Антиукраїнський зміст, а не антиукраїнські видання: в Україні діятиме новий книжковий реєстр

Антиукраїнський зміст, а не антиукраїнські видання: в Україні діятиме новий книжковий реєстр

Антиукраїнський зміст, а не антиукраїнські видання: в Україні діятиме новий книжковий реєстр
Суспільне Культура

В Україні планують запустити Реєстр видавничої продукції антиукраїнського змісту. Він замінить Перелік антиукраїнських книжкових видань, що був чинним із 2018 року. Про це для "Читомо" сказали в Держкомтелерадіо.

У реєстрі буде перелік книжок, "зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини".

Його створюють відповідно до закону № 2309-ІХ, який забороняє ввезення на територію України книг з Росії, Білорусі та окупованих територій (набув чинності 25 червня). Держкомтелерадіо вже розробило проєкт наказу про реєстр. Його спершу погодять з МКІП, а потім подадуть на державну реєстрацію Мін'юсту.

Як реєстр формуватиметься?

Книжки з Переліку антиукраїнських книжкових видань автоматично перейдуть до реєстру. Надалі його поповнюватимуть за пропозиціями Служби безпеки України, інших держорганів, юридичних і фізичних осіб та з ініціативи Держкомтелерадіо після моніторингу видавничої сфери Росії, Білорусі й окупованих територій України.

Яке покарання за розповсюдження книжок антиукраїнського змісту?

Якщо перелік мав рекомендаційний характер, то реєстр передбачає конкретні правові наслідки. Книжки антиукраїнського змісту вилучатимуть з обігу, а за їхнє розповсюдження буде штраф — дві мінімальні зарплатиУ 2023 році мінімальна зарплата — 6700 грн. Тож штраф: 13 400 грн. за перший випадок та 10 мінімальних зарплатСтаном на 2023 рік це 67 000 грн. за кожен наступний.

Який перелік діяв раніше?

Держкомтелерадіо у 2018 році уклало Перелік книжкових видань антиукраїнського змісту – список книг, виданих переважно у Росії, а також в анексованому Криму та в самопроголошених "ДНР" і "ЛНР", ввезення яких в Україну заборонено. Спершу там було 137 найменувань: 135 з Росії та по одному з окупованих районів Донецької та Луганської областей. Перелік кілька разів збільшували, зокрема в липні 2018-го до 184, у серпні 2021-го до 260.

У 2018 році Держкомтелерадіо запропонувало Кабміну застосувати санкції до росіян, які створюють та поширюють антиукраїнські видання. Санкції для російських видавництв були впроваджені президентом Петром Порошенком у березні 2019-го. Ці санкції продовжували.

22 червня 2023 року президент Володимир Зеленський після тривалих дискусій підписав закон про заборону ввезення книжок з Росії та Білорусі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок