У Росії наполягають на створенні зернового коридору спільно з Катаром та Туреччиною, але без України — The Telegraph

У Росії наполягають на створенні зернового коридору спільно з Катаром та Туреччиною, але без України — The Telegraph

ЗМІ
У Росії наполягають на створенні зернового коридору спільно з Катаром та Туреччиною, але без України — The Telegraph
Президент Росії Володимир Путін та президент Республіки Татарстан Рустам Мінніханов, Казань, Росія, 24 липня 2015 року, фото: Getty Images

Президент російського Татарстану Рустам Мінніханов під час візиту до Угорщини веде перемовини щодо підписання нової чорноморської зернової угоди з Туреччиною та Катаром, яка виключала б Україну.

Про це повідомляє The Telegraph із посиланням на власні джерела.

При цьому зазначається, що до Угорщини найближчими днями мають прибути президент Туреччини Реджеп Ердоган та лідер Катару шейх Тамім бін Хамад АльТані, тож підписання такої угоди потенційно можливе.

За даними джерел видання, російська сторона планує використовувати Туреччину як основного оператора вантажних суден і Катар як фінансового гаранта та заявляє, що угода між РФ, Туреччиною та Катаром може нібито покрити дефіцит експорту в Африку.

The Telegraph також відзначає, що Мінніханов є російським чиновником найвищої ланки, який відвідав з візитом Європейський Союз з початку повномасштабного вторгнення РФ до України. Лідер Татарстану перебуває під санкціями США, однак не ЄС.

Водночас прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан — єдиний європейський лідер, який під час війни відвідав Москву, приїхавши на похорон першого та єдиного президента СРСР Михайла Горбачова.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок