Працює на російському ринку. "Райффайзен Банк" у списку спонсорів війни: що відомо

Працює на російському ринку. "Райффайзен Банк" у списку спонсорів війни: що відомо

Працює на російському ринку. "Райффайзен Банк" у списку спонсорів війни: що відомо
Ілюстративне фото. Фото: GETTY IMAGES

На Миколаївщині продовжує працювати фінансова установа "Райффайзен Банк", який є в списках спонсорів війни. Станом на 21 серпня 2023 року 33 компанії з 14 країн визнані міжнародними спонсорами війни, серед них і "Райффайзен Банк", чия дочірня структура працює в Україні.

Про це кореспондентам Суспільного повідомила керівниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці Національного агентства з питань запобігання корупції Агія Загребельська.

Національне агентство з питань запобігання корупції реалізує проєкт «Міжнародні спонсори війни». До переліку таких спонсорів вносять міжнародні компанії, що продовжують працювати на російському ринку після початку повномасштабного вторгнення до України.

За словами Агії Загребельської, є підстави не лише для визнання Райффайзен Банку спонсором війни, але і для застосування до нього санкцій.

"Райффайзен Банк Аваль був одним з банків, які брали участь у програмі пільгового кредитування російських військових за російським законом, який спрямований на те, щоб мотивувати росіян вступати до лав російської армії і йти воювати на територію України, вбивати українців і вчиняти воєнні злочини", — розповідає Агія Загребельська.

Дев'ятого серпня 2023 року кореспонденти Суспільного надіслали запит до керівника українського офісу Райффайзен Банку щодо реакції на визнання спонсором війни та можливих наслідків. Суспільному надійшло коротке повідомлення дев'ятого серпня 2023 року, про те, що лист отримали та працюють над ним.

Співпраця з російським ринком. "Райффайзен Банк" у списку спонсори війни: що відомо
Керівниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці Національного агентства з питань запобігання корупції Агія Загребельська, 21 серпня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Агія Загребельська каже, що 2022-го року сума сплачених Райффайзен Банком податків до російського держбюджету зросла у понад чотири рази. Прибутковість банку зросла на понад 100%.

"У той час, як багато міжнародних банків, керуючись цінностями, керуючись базовими принципами про права людини, керуючись міжнародними резолюціями ООН, своїми комплаєнс програмами вийшли з російського ринку, Райффайзен Банк вирішив скористатися цією ситуацією для того, щоб розширити свою діяльність", — розповідає Агія Загребельська.

Наразі, говорить Агія Загребельська, визнання міжнародним спонсором війни є репутаційним інструментом, що має обмежити коло клієнтів та партнерів компаній, котрі продовжують працювати на російському ринку.

Дев'ятого серпня 2023 року кореспонденти Суспільного надіслали запит до керівника Національного банку щодо можливості вжиття обмежувальних заходів до Райффайзен Банку. Станом на 21 серпня відповідь не надана.

Райффайзен Банк – до 2015 року "Райффайзен Банк Аваль", обслуговує зокрема 4,5 відсотки пенсіонерів на Миколаївщині — 11 тисяч 700. За словами начальниці головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області Олени Сичугової, цей банк третій за кількістю обслуговуваних пенсіонерів.

"Ніяких проблем у нас в роботі з банком Аваль немає. Договір у нас укладений з усіма 25 уповноваженими банками, які у нас по області здійснюють обслуговування клієнтів. Щороку іде укладання договорів, договір діє, обслуговування продовжується", — говорить Олена Сичугова.

Співпраця з російським ринком. "Райффайзен Банк" у списку спонсори війни: що відомо
Пенсійний фонд, 21 серпня 2023 року. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Порівняно з 2022 роком, каже Олена Сичугова, на понад 10 тисяч зросла кількість пенсіонерів в області, які користуються банківськими послугами. Водночас клієнтів Авалю серед них стало менше на 800 осіб.

Керівник обласного осередку Спілки економістів України Олексій Мірошниченко каже, що держава на законодавчому рівні має створити не буквально каральний, а економічний механізм для того, щоб міжнародним компаніям було невигідно співпрацювати з країною-агресоркою.

"Підприємство це – воно, так, воно робить незаконні дії, аморальні дії зараз, в умовах війни, для того, щоб отримати додатковий прибуток. Треба зробити все, щоб його збитки після виявлення цієї діяльності, перекрили ці прибутки у рази", – розповідає Олексій Мірошниченко"

Зі слів Олексія Мірошниченка, підприємство знищувати не потрібно, бо воно складається не тільки з менеджменту, власників та директорів, які приймають рішення. Там працюють громадяни України, вони платять податки та отримують зарплату.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок