваленко. Втім через те, що частину вступників не підтвердили вступ до них – на ці місця триває дозарахування абітурієнтів пільгових категорій.

Ігор Коваленко
Ігор Коваленко, проректор СНАУ

"Після школи і коледжів, як і інші виші, ми маємо меншу кількість заяв. Але ми маємо більшу кількість заяв, які бажають вступити і здобути рівень магістра, аспіранта і які паралельно бажають навчатися за освітою "бакалавр". В цілому, якщо взяти загальну кількість здобувачів у Сумському національному аграрному університеті, то вона більша", - розповів Коваленко.

Лідерські місця за кількістю поданих заяв, говорить Ігор Коваленко, займають спеціальності аграрного профілю: агрономія, агроінжененерія та технологія виробництва продукції тваринництва.

Сумський національний аграрний університет
Сумський національний аграрний університет. Серпень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

Також зросла кількість охочих вступати на факультет харчових технологій, готельно-ресторанного бізнесу та крафтових технологій, сказав Коваленко.

Сумський державний педагогічний університет ім. А. Макаренка

У педагогічному університеті на перший курс бюджетної форми навчання зарахували 350 студентів, розповіла перша проректорка Любов Пшенична. Це цифра на рівні 2022 року.

СумДПУ ім. Макаренка
Приймальна комісія Сумського державного педуніверситету. Серпень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

"Всі місця, які виділені для спеціальностей, на які проводиться творчий конкурс, зайняті. А це – фізична культура, хореографія, музичне мистецтво і образотворче мистецтво. Там, де широкий конкурс, 21 місце, ми не зайняли, діти визначились і пішли десь на комерцію, бо це інші регіони. Але 26 ми попросили для спеціальної категорії, і вони всі будуть зайняті", - розповіла Пшенична.

Любов Пшенична
Любов Пшенична, перша проректорка СумДПУ ім. А. Макаренка

Вподобання цьогорічних абітурієнтів такі: реабілітація, психологія, логопедія. "Педагогічні спеціальності теж задніх не пасуть. Тому і дошкільна і початкова освіта і, на сьогоднішній день, історія. Географія, мабуть, буде дві групи", - розповіла Пшенична.

Сумський державний університет

Подає документи до Сумського державного університету на перший курс спеціальності "Психологія" Владислав Пономаренко. До цього навчався на ветеринара в іншому виші, але після трьох курсів навчання вирішив змінити фах.

"Психологію обрав, тому що до душі, і змалечку я людям вже трошки допомагав. До цього навчався на другу професію і зрозумів, що воно не підійшло", - розповів він.

Сумські виші зарахували на бюджетні місця понад 1,5 тисячі студентів
Владислав Пономаренко, абітурієнт СумДУ

Кількість загальних заяв і на бюджетну форму навчання, і на контракт - на рівні 2021 року, розповів перший проректор Сумського державного університету Сергій Лєонов. Цьогоріч мають 673 бюджетних місця.

"Був перерозподіл бюджетних місць, майже фактично в останній тиждень рішенням Кабміну перерозподілені кошти і місця державного замовлення на такі спеціальності, як психологія, фізична реабілітація, медицина. Було менше виділено бюджетних місць на економічні спеціальності, на технічні. Враховуючи цей перерозподіл, скорочене загальне фінансування бюджетних місць, ми отримали трішки менше, ніж в минулому році", - розповів Лєонов.

Сергій Лєонов, перший проректор СумДУ
Сергій Лєонов, перший проректор СумДУ

Найбільший набір студентів - на спеціальності "Інформатика та інформаційні технології", "Фізична реабілітація", "Психологія" та "Кібербезпека".

СумДУ, приймальна комісія
Приймальна комісія Сумського державного університету. Серпень 2023 р. Фото: Суспільне Суми

"На жаль, зарахування на бюджетні місця відбувалося, коли в Сумах були “прильоти”, і це вплинуло. В нас достатньо багато студентів насправді відмовилися від свого бюджетного місця навіть за першим пріоритетом. І після цього на ці місця претендують абітурієнти з пільгових категорій. Ми, відповідно, відправляємо документи на узгодження в міністерство, зараз кількість не до кінця з’ясована", - розповів він.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок